Szklanka do połowy pusta/pełna, czyli o europejskiej drodze Mołdawii

krytykapolityczna.pl 2 months ago

Gdy głosy rozkładają się niemal po równo, tak jak w mołdawskim referendum dotyczącym wpisania do konstytucji kraju integracji z Unią Europejską, pojawia się pytanie, czy szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta.

Czy wynik 50,46 proc. głosów za zmianami to wystarczająco dużo, by mówić o sukcesie – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę skalę sterowanego z Moskwy procederu kupowania głosów – czy raczej o tragedii, która o mały włos się nie wydarzyła?

Przed pierwszą turą mołdawskich wyborów prezydenckich, którą połączono z tzw. referendum europejskim, sondażowe prognozy były wyśmienite dla obecnej prezydentki Mai Sandu i jej prozachodniego, prounijnego obozu. Ale coś poszło nie tak i w czasie liczenia głosów w politycznie ospałym Kiszyniowie zrobiło się nerwowo. Wynik referendum decydował się do ostatniej chwili, a druga tura wyborów prezydenckich może wynieść do władzy sympatyzującego z Rosją byłego mołdawskiego prokuratora generalnego Aleksandra Stoianoglo.

W nowym Bloku wschodnim opowiadamy o naszych doświadczeniach, obserwacjach i rozmowach, które odbyliśmy w Mołdawii w tym nieoczekiwanie gorącym politycznie okresie, by zrozumieć, dokąd zmierza ten nieduży, europejski kraj.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Read Entire Article