Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 30.03.2025
Polska. Nasz raj znalazł się na 19 miejscu w Unii Europejskiej pod względem PKB na mieszkańca w relacji do średniej unijnej. Pierwsza piątka to Luksemburg, Irlandia, Dania, Holandia i Austria. Polskę wyprzedziły między innymi: Czechy, Cypr, Estonia czy Litwa.
Polska. Prof. Grzegorz Kołodko w wywiadzie dla Businessinsider powiedział: „Nie, nie mamy „potężnych potrzeb zbrojeniowych”, tylko na potęgę się zbroimy bez obiektywnej potrzeby. Te „potężne potrzeby”, o których nieustannie słyszymy, są wytworem polityki, a nie realiów. Bezpieczeństwo zapewnia się poprzez wielostronnie korzystną współpracę międzynarodową i wyrafinowaną dyplomację, a nie kosztownym wyścigiem zbrojeń, który zwiększa napięcia. Zasadnicze jest utrzymywanie równowagi militarnej, a nie usiłowanie osiągnięcia przewagi, bo to akurat może zagrażać bezpieczeństwu”.
Polska. Chcą normalizacji stosunków z Białorusią. W Białymstoku odbyła się demonstracja zorganizowana przez Porozumienie Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód w związku z sytuacją przygraniczną w regionie. W Podlaskiem zamknięte są wszystkie drogowe przejścia z Białorusią. Manifestanci nieśli dwie symboliczne trumny; jedną z napisem „podlaska gospodarka”, drugą z nekrologiem „Podlaska gospodarka zginęła tragicznie – 10 luty 2023 roku”. To data zamknięcia przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach. Wcześniej zostało zamknięte przejście w sąsiedniej Kuźnicy.
Polska. Jak informuje informują portal Debata.Olsztyn Natalia Sycz córka zmarłego działacza mniejszości ukraińskiej i polityka Platformy Obywatelskiej Mirona Sycza dostała z RPO i WUP w sumie ponad 8 000000 złotych (8 mln zł). Występowała między innymi w programie „Reset Obywatelski” prowadzonym przez Igora Krawetza (dawniej Isajewa). Mówiła tam o sobie „Ukrainka mieszkająca w Polsce”. Kandydowała również w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej. Jest wnuczką Ołeksandra (Aleksandra) Sycza, członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz strzelca w kureniu „Mesnyky” Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). W 1947 roku zostało on skazany na karę śmierci, którą złagodzono na wieloletnie więzienie.
Polska. Sensacyjny wywiad z Adamem Michnikiem na Bielsacie. Po deklaracjach o swoim antyputiniźmie b. redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” powiedział: „Mam takie przekonanie, iż ta fala rusofobii, która dzisiaj zalewa nie tylko Polskę, ale też inne kraje, jest głupia i w gruncie rzeczy do niczego nieprowadząca (…) Rosja dekabrystów, Puszkina, wielkich pisarzy, Hercena, Turgieniewa, Czechowa i współczesnych pisarzy, dysydentów – Rosja Andrieja Sacharowa, mojego przyjaciela Siergieja Kowalowa. To jest ta Rosja, dla której ja zawsze będę rusofilem”. Dodał również, iż rządzona przez prezydenta Władimira Putina Rosja została „sprowokowana” do agresji zbrojnej na Gruzję w 2008 roku – o czym wspomniał na swoim koncie facebookowym dr Bohdan Piętka.
Polska. Niemieckie organizacje pozarządowe nie ustają w wysiłkach zmierzających do zablokowania polskiej inwestycji w głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu. Tym razem Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam, złożyła skargę na decyzję środowiskową dla portu wydaną w lutym w Polsce.
Stany Zjednoczone. Mniej nielegalnych emigrantów. Pod rządami administracji prezydenta Donalda Trumpa południowa granica USA doświadczyła znacznego spadku liczby nielegalnych przekroczeń, osiągając najniższy poziom od dziesięcioleci. W lutym 2025 roku agenci Straży Granicznej odnotowali około 8,3 tys. zatrzymań migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę między punktami wjazdu, co oznacza spadek o 94,1 proc. w porównaniu z lutym 2024 roku, kiedy liczba ta wyniosła 140,6 tys. Informację podał b. premier Polski Leszek Miller.
