Radosław Sikorski, prowojenny prowokator pod anglosasko-żydowską kuratelą.

wiernipolsce1.wordpress.com 2 months ago

jakiego państwa jestem obywatelem………Nie wiem?!

W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Financial Times” opublikowanym 2 września 2024 r., minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski stwierdził m.in., iż „Polska i inne kraje graniczące z Ukrainą mają obowiązek zestrzeliwać nadlatujące rosyjskie pociski, zanim wejdą one w ich przestrzeń powietrzną”. Według szefa resortu Polska powinna przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo swoich obywateli – niezależnie od obaw, czy przechwytywanie pocisków nad terytorium Ukrainy uwikła NATO w rozpętaną przez Rosję wojnę.

https://polskieradio24.pl/artykul/3420402,szef-msz-nie-ma-watpliwosci-mamy-obowiazek-zestrzeliwac-rosyjskie-pociski;
https://www.pap.pl/aktualnosci/sikorski-w-ft-uwazam-ze-mamy-obowiazek-zestrzeliwac-nadlatujace-rosyjskie-pociski-0;

We wspomnianym wywiadzie Sikorski powiedział także, iż nie tylko Ukraina, ale cały Zachód powinien trzymać Putina w niepewności, a jednym z błędów, jakie popełniamy konsekwentnie, jest wcześniejsze informowanie Putina, co zrobimy, a czego nie.

https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art41059461-sikorski-polska-i-sasiedzi-ukrainy-maja-obowiazek-zestrzelenia-rosyjskich-rakiet

Oryginał:
Poland has ‘duty’ to shoot down Russian missiles over Ukraine, says minister
Radosław Sikorski says Warsaw needs to protect citizens despite Nato opposition

za: https://www.ft.com/stream/3f639ae6-d2f5-41a4-a184-6d21add2cfd3

Słowa Radosława Sikorskiego nie są, jak wiemy to od dawna, emanacją jego samodzielności politycznej, a jedynie echem poglądów jego kuratorów zza oceanu. Nad Tamizą mogą one być jedynie wygłaszane dla dodania sobie znaczenia, a w zasadzie z obowiązku byłego (?) poddanego korony brytyjskiej.

W kontekście powyższego nie może być zatem niespodzianką treść listu dwóch członków Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki, członków tzw. Komisji Helsińskiej USA, czyli „amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie”(*). W zgodnym chórze posłowie zarówno partii republikańskiej – Joe Wilson(**), jak partii demokratycznej- Steve Cohen(***) zaapelowali do prezydenta J. Bidena o podjęcie decyzji i wsparcie „postulatów” ministra Sikorskiego w jego antyrosyjskich obsesjach, które jednakże mają zimnowojenny, antypolski charakter. Jak widzimy prawdziwy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej urzęduje nie w Pałacu Prezydenckim i nie w Belwederze, – w Warszawie, ale w Białym Domu, – w Waszyngtonie.
PZ
—————————————


Niżej treść listu członków amerykańskiej Izby Reprezentantów do prezydenta Bidena, a także omówienie prowojennej „inicjatywy” obu anglosasko-żydowskich „kowbojów”,- zgodnie z parytetami etnicznymi zza oceanu. „Inicjatywy”, której ofiarami mają być bynajmniej nie Amerykanie, ale Polacy i Rosjanie.

———————


Rep. Joe Wilson, Karolina Południowa Senator Benjamin L. Cardin, Maryland
Przewodniczący Współprzewodniczący




28 października 2024 r.




Szanowny Joseph R. Biden

Prezydent Stanów Zjednoczonych

Biały Dom

1600 Pennsylvania Avenue NW

Waszyngton, D.C. 20500


Szanowny Panie Prezydencie,


Piszemy, aby stanowczo wezwać Pana administrację do udzielenia Polsce upoważnienia do przechwytywania i neutralizowania pocisków nad Ukrainą, w szczególności tych, które grożą naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej. Minister spraw zagranicznych Polski, Radosław Sikorski, niedawno złożył wniosek w tej sprawie i wierzymy, iż zapewnienie tej zdolności jest koniecznym krokiem w obronie terytorium NATO i ochronie jednego z naszych najważniejszych sojuszników.

