W ostatnim czasie Stany Zjednoczone wprowadziły nowe cła, które mogą mieć poważne konsekwencje dla gospodarki Polski i Unii Europejskiej. Prezydent USA, Donald Trump, podpisał rozporządzenie wprowadzające nowe cła importowe, które od 5 kwietnia obowiązują w wysokości 10% na towary z całego świata. Dla państw Unii Europejskiej taryfa ma wynieść 20% i wejdzie w życie 9 kwietnia. Już 3 kwietnia weszły w życie 25-procentowe cła na samochody i lekkie ciężarówki.
Według szacunków, Polska może stracić około 10 miliardów złotych w wyniku wprowadzenia nowych cła. Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy, apeluje o zdecydowaną reakcję Unii Europejskiej na te działania. „Nie można do tego podchodzić na kolanach. Trzeba mieć swoje zasady i bronić naszych interesów” – zaznaczył.
Unia Europejska powinna odpowiedzieć na cła USA w sposób adekwatny, twierdzi Czarzasty. „Naszą reakcją powinna być reakcja Unii Europejskiej. Powinna odpowiedzieć na tym samym poziomie” – dodał. Polityk podkreślił, iż Polska nie może rezygnować z kluczowych partnerstw, w tym z sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi i silną Unią Europejską.
Według danych OECD, wprowadzenie nowych cła może prowadzić do spadku handlu międzynarodowego i podniesienia cen towarów. „Wzrost stawek celnych może przynieść straty zarówno importerom, jak i eksporterom” – twierdzi Andreas Schöer, ekonomista z OECD.
Polska jest jednym z największych eksporterów w Unii Europejskiej, a cła USA mogą mieć poważne konsekwencje dla naszej gospodarki. „Eksport jest jednym z najważniejszych Motorów wzrostu gospodarczego Polski” – twierdzi Marek Rozkrut, ekonomista z Narodowego Banku Polskiego.
W tej sytuacji Polska powinna podejmować dzisiaj starania, aby tłumaczyć USA, iż ich działania są błędne. „Powinniśmy wszystkimi kanałami dyplomatycznymi naszym przyjaciołom ze Stanów Zjednoczonych tłumaczyć, iż to, co robią, nie jest do końca rozsądne” – mówi Czarzasty. Lider Nowej Lewicy pozytywnie ocenił reakcję premiera Donalda Tusk na arenie międzynarodowej. „Premier bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki w tym względzie. Dzięki doświadczeniu międzynarodowemu bardzo dobrze służy Polsce” – powiedział.
W tej sytuacji Polska musi podejmować szybkie i zdecydowane działania, aby chronić swoje interesy gospodarcze. „Musimy być przygotowani na różne scenariusze i mieć plany awaryjne” – twierdzi Janusz Piechociński, były minister gospodarki. „Współpraca z Unią Europejską i USA jest kluczowa dla naszej gospodarki, ale musimy także myśleć o dywersyfikacji naszych partnerstw gospodarczych” – dodaje.
Wreszcie, Polska musi pamiętać, iż cła USA są tylko jednym z wielu wyzwań, przed którymi stoi nasza gospodarka. „Musimy myśleć o przyszłości i o tym, jak możemy zapewnić sobie trwały wzrost gospodarczy” – twierdzi Jerzy Hausner, ekonomista z Akademii Ekonomicznej w Krakowie. „Inwestycje w edukację, innowacje i infrastrukturę są kluczem do naszego sukcesu” – dodaje.
More here:
Cła USA: nowe wyzwanie dla Polski i Unii Europejskiej