Information Service – signals noticed 14.05.2025

myslpolska.info 4 hours ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 14.05. 2025

Polska. Pogarszają się stosunki Polski i Republiki Serbskiej. Rzecznik MSZ-tu Polski Paweł Wroński poinformował, iż prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik otrzyma zakaz wjazdu na teren Polski. Wroński stwierdził: „Uzasadnieniem naszej decyzji są ostatnie działania i wypowiedzi pana Dodika, szczególnie w kwestii relacji Europy z Rosją, zwłaszcza dotyczące Rosji i sytuacji na Bałkanach”.

Polska. Po raz pierwszy przedstawiciel Stanów Zjednoczonych powiedział, iż na Ukrainie mogą się znaleźć polskie wojska. Oddelegowany do spraw Ukrainy przez prezydenta USA Donalda Trumpa gen. Keith Kellogg potwierdził, iż Stany Zjednoczone omawiają ze swoimi sojusznikami możliwość rozmieszczenia europejskich żołnierzy na Ukrainie. Keith Kellogg powiedział: „Mówimy o Brytyjczykach, Francuzach, Niemcach i Polakach, których siły powinny być rozmieszczone na zachód od Dniepru poza strefą kontaktową. Na wschodzie powinny być siły pokojowe z udziałem strony trzeciej, które będą faktycznie monitorować przestrzeganie zawieszenia broni”. Potwierdzałoby to tezę przedstawioną przez posła Romana Fritza.

Polskie. Rzecznik MSZ-tu Paweł Wroński powiedział: „Polska będzie wspierała Ukrainę tak jak do tej pory: organizacyjnie, finansowo, humanitarnie i jeżeli chodzi o pomoc militarną. Nie przewidujemy wysłania polskich żołnierzy na teren Ukrainy, natomiast będziemy wspierali – jeżeli chodzi o logistykę i wsparcie polityczne – państwa, które ewentualnie będą chciały takich gwarancji w przyszłości udzielić.”

Polska. W Piotrkowie Trybunalskim odbył się protest przeciwko powstaniu w tym mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Mieszkańcy domagają się też przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta oraz rady miejskiej. Z badań przeprowadzonych w mieście wynika, iż 75% mieszkańców mówi również stanowcze „nie” dla emigrantów.

Polska. Polscy przewoźnicy po raz czwarty protestują na granicy z Ukrainą. Na przejściu granicznym Dorohusk – Jagodyń. Przejazd pojazdów towarowych jest realizowany z częstotliwością jednego pojazdu na godzinę na wjazd i jednego na wyjazd. Przedsiębiorcy są rozczarowani brakiem reakcji rządu na ich postulaty. Strona ukraińska wezwała do podjęcia wyczerpujących działań w celu zapobieżenia blokowaniu dróg między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską, które mają najważniejsze znaczenie dla wspierania gospodarki ukraińskiej. Wiceszef MSZ Ukrainy Ołeksandr Miszczenko powiedział „Blokada granicy ukraińsko-polskiej jest niedopuszczalna”.

Polska. Osoby z niepełnosprawnościami, ich bliscy i sojusznicy protestują przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Apelują o szybkie wprowadzenie ustawowej asystencji osobistej.

Polska. Lider rumuńskich suwerenistów i kandydat na prezydenta tego kraju George Simion niespodziewanie przybył do Polski, by wesprzeć kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego. Kandydat PiS-u Karol Nawrocki powiedział: „Wspólnie z Rumunią, wspólnie gdy wygra George, wspólnie gdy wygramy my 18 maja, będziemy budować Europę wartości, Europę ojczyzn, w której nie damy Unii Europejskiej się scentralizować i zrobić z Polski i z Rumunii swoich województw”.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Grzegorz Braun zdecydował się na wynajęcie profesjonalnej firmy ochroniarskiej. Europoseł Grzegorz Braun, poinformował, iż w ostatnim czasie miały miejsce incydenty z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz akty wandalizmu. Dodał: „W ostatnich tygodniach zrobiło się trochę mniej bezpiecznie. Pojawiły się życzenia śmierci i tego, żeby wyeliminować mnie i moją formację”.