Wojna Rosji z Ukrainą miała już tragiczne konsekwencje dla Polski. W listopadzie 2022 r. atak rakietowy we wsi Przewodów zabił dwóch polskich rolników. Chociaż incydent ten uwydatnił bliskość zagrożenia, jasne jest, iż ryzyko dla Polski pozostaje wysokie, ponieważ rosyjskie ataki rakietowe w pobliżu granicy trwają. Rosnąca liczba ataków na zachodniej Ukrainie budzi poważne obawy dotyczące możliwości dalszych ofiar i eskalacji w regionie.

Prośba ministra spraw zagranicznych Sikorskiego ma charakter obronny, zgodny z misją NATO polegającą na ochronie integralności terytorialnej państw członkowskich. Umożliwienie Polsce przechwytywania pocisków nad Ukrainą nie stanowiłoby aktu ofensywnego, ale raczej kluczowego kroku w zapewnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Działanie to wzmocniłoby odstraszającą postawę NATO, jednocześnie demonstrując naszą wspólną determinację do obrony sojuszu przed dalszą rosyjską agresją.

NATO i Stany Zjednoczone wykazały się nadmierną powściągliwością w odpowiedzi na rosyjskie prowokacje, ostrożne podejście, które tylko ośmieliło Rosję do działania bardziej lekkomyślnie, często z rażącym lekceważeniem granic NATO. Pomimo ciągłej eskalacji Rosji poprzez wojnę hybrydową – naruszenia przestrzeni powietrznej, ataki na krytyczną infrastrukturę i wysiłki na rzecz destabilizacji instytucji demokratycznych – wahaliśmy się, aby stawić czoła tym zagrożeniom w sposób zdecydowany, pozwalając Rosji prowadzić wojnę przeciwko sojuszowi z minimalnymi konsekwencjami. W tym kontekście prośba Polski o przechwytywanie i neutralizowanie pocisków nad Ukrainą jest zarówno konieczna, jak i pilna jako mechanizm wsparcia dla Ukrainy i zabezpieczenie linii frontu granic NATO.

Z szacunkiem prosimy, aby Pana administracja ściśle współpracowała z polskim rządem i partnerami NATO, aby przyznać Polsce niezbędne zezwolenia na przechwytywanie i neutralizowanie zagrożeń rakietowych. To zdecydowane działanie pomoże zapobiec przyszłym incydentom i utrzymać zaangażowanie NATO w zbiorową obronę.

Dziękujemy za uwagę poświęconą tej krytycznej kwestii i doceniamy Pana przywództwo we wspieraniu Polski i ochronie bezpieczeństwa naszego sojuszu.

Z poważaniem,


Rep. Joe Wilson Rep. Steve Cohen
przewodniczący Członek

—————————————

„Należący do obu partii członkowie Izby Reprezentantów naciskają na Bidena, aby pozwolił Polsce zestrzelić rosyjskie rakiety nad Ukrainą”

Autorka: Laura Kelly
Należący do obu partii liderzy amerykańskiej Komisji Helsińskiej wzywają prezydenta Bidena do dania zielonego światła sojusznikowi NATO, Polsce, na rozszerzenie obrony powietrznej na niebo Ukrainy, pomagając zestrzelić rosyjskie rakiety pod pretekstem samoobrony, w liście uzyskanym wyłącznie przez The Hill.

Przedstawiciele Joe Wilson (R-S.C.) i Steve Cohen (D-Tenn.), odpowiednio przewodniczący i członek, wysłali list, w którym poprosili Bidena „o przyznanie Polsce upoważnienia do przechwytywania i neutralizowania rakiet nad Ukrainą, w szczególności tych, które grożą naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej”.

Prośba opiera się na naciskach Polski na wykorzystanie tarcz obrony powietrznej i ewentualne ich rozszerzenie, co chroniłoby ich niebo przed rosyjskimi rakietami, ale także pomagało Ukrainie w jej obronie.