Stany Zjednoczone. Szef Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE) Elon Musk, w wywiadzie dla Fox News powiedział: „Martwię się o siłę Ameryki. Ameryka jest centralnym filarem, który podtrzymuje całą cywilizację zachodnią. jeżeli ten filar zawiedzie, wszystko się skończy. Nie można uciec do Nowej Zelandii czy gdziekolwiek indziej. To koniec. Albo wzmocnimy ten filar i upewnimy się, iż Ameryka jest silna, albo dach się zawali”. Dodał również, iż „Wskaźnik urodzeń jest bardzo niski w prawie każdym kraju, a jeżeli to się nie zmieni, cywilizacja zniknie”. Zwracał uwagi na spadające wskaźniki urodzeń w USA i Korei, mówiąc „ludzkość umiera.”. Jest to dokładnie odwrotna diagnoza od tej stawianej przez ekologistów o rzekomym „przeludnieniu planety”.
Stany Zjednoczone. USA wzywają rząd Hiszpanii do zwiększenia wydatków na obronność do 2% PKB. w tej chwili Hiszpania, pod względem procentowym, wydaje najmniej w całym NATO. Zgodnie z planem, dopiero w 2029 r. miała osiągnąć poziom 2%. W 2024 roku Hiszpania wydała na obronność jedynie 1,3% PKB, czyli najmniej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Polska przeznacza na ten cel już ponad 4% PKB.
Rosja. Po wyparciu Ukraińców z obwodu kurskiego, rosyjskie Zgrupowanie „Kursk” generała Walerego Sołodczuka, przystąpiło do tworzenia strefy buforowej zajmując kolejne wsie obwodu sumskiego (Ukraina). O czym poinformował analityk Krzysztof Podgórski.
Ukraina. Amerykański tygodnik „Time” zamieścił artykuł Simona Shustera poświęcony byłemu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Dziennikarz tak opisał pokój przywódcy Ukrainy: Wiszący nad jego łóżkiem [obraz], przedstawia tonący w Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny. Inny przedstawia ukraińskie wojska walczące niedawno na terytorium Rosji. Trzeci, ulubiony Zełenskiemu, przedstawia Kreml w płomieniach”.
Ukraina. Opublikowano projekt umowy Ukraina-USA. Umowa przyznaje Stanom Zjednoczonym pierwszeństwo do zysków, przekazywanych do specjalnego funduszu inwestycyjnego odbudowy, który byłby kontrolowany przez Waszyngton. Dokument stwierdza, iż USA uważa „korzyści materialne i finansowe zapewnione Ukrainie” od lutego 2022 roku, za swój wkład w ten fundusz. Tym samym Ukraina jest zmuszona do zapłacenia za całe amerykańskie wsparcie wojskowe i gospodarcze udzielone od początku wojny. Rząd USA miałby prawo pierwszeństwa do zakupu ukraińskich metali, minerałów oraz ropy i gazu, niezależnie od tego, czy fundusz (pod kontrolą amerykańską) finansował dany projekt wydobywczy. Umowa nie ma limitu czasowego. Zgodnie z nią Kijów nie miałby prawa do sprzedawania minerałów. Umowa zabraniałaby również Kijowowi sprzedaży krytycznych minerałów państwom, będącym „strategicznymi konkurentami” USA.
Ukraina. Władze ukraińskie są zawiedzione projektem umowy przedstawionym przez Stany Zjednoczone. Ukraińcy chcą zmian w tej umowie i zdecydowanie większych inwestycji. Według nich, po podpisaniu umowy, nie będzie możliwości wejścia w przyszłości Ukrainy do Unii Europejskiej.
Ukraina. Były prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził zdumienie, iż niektórzy ukraińscy deputowani rozpowszechniają wiadomości na temat umowy. Część z nich ostro skrytykowała ten dokument, gdy w czwartek rano Bloomberg i „Financial Times” ujawniły jego treść. Według niego to działanie wzmacniające Rosję.
