Protection of the law and justice are the fundamental values that all associate of parliament should follow. Unfortunately, in Poland we have situations in which members of parliament are suspected of crimes and must answer to the law.

dailyblitz.de 3 weeks ago

W czwartek, 23 lutego 2023 roku, Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Dariusza Mateckiego. Wniosek prokuratury związany jest ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wcześniej, w środę wieczorem, Matecki sam zrzekł się immunitetu w tej sprawie.

Za wyrażeniem zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Mateckiego głosowało 240 posłów, przeciw było 199, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wniosek poparli wszyscy głosujący posłowie: KO, Polski2050-TD, PSL-TD, Lewicy i czworo posłów Razem. Przeciw byli wszyscy głosujący posłowie: PiS, Konfederacji, Republikanów oraz Paulina Matysiak z Razem.

Prokuratura Krajowa o uchylenie immunitetu Mateckiemu oraz o wyrażenie zgody na jego zatrzymanie i aresztowanie miała związek ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. W grudniu ubiegłego roku do tego śledztwa, prowadzonego przez PK, dołączono wątek dotyczący Mateckiego ze śledztwa szczecińskiej prokuratury okręgowej w sprawie oszustwa na szkodę Lasów Państwowych. Wątek ten dotyczy „nieprawidłowości w zakresie zatrudniania” w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, gdzie pracował ówczesny poseł Suwerennej Polski, a w tej chwili PiS.

Według prokuratury, zgromadzony materiał dowodowy dostarczył podstaw do podejrzenia popełnienia przez posła sześciu przestępstw, które zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Według śledczych, Matecki uczestniczył w ustawianiu konkursów na dotacje z FS i wyprowadzaniu publicznych pieniędzy do powiązanych z nim organizacji – Stowarzyszenia Fidei Defensor i Stowarzyszenia Przyjaciół Zdrowia.

Zarzuty, które prokuratura chce postawić posłowi Mateckiemu, dotyczą także podejmowania czynności w celu „udaremnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków płatniczych” w kwocie nie mniejszej niż 447 500 zł, zawarcia dwóch pozornych umów o pracę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach potwierdzających wykonanie pracy, która w rzeczywistości nie została wykonana.

Warto zauważyć, iż sprawa Mateckiego nie jest pierwszym przypadkiem, w którym polityk jest podejrzewany o przestępstwa. W 2022 roku Sejm wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Sławomira Nitrasa, który został oskarżony o przestępstwa związane z korupcją.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku prokuratura w Polsce wszczęła ponad 100 tysięcy postępowań karanych, z których około 20% dotyczyło przestępstw gospodarczych. W tym samym roku sądy w Polsce wydały ponad 10 tysięcy wyroków skazujących za przestępstwa.

Sprawa Mateckiego pokazuje, iż prawo i sprawiedliwość w Polsce działają i iż nikt nie jest ponad prawem. Jednakże, skala przestępstw gospodarczych w Polsce wskazuje na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa gospodarczego i ochrony prawa.

W celu zwalczania przestępstw gospodarczych, rząd powinien zwiększyć wysiłki w kierunku poprawy prawa i procedur śledczych, a także wzmocnić instytucje ochrony prawa, takie jak prokuratura i sądy. Ponadto, społeczeństwo powinno być świadome problemu przestępstw gospodarczych i współpracować z władzami w kierunku zwalczania tej patologii.

More here:
Ochrona prawa i sprawiedliwość to podstawowe wartości, którymi powinien kierować się każdy parlamentarzysta. Niestety, w Polsce mamy do czynienia z sytuacjami, w których posłowie są podejrzewani o przestępstwa i muszą odpowiedzieć przed prawem. Jednym z takich przypadków jest sprawa Dariusza Mateckiego, posła PiS, który został oskarżony o przestępstwa związane z Funduszem Sprawiedliwości.

Read Entire Article