W listopadzie 2022 r. dwóch polskich rolników zginęło, gdy zbłąkany ukraiński pocisk spadł na terytorium Polski. W marcu rosyjskie rakiety atakujące Ukrainę na krótko przekroczyły polską przestrzeń powietrzną.

Polski minister spraw zagranicznych Radek Sikorski zaproponował ten program we wrześniu w wywiadzie dla Financial Times.

Podczas gdy sekretarz stanu Antony Blinken powiedział wówczas, iż kwestia ta była częścią dyskusji wśród sojuszników z NATO, ówczesny sekretarz generalny Jens Stoltenberg odrzucił propozycję, mówiąc, iż grozi ona „staniem się częścią konfliktu” dla NATO.

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte, który objął swoje obowiązki w październiku, nie zajął się jeszcze tą kwestią, a NATO nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Zamknięcie nieba nad Ukrainą dla rosyjskich rakiet jest jednym z największych wyzwań w trakcie wojny na pełną skalę, która rozpoczęła się w lutym 2022 r.

Podczas gdy Stany Zjednoczone i partnerzy wysłali na Ukrainę systemy baterii obrony powietrznej, nasilone ataki na ten kraj, w szczególności na jego zachodnie regiony graniczące z państwami NATO, rozciągają zasoby i przyczyniają się do niestabilności i braku bezpieczeństwa w kraju.

Ustawodawcy po obu stronach barykady skrytykowali administrację Bidena, twierdząc, iż powoli dostarcza broń na Ukrainę, aby poradzić sobie z eskalacją konfliktu z Rosją. Administracja zakazała również Ukrainie używania broni dostarczonej przez USA do uderzeń głęboko na terytorium Rosji, obawiając się, iż Putin wykorzysta to jako pretekst do ataku na sojuszników z NATO.

Krytycy twierdzą jednak, iż ostrożne podejście tylko ośmieliło Putina, który przeprowadził kampanię ataków w szarej strefie na sojuszników z NATO, oprócz nielegalnej wojny Rosji z Ukrainą.

„Pomimo ciągłej eskalacji konfliktu przez Rosję poprzez wojnę hybrydową — naruszenia przestrzeni powietrznej, ataki na infrastrukturę krytyczną i wysiłki na rzecz destabilizacji instytucji demokratycznych — wahaliśmy się, czy stawić czoła tym zagrożeniom w sposób zdecydowany, pozwalając Rosji prowadzić wojnę z sojuszem przy minimalnych konsekwencjach” — piszą Wilson i Cohen.

„W tym kontekście prośba Polski o przechwycenie i zneutralizowanie rakiet nad Ukrainą jest zarówno konieczna, jak i pilna jako mechanizm wsparcia dla Ukrainy i zabezpieczenie linii frontu granic NATO”.

za: https://thehill.com/homenews/house/4960374-biden-poland-air-defense-ukraine/

————————–
(*) Komisja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), znana również jako Komisja Helsińska USA, jest niezależną agencją rządu USA utworzoną przez Kongres w 1975 r. w celu monitorowania i zachęcania do przestrzegania Aktu Końcowego z Helsinek i innych zobowiązań Organizacji. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Została zainicjowana przez przedstawicielkę Izby Reprezentantów Millicent Fenwick[2] i ustanowiona w 1975 r. zgodnie z ustawą publiczną nr 94-304, a jej siedziba mieści się w budynku Ford House Office Building.

Funkcje i obowiązki Komisji

Komisja jest upoważniona i zobowiązana do monitorowania działań sygnatariuszy, które odzwierciedlają przestrzeganie lub naruszenie artykułów Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem postanowień dotyczących praw człowieka i współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej. Komisja jest ponadto upoważniona i zobowiązana do monitorowania i zachęcania do opracowywania programów i działań rządu Stanów Zjednoczonych oraz organizacji prywatnych w celu wykorzystania postanowień Aktu końcowego w celu rozszerzenia współpracy gospodarczej między Wschodem a Zachodem oraz większej wymiany ludzi i idei między Wschodem a Zachodem.[1]

(…)

