Polacy niezadowoleni ze służby zdrowia po roku rządów Tuska. Rekordowe kolejki i brak reform

dailyblitz.de 4 hours ago
Zdjęcie: polacy-niezadowoleni-ze-sluzby-zdrowia-po-roku-rzadow-tuska.-rekordowe-kolejki-i-brak-reform


W ciągu ostatniego roku sytuacja w polskiej służbie zdrowia znacząco się pogorszyła. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”, aż 66 proc. Polaków negatywnie ocenia obecną sytuację w systemie ochrony zdrowia. Średni czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne w październiku i listopadzie ubiegłego roku wyniósł 4,2 miesiąca – to najdłuższy okres oczekiwania od 2012 roku, kiedy fundacja Watch Health Care rozpoczęła swoje pomiary. To niepokojące dane dla rządu Donalda Tuska i minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Dwie trzecie Polaków rozczarowanych stanem ochrony zdrowia

Sondaż Pollster, przeprowadzony metodą CAWI w dniach 17-18 stycznia 2025 r. na próbie 1004 respondentów, ujawnił, iż aż 66 proc. badanych ocenia sytuację w służbie zdrowia negatywnie. Tylko 22 proc. uważa, iż sytuacja jest dobra, natomiast 12 proc. nie ma zdania na ten temat.

Bolesław Piecha, poseł PiS i były minister zdrowia, w rozmowie z „Super Expressem” jednoznacznie skomentował wyniki badania: „Sytuacja jest zła i nie widać na horyzoncie zmian, które miałyby coś poprawić. Nie ma propozycji reformy ani pomysłów na finansowanie ochrony zdrowia. Donald Tusk powołał na stanowisko ministra Izabelę Leszczynę, która nie powinna się na tym stanowisku znaleźć. Polacy mają rację w ocenie całej sytuacji”.

Finansowe obciążenia NFZ i brak konkretnych rozwiązań

Z kolei Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia i eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, wskazał na wcześniejsze decyzje rządów PiS jako źródło obecnych problemów w systemie ochrony zdrowia. „Rządy PiS spowodowały przeniesienie wydatków z budżetu państwa do NFZ. Dotyczy to najdroższych procedur jak ratownictwo medyczne czy leczenie HIV. W efekcie budżet NFZ został obciążony kolejnymi miliardami złotych. Ta sytuacja wymaga specjalnych działań, które podejmuje minister Leszczyna”.

Pomimo tej argumentacji wielu ekspertów podkreśla, iż konkretne propozycje reform wciąż nie zostały przedstawione opinii publicznej.

Eksperci ostrzegają: Służba zdrowia zaniedbana od lat

Prof. Kazimierz Kik, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwraca uwagę na długofalowe problemy w sektorze usług publicznych: „Od dawna mamy negatywną tendencję w usługach publicznych, także w edukacji. One są niedofinansowane, zaniedbywane, ale służba zdrowia jest tutaj na pierwszym miejscu. Problemem jest też to, iż na stanowiska ministrów nie są nominowani specjaliści, tylko funkcjonariusze partyjni”.

Brak strategicznych reform i niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia prowadzą do sytuacji, w której pacjenci muszą czekać miesiącami na podstawowe świadczenia. Obawy społeczne rosną, a opinia publiczna jasno daje do zrozumienia, iż oczekuje realnych działań.

Podsumowanie: co dalej z polską ochroną zdrowia?

Po roku rządów Donalda Tuska system ochrony zdrowia znajduje się w najgorszym stanie od lat – rekordowo długie kolejki do lekarzy, brak reform oraz niepewność co do dalszego finansowania systemu sprawiają, iż Polacy nie mają złudzeń co do obecnej sytuacji. Rząd stoi przed ogromnym wyzwaniem, które wymaga nie tylko działań doraźnych, ale także długoterminowej strategii naprawy służby zdrowia. Czy politycy odpowiedzą na rosnące niezadowolenie społeczne, czy też problemy w ochronie zdrowia będą się pogłębiać?

Read more:
Polacy niezadowoleni ze służby zdrowia po roku rządów Tuska. Rekordowe kolejki i brak reform

Read Entire Article