Revolution in the ultimate Court - Here are the plans for reform

dailyblitz.de 6 hours ago

Sąd Najwyższy czeka gruntowna reforma. Jak ujawnia „Rzeczpospolita”, realizowane są prace nad nową ustawą, która ma przywrócić tradycyjny model funkcjonowania tej instytucji. Zmiany obejmą m.in. likwidację kontrowersyjnych izb powołanych za rządów PiS, modyfikację sposobu wyboru prezesa SN oraz ograniczenie uprawnień prezydenta.

Powrót do trzech izb – Koniec z „nowymi” strukturami

Według informacji gazety, od końca marca nad projektem ustawy pracuje Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury przy resorcie sprawiedliwości. Na czele zespołu odpowiedzialnego za reformę stoi doświadczony sędzia SN Jarosław Matras.

Chcemy powrócić do klasycznego Sądu Najwyższego składającego się z trzech izb. Uważam, iż w tym formacie funkcjonował on prawidłowo i efektywnie w przeciwieństwie do SN zafundowanego nam w ostatnich latach – powiedział sędzia Matras.

Oznacza to, iż znikną dwie izby utworzone w poprzedniej kadencji:

  • Izba Odpowiedzialności Zawodowej,
  • Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Ich kompetencje przejmą pozostałe izby. Ponadto zniesiona ma zostać skarga nadzwyczajna, czyli tzw. superśrodek zaskarżenia, który umożliwiał wzruszanie prawomocnych orzeczeń uznanych za „rażąco niesprawiedliwe”.

Prezydent straci wpływ na wybór prezesa SN i regulamin sądu

Kolejną istotną zmianą będzie nowy sposób wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. w tej chwili prezydent wybiera go spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez zgromadzenie ogólne sędziów SN. Po reformie na biurko głowy państwa trafiać będą tylko dwie kandydatury, co ma zapewnić większą legitymizację przyszłemu prezesowi.

Prezydent straci również prawo do ustalania regulaminu SN. Zasady działania sądu mają odtąd kształtować sami sędziowie poprzez zgromadzenie ogólne.

Mniej sędziów – Widełki zamiast sztywnej liczby

Nowe przepisy określą też liczbę sędziów w Sądzie Najwyższym. w tej chwili regulamin ustalony przez prezydenta przewiduje 125 stanowisk sędziowskich. Po zmianach liczba ta najprawdopodobniej zostanie określona w formie widełek (od 80 do 120 osób), co pozwoli na większą elastyczność.

Kiedy wejdą w życie zmiany?

Na razie projekt jest na etapie prac komisji, ale jeżeli zostanie przyjęty, może oznaczać jedną z największych reform sądownictwa w ostatnich latach.


  • Rewolucja w Sądzie Najwyższym – Oto plany reformy29 kwietnia 2025

    Sąd Najwyższy czeka gruntowna reforma. Jak ujawnia „Rzeczpospolita”, realizowane są prace nad nową ustawą, która ma przywrócić tradycyjny model funkcjonowania tej instytucji. Zmiany obejmą m.in. likwidację kontrowersyjnych

  • Napięcie na granicy polsko-białoruskiej narasta. 70 prób nielegalnego przekroczenia29 kwietnia 2025

    W niedzielę, 28 kwietnia 2024 roku, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej ponownie stała się przedmiotem niepokoju. Straż Graniczna poinformowała o 70 próbach nielegalnego przedostania się do Polski,

  • Bankomaty nie działają, sklepy odmawiają płatności. Ile gotówki uratuje Cię w czasie blackoutu?29 kwietnia 2025

    Rosnące zagrożenie rozległym blackoutem w Europie zmusza wielu Polaków do przemyślenia kwestii bezpieczeństwa finansowego w kryzysowych sytuacjach. Choć scenariusz całkowitej utraty zasilania w Polsce pozostaje mało

More here:
Rewolucja w Sądzie Najwyższym – Oto plany reformy

Read Entire Article