Unia Europejska. Rzecznik Komisji Europejskiej Anouar El Anoun poinformował: „Szefowie MSZ-tów państw UE w przyszłym tygodniu zajmą się potencjalnym zawieszeniem dialogu z Izraelem w ramach Rady Stowarzyszeniowej”. Szef MSZ Holandii Caspar Veldkamp chce, by UE odpowiedziała na izraelską blokadę pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Holandia ma poparcie Francji w tym temacie.

Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump ogłosił, że USA zniosą sankcje na Syrię i znormalizują relację z jej nowym rządem. Biały Dom potwierdził, iż prezydent Donald Trump spotka się z tymczasowym prezydentem Syrii Ahmedem al-Szarą. Wcześniej prasa amerykańska i izraelska pisała, iż nie ma najmniejszych możliwości spotkań z tym byłym przywódcą Al-Kaidy. Prezydent Donald Trump powiedział: „Jest nowy rząd i mam nadzieję, iż odniesie sukces (…) Życzę Syrii powodzenia, pokażcie nam coś wyjątkowego (…) Dajmy szansę pokojowi. Do tej decyzji nakłonili mnie przywódcy Arabii Saudyjskiej i Turcji – Mohammed bin Salman i Recep Tayyip Erdogan„.

Stany Zjednoczone. Po raz pierwszy od roku ceny produktów spożywczych w USA spadły zgodnie z zapowiedzią prezydenta Donalda Trumpa.

Stany Zjednoczone. USA zakończyły ofensywę na jemeńskich rebeliantów Huti z powodu wysokich kosztów i braku efektów. Tylko pierwszy miesiąc działań kosztował ponad 1 mld dolarów. USA zgodziły się na rozejm zaproponowany przez Oman, który zakłada wstrzymanie ataków Huti na amerykańskie jednostki w zamian za przerwanie nalotów. Izraelska prasa konserwatywna i nacjonalistyczna czuje się zawiedziona postawą prezydenta USA Donalda Trumpa.

Stany Zjednoczone. W wieku 92 lat zmarł wybitny scenarzysta i reżyser Robert Douglas Benton. Był laureatem trzech Oscarów – dwóch za film „Sprawa Kramerów” i jednego za „Miejsca w sercu”.

Rosja/Ukraina/Turcja. Rozmowy pokojowe pod znakiem zapytania. Doradca przywódcy Ukrainy Mychajło Podolak stwierdził: „Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie prowadził rozmowy o wstrzymaniu walk wyłącznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i z nikim więcej„. Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow poinformował, iż Rosja jest przygotowana do poważnych rozmów dotyczących Ukrainy. Wiceprzewodniczący Rady Federacji Konstantin Kosaczew powiedział: „Spotkania na najwyższym szczeblu, tym bardziej w tak trudnej sytuacji, nie są w ten sposób organizowane”. Dodał, iż strona rosyjska będzie obecna, jest gotowa do rozmów, zaś rozmowy miały być prowadzone bez warunków wstępnych.

Rosja. Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew w w programie Soloviev Live TV powiedział: „Wszystko zostało zresetowane, zamrożone, zlikwidowane. Nie ma mowy o żadnych kontaktach. Warszawa zrobiła wszystko, aby stworzyć maksymalne bariery dla normalnej komunikacji międzyludzkiej, między mieszkańcami obu krajów (…) Polacy przez cały czas jeżdżą do Kaliningradu. Nie zamknęliśmy się przed obywatelami polskimi, w przeciwieństwie do polskich władz, które już od ponad dwóch lat wprowadziły zakaz wjazdu do Polski dla obywateli rosyjskich w celach turystycznych, kulturalnych, naukowych i biznesowych”.

Francja. Prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarował gotowość Francji do rozmów na temat europejskiego systemu odstraszania nuklearnego. Na uwagę dziennikarza Kanału TF1, iż „Polacy mówią, iż chcieliby francuskich bomb nuklearnych na swym terytorium, tak samo jak robią to Amerykanie dla pewnych państw europejskich”, prezydent Macron stwierdził „Jesteśmy gotowi otworzyć tę dyskusję”.

