Czech president Responds to Trump's Call for Increased defence Spending

dailyblitz.de 5 days ago
Zdjęcie: czeski-prezydent-odniosl-sie-do-wezwania-trumpa-do-zwiekszenia-wydatkow-na-obrone


Obliczenia wydatków obronnych państw NATO nie powinny opierać się na bezimiennych procentach PKB, ale na rzeczywistych potrzebach ich armii – powiedział prezydent Czech Petr Pavel w wywiadzie dla Radiožurnál, komentując uwagi prezydenta elekta USA Donalda Trumpa o potrzebie zwiększenia budżetów obronnych państw członkowskich sojuszu do 5%.

„Wydatki obronne państw NATO nie są regulowane życzeniami żadnego polityka, czy to prezydenta Czech, czy prezydenta USA. Wydatki te muszą być oparte na rzeczywistych potrzebach, które z kolei są obliczane na podstawie oceny zagrożenia bezpieczeństwa dla państw sojuszu. W oparciu o informacje zebrane przez wojskowe i cywilne służby wywiadowcze wszystkich państw NATO na temat istniejących zagrożeń, należy wprowadzić odpowiednie zdolności obronne. Następnie obliczany jest koszt tych środków. I dopiero wtedy koszty określone w ten sposób są rozdzielane między państwa członkowskie sojuszu” – powiedział Pavel.

Zdaniem Pavla, politycy państw NATO „nieustannie wdają się” w debaty na temat tego, kto ile daje i jaki procent PKB powinien być przeznaczany na obronność.

„Nieustannie mówimy o jakichś bezosobowych 2, 3, 4 procentach PKB, które powinny być przeznaczane na obronność. I mówiłem zarówno w czasach, gdy pracowałem w strukturach NATO (Pavel był szefem Komitetu Wojskowego Sojuszu w latach 2015-2018 – red.), jak i teraz, iż powinniśmy rozmawiać o tym, co kryje się za tymi liczbami. Innymi słowy – ile jednostek jest wyszkolonych i jak jakościowo, ile jest samolotów i jaki jest stopień ich gotowości, to samo dotyczy okrętów, systemów obrony powietrznej i innych rzeczy, ile wszystkiego powinniśmy mieć, aby skutecznie bronić się przed możliwymi zagrożeniami” – powiedział czeski prezydent.

Według Pavla kraje NATO powinny przede wszystkim określić swoje potrzeby i na tej podstawie debatować o niezbędnych wydatkach na obronę. „Jest bardzo możliwe, iż znalezione liczby będą wyższe niż obecny stan wydatków na poziomie 2% PKB. Na tegorocznym szczycie NATO możemy spodziewać się rozmów na temat zwiększenia budżetów obronnych. Ale absolutnie nie powinno się to opierać na tym, iż ktoś „ustrzeli” jakąś kwotę. Trzeba działać w oparciu o konkretne potrzeby” – podkreślił Pavel. Według Pavla, same Stany Zjednoczone nie wydają 5% PKB na obronność. Polska zbliża się do tej wartości, a kraje bałtyckie stopniowo podążają za nią. jeżeli chodzi o Republikę Czeską, czeski rząd uważa, iż możliwe jest obniżenie budżetu obronnego do 3% PKB do 2030 roku.

Continued here:
Czeski prezydent odniósł się do wezwania Trumpa do zwiększenia wydatków na obronę

Read Entire Article