W lutym 2018 r. KBWE zebrała się w Waszyngtonie, aby zająć się kwestią rosyjskiego dopingu w sporcie międzynarodowym. Centralnym punktem dyskusji była analiza potrzeby ochrony sygnalistów. Spotkanie obejmowało zeznania Jima Waldena[3], prawnika dr. Grigorija Rodczenkowa, byłego szefa rosyjskiego laboratorium antydopingowego, który uciekł do USA.[4]

1 lipca 2022 r. członek wiodący senator Roger Wicker (MS) i minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu współprzewodniczyli konferencji na temat bezpieczeństwa euroatlantyckiego pod nazwą „SZCZYT BEZPIECZEŃSTWA MORZA CZARNEGO”[5]

17 października 2022 r., podczas gdy rosyjska inwazja na Ukrainę była w pełnym toku, Komisja wezwała Departament Stanu do złożenia wniosku do Organizacji Narodów Zjednoczonych o zakończenie statusu Rosji jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Inicjatywę tę postrzegano jako kolejny krok w kampanii ambasadora Ukrainy przy ONZ Serhija Kyslytsya, mającej na celu odsunięcie Rosji od władzy.[6]

14 grudnia 2022 r., w ramach dwupartyjnego wysiłku, współprzewodniczący komisji Steve Cohen i członek komisji Joe Wilson przedstawili Izbie Reprezentantów rezolucję 1517, w której podsumowali, iż Rosja dopuściła się „rażących naruszeń” Karty Narodów Zjednoczonych, które podważają jej prawo do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa[7][8] i wzywają prezydenta Bidena, między innymi, do „nakazania Departamentowi Stanu i innym adekwatnym departamentom i agencjom federalnym podjęcia wszelkich odpowiednich kroków wraz z sojusznikami, partnerami i innymi krajami w celu ograniczenia, zawieszenia lub zakończenia udziału lub członkostwa Federacji Rosyjskiej w innych organach i wyspecjalizowanych agencjach Organizacji Narodów Zjednoczonych”.[9]

za:https://en.wikipedia.org/wiki/Commission_on_Security_and_Cooperation_in_Europe

(**) https://joewilson.house.gov/ ; https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Wilson_(American_politician)

(***) https://cohen.house.gov/ ; https://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Wilson_(American_politician)


Komentarz własny do wydarzeń:

Wywiad R. Sikorskiego dla FT i list do Biden dwóch członków Izby Reprezentantów Kongresu USA, będących zarazem członkami tzw. amerykańskiej Komisji Helsińskiej ( KBWE)

Istota sprawy: „czy jednostki WP mogą, czy nie mogą zestrzeliwać rosyjskie wojskowe obiekty latające nad terytorium nie tylko Ukrainy, ale także Polski” – polega na tym, iż to nie zależy od tego co powiedział lub „nie powiedział”( lub nie przekonał o tym @dżona) Radek Sikorski dziennikarzowi FT lub innej gazety lub agencji informacyjnej, ale od tego co postanowi się w Waszyngtonie. I w tym kontekście ważniejsza jest treść listu dwóch liberalno/demokratycznych członków Izby Reprezentantów Kongresu USA do prezydenta USA ( tego, czy innego), niż jakieś tam wypowiedzi, czy wywiady pookragłostołowych ministrów spraw zagranicznych, ponoć „suwerennej” RP, z short listy: Skubiszewski…, Bartoszewski…, Geremek,Cimoszewicz, Rotfeld…, Fotyga…, Schetyna, Waszczykowski, Czaputowicz, Rau…, Sikorski ( patrz: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ministrowie-spraw-zagranicznych?page=3&size=10 , https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ministrowie-spraw-zagranicznych?page=4&size=10 )
Możemy i powinniśmy unikać „sensacyjnych wiadomości podgrzewających strach”, ale nie znaczy to żebyśmy nie zauważali. Kto i w co próbuje usilnie wepchnąć Polskę i Polaków w wojnę z Rosją, w celu realizowania własnych, czyli anglosasko-żydowskich globalnych celów politycznych i gospodarczych.

PZ

Read Entire Article