Francja. Francuskie media ujawniły, iż rząd i rodzina prezydenta Emmanuela Macrona mogą być zamieszani w aferę prania brudnych pieniędzy i unikania sankcji przez rosyjskiego oligarchę Sulejmana Kierimowa. Kierimow miał unikać sankcji dzięki pomocy współpracownika rodziny Macrona, ukrywając luksusowe rezydencje na Lazurowym Wybrzeżu.
Grenlandia. Premier Danii odwiedzi na początku kwietnia Grenlandię. Mette Frederiksen wyraziła szacunek dla mieszkańców wyspy za „radzenie sobie z presją” USA. Politycy na Grenlandii odmówili spotkań z amerykańską delegacją, zasłaniając się rozmowami koalicyjnymi o utworzeniu nowego rządu. Niechęć władz największej wyspy świata związana jest z wypowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa o niezbędności przejęcia Grenlandii.
Holandia. W centrum Amsterdamu 30-letni Ukrainiec ugodził nożem pięć osób, w tym Polaka. Nożownik został aresztowany. Policja przekazała, iż sprawca ataku posługiwał się kilkoma dokumentami tożsamości.
Francja. Znacząco rosną ceny jajek, a półki sklepowe w wielu miejscach świecą pustkami. To efekt doniesień o rekordowych cenach jaj w Stanach Zjednoczonych. Od początku roku ceny produktu wzrosły o 4,6 proc. w tej chwili we Francji sto jaj kosztuje 19,6 euro. Dziennik „Le Monde” przewiduje, iż sytuacja pogorszy się w czasie Świąt Wielkanocnych. W USA, które w ostatnich miesiącach również mierzyły się z brakiem jaj na półkach sklepowych, sytuacja uległa poprawie. Administracja prezydenta Donalda Trumpa, nie zwracając uwagi na zaklęcia o wolnym rynku, wyznaczyła sobie za cel obniżenie cen i przywrócenie dostępności tego produktu.
Włochy. Premier Włoch Giorgia Meloni podczas kongresu opozycyjnego ugrupowania Akcja wyraziła swoje zaniepokojenie przyszłością Unii Europejskiej. Premier ostrzega, iż bez sojuszu z USA i własnej obrony, Unia może stać się „zdemilitaryzowaną wspólnotą hipisów”. Podkreśliła, iż jej obowiązkiem jest obrona jedności Zachodu, a „Włochy są integralną częścią Unii Europejskiej”. Unijny plan dozbrojenia Europy dzieli włoską scenę polityczną. Program jest popierany przez Braci Włochów i Forza Italia, ale sprzeciwem Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.
Włochy. Biskupi reprezentujący episkopaty poszczególnych państw Unii Europejskiej obecni na wiosennym Zgromadzeniu Plenarnym COMECE stwierdzili: „Uznajemy potrzebę silnej Unii Europejskiej”. Hierarchowie reprezentujący Konferencje Episkopatów 27 państw opowiedzieli się za Unią Europejską i Ukrainą. Nawiązując do wydarzeń historycznych – wśród nich m.in. 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej czy 75. rocznicy Deklaracji Schumana – biskupi wezwali przywódców do inspirowania się oraz kierowania na „nowo duchem tych historycznych wydarzeń i wartościami, które legły u ich podstaw”. Biskupi katoliccy uważają, iż „nie powinno się podważać wiarygodności UE jako światowego lidera w promocji praw człowieka, sprawiedliwości społecznej oraz zrównoważonego rozwoju środowiska.” Wyrazili także solidarność z Ukrainą. Zabrakło jednak potępienia działań władz ukraińskich i estońskich, które prześladują Ukraińską i Estońską Prawosławną Cerkiew.
Watykan. W wywiadzie dla „Corriere della Sera” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin wyjaśnia, iż choćby w najtrudniejszych dniach swojej choroby Franciszek podejmował sam decyzje na podstawie dokumentów. Stan zdrowia 88-letniego papieża Franciszka systematycznie się poprawia.