Niemcy. Zgodnie z przewidywaniami liderów Alternatywy dla Niemiec (AfD) władze w Berlinie uderzają w tak zwane organizacje antysystemowe. Szef MSW Niemiec Alexander Dobrindt zakazał działalności „Königreich Deutschland” („Królestwo Niemiec”), będącej frakcją w ramach ruchu tzw. „Reichsbürger” (Obywatele Rzeszy) oskarżając organizację o próbę utworzenia „kontrapaństwa”, „antysemityzm” i szerzenie „dezinformacji”. Policja aresztowała szefa „Königreich Deutschland” Petera Fitzka i innych domniemanych przywódców organizacji.

Niemcy. Władze niemieckie zapowiedział dalszą dogłębną walkę z ruchami , które osadzają swoją działalność w „antysemickich teoriach spiskowych i pogardzie dla instytucji państwowych”.

Czechy. Produkcja broni w Czechach przeżywa czasy rozkwitu i gwałtownie zyskuje na znaczeniu. Może uzupełnić lub choćby zastąpić przemysł motoryzacyjny i stać się motorem czeskiej gospodarki. Według Alesa Roda z Centrum Analiz Ekonomicznych i Rynkowych udział czeskiego przemysłu zbrojeniowego w gospodarce może wzrosnąć wielokrotnie w ciągu najbliższych kilku lat. Ales Rosa powiedział: „Widzimy popyt w przemyśle zbrojeniowym na dekadę, a choćby 15 lat do przodu. Widzimy puste magazyny. To, co produkujemy, ledwo zdąży ostygnąć, a już znika”.

Węgry. Na Węgrzech obowiązuje zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy. Zakaz dotyczy również Chorwacji, Czech, Słowenii i Rumunii. Jest lustrzaną odpowiedzią na ograniczenia wprowadzone wcześniej przez te kraje w związku z epidemią pryszczycy na Węgrzech.

Arabia Saudyjska. Rijad podpisał z Waszyngtonem umowę na uzbrojenia za blisko 142 mld dolarów. To część szerszego planu, w ramach którego Saudowie mają zainwestować w amerykańską gospodarkę 600 mld dolarów. Wśród zatwierdzonych kontraktów znajduje się też zakup przez Arabię Saudyjską od koncernu General Electric turbin gazowych i innego sprzętu za 14,2 mld dolarów oraz umowa na kupno samolotów pasażerskich Boeing 737-8 o wartości 4,8 mld dolarów.

Izrael. Armia izraelska wznowiła bombardowanie Strefy Gazy po przerwie na uwolnienie przez Hamas izraelsko-amerykańskiego zakładnika Edana Aleksandra. Wśród zaatakowanych celów znalazł się szpital, gdzie według władz Izraela ukrywali się działacze Hamasu. Władze Hamasu podały, iż w ataku zginęło kilku pacjentów i oskarżyły Izrael o zabicie dziennikarza Hasana Asliha, przedstawionego jako dyrektor palestyńskiej agencji prasowej Alam24.

Maroko/Hiszpania. Hiszpania i Maroko planują ambitny projekt budowy podwodnego tunelu, który połączy Półwysep Iberyjski z Marokiem. Tunel o długości 38,5 km ma przebiegać pod Morzem Śródziemnym, a jego celem jest pobudzenie integracji gospodarczej i infrastrukturalnej obu krajów. Projekt jest wspierany przez hiszpańskiego ministra transportu, Oscara Puente.

Burkina Faso. W Burkina Faso doszło do serii skoordynowanych ataków przeprowadzonych przez radykalnych muzułmanów, w wyniku których zginęło ponad 100 osób, w tym żołnierze, lokalni mieszkańcy i pracownik pomocy humanitarnej. Ataki miały miejsce w niedzielę rano, a ich celem były bazy wojskowe i posterunki policji. Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów (JNIM) przyznała się do ataków.

Urugwaj. W wieku 89 lat zmarł były prezydent Urugwaju Jose „Pepe” Mujica. W młodości był aktywnym członkiem Partii Narodowej. Za swoje lewicowe przekonania spędził w więzieniach 14 lat. W latach 2010-2015 był prezydentem Urugwaju. Mujica zasłynął jako „najbiedniejszy prezydent świata” ze względu na swój wyjątkowo skromny styl życia. Odrzucił luksusy związane z urzędem prezydenta, mieszkając na niewielkiej farmie pod Montevideo zamiast w pałacu prezydenckim.

łj

Read Entire Article