Polish thought Information Service – signals noticed 04/07/2025

myslpolska.info 4 hours ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 04.07.2025.

Polska. Marszałek Szymon Hołownia ogłosił, iż zwoła Zgromadzenie Narodowe i odbierze przysięgę od Karola Nawrockiego, który tego dnia, zgodnie z konstytucją, powinien przejąć obowiązki prezydenta RP.

Polska. W warszawskiej Prokuraturze Okręgowej odbyło się przesłuchanie europosła i lidera Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna. Lider Konfederacji Korony Polskiej ma postawione zarzuty dotyczące siedmiu przestępstw. Znieważenia ludzi, naruszenia nietykalności i zniszczenia mienia. Grzegorz Braun ma odpowiedzieć m.in. za zgaszenie świec chanukowych w Sejmie, zniszczenie choinki, przerwanie antypolskiej hucpy w Niemieckim Instytucie Historycznym oraz wtargnięcie do Narodowego Instytutu Kardiologii.

Polska. Centrum Integracji Cudzoziemców oficjalnie uruchomiło działalność w Bielsku-Białej. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Grzegorz Sikorski powiedział, iż obcokrajowcy spoza UE, przebywający w Polsce legalnie, znajdą w nim m.in. pomoc prawną czy w nauce języka. Przeciwko otwarciu centrum protestowali mieszkańcy Bielska-Białej.

Polska. Nestor polskiej prawicy Janusz Korwin-Mikke w rozmowie z Markiem Skalskim na kanale „Najwyższego Czasu” stwierdził, iż dostarczani z Niemiec do Polski imigranci zasadniczo wcale nie chcą przebywać w naszym kraju. Wolą być w Niemczech, gdzie dostaną wysokie zasiłki. Wobec tego Polska tym bardziej powinna nie przyznawać im żadnych świadczeń socjalnych, ani nie zapewniać warunków bytowych.

Stany Zjednoczone. Izba Reprezentantów przegłosowała w czwartek „jedną wielką piękną ustawę”. Projekt, który ma powiększyć amerykański dług o niemal 4 000 000 000 000 dolarów (bilionów), trafi na biurko prezydenta. Ustawa łączy obiecane przez Donalda Trumpa cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów.

Stany Zjednoczone/Rosja. Prezydent USA Donald Trump rozmawiał ponad godzinę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Prezydent Donald Trump po rozmowie przyznał, iż „nie osiągnięto żadnego postępu”. Dodał również: „Mówiliśmy o wielu sprawach, w tym o wojnie na Ukrainie, i jestem tym naprawdę niezadowolony”. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział: „Rosja będzie przez cały czas dążyć do usunięcia przyczyn konfliktu na Ukrainie”. Sam prezydent Rosji Władimir Putin miał powiedzieć wprost: „Rosja nie odstąpi od celów, które zostały postawione na początku specjalnej operacji wojskowej”.

Stany Zjednoczone/Rosja. Wśród tematów poruszanych przez prezydentów USA i Rosji padł pomysł wymiany filmów promujących tradycyjne wartości, które jak podkreślili obaj liderzy są „bliskie kulturowo zarówno Ameryce, jak i Rosji”.

Stany Zjednoczone. Władze wioski Dolton, w stanie Illinois, zamierzają zakupić rodzinny dom papieża Leona XIV, widząc w tym szansę na poprawę kondycji finansowej społeczności. Po jednomyślnym głosowaniu miejscowej rady podjęto decyzję o nabyciu dwupiętrowej nieruchomości, która stała się celem pielgrzymek od momentu wyboru kardynała Roberta Prevosta na papieża w maju.

Stany Zjednoczone. Na stronie MoveOn pojawiła się petycja, w której tysiące Amerykanów domaga się deportacji pierwszej damy Melanii Trump, jej syna Barrona oraz jej ojca. To odpowiedź na zapowiedzi prezydenta dotyczące możliwości odbierania obywatelstwa naturalizowanym Amerykanom. Akcja ma być koordynowana przez lokalnych polityków Partii Demokratycznej.

Stany Zjednoczone. W wieku 67 lat zmarł wybitny amerykański aktor Michael Madsen. Zagrał w ponad stu filmach, m.in. „Zabij mnie jeszcze raz”, „Thelma i Louise”, „Ucieczka gangstera”, „Donnie Brasco”, „Śmierć nadejdzie jutro” i serii „Uwolnić orkę”. Największą sławę jednak przyniosły mu rolę w filach reżysera Quentina Tarantino „Kill Bill” i „Wściekłe psy”.

