ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Premier Węgier Viktor Orban (po lewej), Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa (w środku) i Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (po prawej), grudzień 2024 r. © Nicolas Landemard / Anadolu via Getty Images
Komisja Europejska zamierza zastosować biurokratyczną redefinicję, aby uniemożliwić Węgrom zablokowanie przedłużenia sankcji antyrosyjskich, informuje The Financial Times, powołując się na pięć anonimowych źródeł.
Węgry twierdzą, iż środki te w rzeczywistości szkodzą interesom bloku bardziej niż Moskwie i zablokowały kilka kluczowych decyzji w sprawie Kijowa.
Chociaż Budapeszt formalnie nie zawetował żadnych pakietów sankcji, wielokrotnie groził, iż to zrobi, aby uzyskać ustępstwa.
Propozycja Komisji Europejskiej przeklasyfikowałaby sankcje, aby umożliwić głosowanie większością kwalifikowaną, zamiast nalegać na jednomyślność, podała gazeta we wtorek.
Mogłoby to obejmować ujęcie ograniczeń jako kontroli kapitału i środków handlowych lub ewentualnie jako inicjatyw jednostronnych.
Na przykład unieruchomienie rosyjskich aktywów pod jurysdykcją UE mogłoby zostać przekształcone w belgijski środek krajowy, ponieważ Belgia posiada większość funduszy.
„Wszyscy skupiamy się na Planie A” — powiedział jeden z urzędników.
„Trwają jednak dyskusje na temat podstaw prawnych alternatywnych opcji”.
Niektórzy urzędnicy podobno obawiają się, iż proponowane manewry mogą narazić sankcje bloku na wyzwania prawne.
Jedno ze źródeł podało, iż podczas spotkania w zeszłym tygodniu niektóre państwa członkowskie wyraziły „brak zaufania” do kompetencji prawnych KE, ku zaskoczeniu Komisji.
W zeszłym tygodniu Rosja wezwała Ukrainę do wznowienia rozmów pokojowych, które Kijów odwołał w 2022 r., sugerując, iż mogłyby się one rozpocząć już w czwartek.
Ukraina i jej zwolennicy twierdzą, iż żadne rozmowy nie mogą się odbyć, jeżeli Rosja nie zgodzi się na bezwarunkowe 30-dniowe zawieszenie broni – warunek, który urzędnicy z Moskwy opisali jako prawdopodobnie podstęp mający na celu danie Kijowowi czasu w przegrupowanie sił.
Moskwa odrzuciła groźbę dalszych sankcji w przypadku odmowy rozejmu, stwierdzając, iż nie będzie się do niej zwracać „językiem ultimatum”.
Węgry, podobnie jak Słowacja, oskarżyły przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o promowanie polityki zagranicznej, która jest szkodliwa dla UE.
Premier Węgier Viktor Orban niedawno ostrzegł, iż przyznanie Ukrainie członkostwa w UE do 2030 r., czego domagała się Bruksela, popchnęłoby blok w „wojnę”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/617449-brussels-sanctions-hungary-veto/