Turcja. realizowane są protesty skierowane przeciwko prezydentowi przeciwko obecnemu prezydentowi. Na przedmieściach Stambułu 2,2 mln osób wsparło uwięzionego rywala Ekrema Imamoglu. Do demonstrujących przemawiali liderzy opozycji, jego rodzina oraz „awatar generowany przez AI”. W sumie zatrzymano ok. 2000 protestujących w największych miastach Turcji. Przydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan uważa, iż działania opozycji mają za cel osłabianie międzynarodowej pozycji Turcji.
Mjanma. Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi. Zginęły tam 1644 osoby, niemal 3000 jest rannych, a co najmniej 139 uznaje się za zaginione. Pod gruzami wieżowca w mieście Mandalaj może być uwięzionych ponad 90 osób. Wstrząsy spowodowały ogromne zniszczenia w dużej części kraju. Mjanma objęta jest sankcjami państw zachodnich. Trwa tam również wojna domowa. Katolickie organizacje humanitarne wzywają do czasowego zawieszenia polityki sankcjowej, która przeszkadza w niesieniu pomocy. Oprócz Mjanmy trzęsienie ziemi było odczuwalne też w Tajlandii, Chinach, Indiach, Kambodży i Bangladeszu.
Indie. W Indiach padł rekord rocznego wydobycia węgla – w rocznym okresie rozliczeniowym (rok fiskalny 2024-2025) indyjskie kopalnie wydobyły… miliard ton węgla. W tym samym czasie Europa (w tym Polska) się dekarbonizuje w imię jakiegoś „zielonego ładu”. Dla porównania przypomnijmy, iż w ostatnich latach roczne wydobycie węgla w Polsce wahało się w przedziale 45-52 mln ton. Obok Indii węglowymi mocarstwami są bez wątpienia Chiny i Indonezja. Do węgla powracają również Stany Zjednoczone.
Strefa Gazy. Kustodii Ziemi Świętej ojciec Ibrahim Faltas nie zaprzestaje krytyki Izraela. „Zabijanie niewinnych, którzy nie są w stanie zrobić nikomu krzywdy, to plama, której ludzkość nie będzie w stanie wymazać ze swojej historii”. Franciszkanin podkreśla „liczba zabitych dzieci jest przerażająca, a ogromny ból budzi myśl o ranach, które wiele z nich, choć przeżyło, będzie nosić na ciele, w sercu i w umyśle przez całe życie”. Protestanckie i syjonistyczne środowiska zarzucają franciszkanowi brak obiektywizmu. Dane dotyczące nieletnich przedstawione przez palestyńskie ministerstwo zdrowia są przytłaczające: 15613 zabitych i 33900 rannych od początku wojny. Wśród noworodków jest 876 ofiar, a wśród dzieci poniżej 5. roku życia – 4110. Nie ma jednak danych na temat liczby sierot. O. Faltas podaje, iż według szacunków osieroconych zostało ok. 20000 dziecu.
Somalia. Prezydent Somalii Hassan Mohamud poinformował prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, iż jest gotowy zaoferować USA wyłączną kontrolę nad strategicznymi bazami lotniczymi i portami, z których jedna znajduje się w oderwanym regionie Somalilandu, druga w półautonomicznym Puntlandzie – o czym poinformowała Agencja Reutera.
Republika Somalilandu. Przywódcy nieuznawanego przez społeczność międzynarodową islamskiego państwa protestują przeciwko działaniu władz Somalijskich. Szef MSZ-tu Somalilandu Abdirahman Dahir Aden powiedział, iż USA powinny być bardziej skłonne do współpracy z Somalilandem niż z Somalią. Islamskie władze Somalilandu zgodziły się na prośbę prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącą przyjęcia Palestyńczyków, mających być wysiedlonych ze zniszczonej przez Izrael Strefy Gazy.
Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego/Diego Garcia. Stany Zjednoczone wysłały co najmniej siedem bombowców B-2 Spirit, trzy samoloty transportowe C-17 i 10 tankowców powietrznych do brytyjsko-amerykańskiej bazy na wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim. Powodem tych działań jest zagrożenie ze strony jemeńskich rebeliantów Huti. Według rosyjskich analityków, może również chodzić o zabezpieczenie przed działaniami Iranu.
łj