Rosja. Według brytyjskiej prasy, Korea Północna planuje wysłać kolejne 25-30 000 żołnierzy do walki z Ukraińcami. Byłaby to trzykrotność sił, jakie KRLD już wcześniej skierowała do walki po stronie Rosji.

Rosja. Uderzeniem rakietowym Ukraińcy zniszczyli rosyjski punkt dowodzenia w obwodzie kurskim, zginał między innymi generał major Michaił Gudkow. 43-letni generał dowodził wcześniej 155 Gwardyjską Brygadą Piechoty Morskiej, odznaczony najwyższymi orderami w tym złotą gwiazdą Bohatera Rosji.

Rosja. Władze Rosji poinformowały, iż przyjęły listy uwierzytelniające nowego ambasadora Afganistanu. Rosja w ten sposób została pierwszym krajem, który uznał afgański rząd talibów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej napisało: „Wierzymy, iż akt oficjalnego uznania rządu Islamskiego Emiratu Afganistanu nada impuls rozwojowi produktywnej współpracy dwustronnej między naszymi krajami w różnych dziedzinach”.

Ukraina. Chargé d’affaires na Ukrainie Piotr Łukasiewicz stwierdził: „Zwycięska, wolna i niepodległa Ukraina to bezpieczeństwo, to stabilność dla Polski, a w szerszym znaczeniu dla Europy Środkowej, a choćby dla całej Europy”. Poinformował, o formalnym porozumieniu ze stroną ukraińską w sprawie ekshumacji Ukraińców, którzy zginęli na obszarze dzisiejszej Polski.

Ukraina. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu majora Sił Powietrznych ukraińskiej armii. SBU podała też, jakiego rodzaju zadania zlecone przez rosyjskie służby wykonywał ukraiński wojskowy.

Ukraina. Według ukraińskiej opozycji rządowi w Kijowie grozi dymisja. Jednym z powodów ciągnące się za członkami rządu oskarżenia korupcyjne. Dymisja rządu miała być planowana już podczas posiedzenia parlamentu 7 albo 8 lipca. W tych dniach miał być wybrany premier i szefowie poszczególnych resortów. Głosowanie w tej sprawie zostało jednak przeniesione na późniejszy termin. Powodem jest to, iż znaczna część deputowanych już rozpoczęła wakacje.

Ukraina. Kilka dni temu, rosyjski wywiad wykrył punkt dowodzenia 110 Brygady Zmechanizowanej w Hulajpolu. Wojska rakietowe ostrzelały cel rakietą balistyczną systemu Iskander M. Strona ukraińska potwierdziła, iż w punkcie dowodzenia poległo i zostało rannych kilkudziesięciu ukraińskich oficerów. Zginęli między innymi: dowódca 110 Brygady Zmechanizowanej pułkownik Siergiej Zacharewicz, zastępca dowódcy brygady ppłk Dmitrij Romaniuk, szef sztabu brygady ppłk Walerij Mirzajew.

Ukraina. Kijów podpisał z amerykańską firma Swift Beat porozumienie o współpracy przy produkcji dronów. Informację potwierdził przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Niemcy. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz poparł stanowisko przewodniczącej Bundestagu Julii Klöckner w sprawie „Christopher Street Day (CSD), parady społeczności LGBT”. Zapytany w talk show „Maischberger” telewizji ARD co sądzi o decyzji Klöckner, by nie wywieszać tęczowej flagi w Bundestagu z okazji CSD, kanclerz powiedział: „Bundestag to nie namiot cyrkowy”, w którym flagi mogą powiewać do woli. Tęczowa flaga jest jednak wywieszana w Bundestagu 17 maja.

Rumunia. Lider suwerenistycznej opozycji w Rumunii Calin Georgescu stanie przed sądem. Grozi mu od trzech miesięcy do trzech lat więzienia wynika z komunikatu prokuratury przy Sądzie Najwyższym Kasacyjnym i Sprawiedliwości. Został oskarżony o gloryfikowanie „ekstremistycznych postaci historycznych, takich jak marszałek Ion Antonescu czyli założyciel Żelaznej Gwardii Corneliu Zelea Codreanu„. Ponadto oskarża się go o to, iż w serii wywiadów, wpisach internetowych i wystąpieniach publicznych wspierał narrację nacjonalistyczną.

Wielka Brytania. Krzysztof Podgórski informuje, iż pojawiły się szczegóły wcześniej ogłoszonej wspólnej produkcji uzbrojenia na bazie umowy zawartej między Wielką Brytanią a Ukrainą. Firmy Prevail Partners i Skyeton ogłosiły utworzenie joint venture w celu seryjnej produkcji bezzałogowego statku powietrznego Raybird-3. Zakłady produkcyjne będą zlokalizowane na terenie Wielkiej Brytanii.

Austria. Austriackie władze deportowały do Syrii skazanego przestępcę. Jest to pierwsza taka deportacja w Unii Europejskiej od czasu obalenia prezydenta Baszszara al-Asada w grudniu ubiegłego roku. Austriacki rząd zapowiada, iż najbliższym czasie może dojść do kolejnych.

Serbia. Antyrządowe i antyprezydenckie manifestacje w Serbii. Na terenie całej Serbii przez cały czas organizowano protesty i blokady ruchu, a studenci wezwali mieszkańców Belgradu do pełnej blokady miasta. Pojawiły się liczne plakaty „Nie chcemy promoskiewskiej władzy”. Prezydent Aleksandar Vuczić ułaskawił działaczy Serbskiej Partii Postępowej (SNS), którzy zostali oskarżeni o atak na studentów kijami baseballowymi w nocy z 27 na 28 stycznia br. w Nowym Sadzie.

Portugalia. Rząd premiera Luisa Montenegro zatwierdził zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych w szkołach podstawowych oraz gimnazjach.

Watykan. Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się z papieżem Leonem XIV. Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV, iż poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, iż zaprosił nowego biskupa Rzymu do Polski.

Mołdawia. Jak informuje mołdawska prasa Unia Europejska wysyła jasny sygnał wsparcia dla Kiszyniowa – „chcemy was w wspólnocie europejskiej”. Na czwartkowym szczycie w Kiszyniowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przekazanie pierwszej transzy z unijnego planu wsparcia o wartości 1,9 mld euro. Unia Europejska wzmacnia misję w Mołdawii, rozszerzając działania w zakresie „cyberbezpieczeństwa i szkolenia przed dezinformacją Rosji”

Izrael. Przed planowanymi rozmowami na temat propozycji rozejmu popieranej przez Waszyngton zarówno Izrael, jak i Hamas określili swoje stanowiska. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, iż „nie będzie Hamasu” w powojennej Strefie Gazy. Strona izraelska podkreśla, iż zgodzi się na koniec wojny tylko wtedy, gdy Hamas się podda, rozbroi i opuści Strefę Gazy. Przedstawiciel Hamasu Taher al-Nunu, zadeklarował, iż organizacja jest „gotowa i poważnie nastawiona do osiągnięcia porozumienia”. Dodał, iż Hamas „jest gotów zaakceptować każdą inicjatywę, która jednoznacznie prowadzi do całkowitego zakończenia wojny”. Hamas podtrzymuje swoje żądanie, by każde porozumienie oznaczało definitywne zakończenie wojny w Gazie.

Izrael. Radio Maryja informuje, iż pogłębia się kryzy humanitarny w Strefie Gazy. „Fala przekraczających 30 stopni upałów pogarsza kryzys humanitarny w ogarniętej wojną Strefie Gazy. Według ONZ w 93% gospodarstw domowych brakuje wody. Kończy się też paliwo, by zasilać m.in. studnie; nie działają instalacje sanitarne, a mieszkańcy skarżą się na plagę komarów i insektów”.

Chiny. Chiński bank centralny, jak podaje „Financial Times” poprosił co najmniej dwa europejskie banki centralne o informacje na temat wpływu niskich lub zerowych stóp procentowych na systemy bankowe w ich krajach. Działania te mają charakter prewencyjny i wynikają z obaw o stabilność sektora bankowego.

Chiny. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa: Chiny zdecydowanie popierają ustanowienie w Azji Południowo-Wschodniej strefy bez broni nuklearnej i zadeklarowały gotowość pokierowania procesem podpisywania memorandum w tej sprawie – powiedziała w czwartek rzeczniczka chińskiego MSZ na konferencji prasowej.

Korea Południowa. Korea Economic Daily pisze: “Hyundai wyeksportuje swoje czołgi bojowe do Polski w ramach największej pojedynczej transakcji eksportowej dla przemysłu obronnego azjatyckiego kraju. Wycena sięga 6,5 miliarda dolarów”. Idzie najprawdopodobniej o 180 czołgów K2 i 80 wozów towarzyszących.
łj, bb, dep

Read Entire Article