"Kuba teraz strategicznym polem bitwy dla Chin przeciwko USA"

grazynarebeca.blogspot.com 6 hours ago

Autor: Tyler Durden

niedziela, maj 25, 2025 - 05:20 AM

Autor: John Mills za pośrednictwem The Epoch Times,

Kuba została zubożona przez lata komunistycznej kontroli, ale posiada strategiczny punkt obserwacyjny, który cenią Chiny.

Ryan Berg, dyrektor Programu Ameryk w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedział w swoim zeznaniu w Kongresie 6 maja, iż Kuba jest "strategicznym polem bitwy" z Chinami. Dwadzieścia wrażliwych obiektów rządu USA na Florydzie znajduje się w zasięgu rozwijającej się chińskiej sieci zbierania danych wywiadowczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i sygnałów na Kubie.

Jeszcze zanim Rosjanie zminimalizowali swoją obecność na Kubie w 2002 roku, Chińczycy przyglądali się temu karaibskiemu krajowi.

Berg powiedział, iż w lutym 1999 roku ówczesny minister obrony Chin gen. Chi Haotian odwiedził Kubę i spotkał się ze swoim odpowiednikiem, ówczesnym ministrem obrony Raúlem Castro.

"Zgodnie z artykułem w El Nuevo Herald, obaj podobno podpisali umowę przyznającą Chinom dostęp do wielu byłych radzieckich stacji nasłuchowych na całej wyspie, w tym do bazy Bejucal oddalonej o mniej niż 10 mil od starej stacji w Lourdes" – zauważył.

W ramach drogi do rozwiązania kryzysu kubańskiego, prezydent John F. Kennedy publicznie zobowiązał się, iż nie dokona inwazji na Kubę. Sowieci zobowiązali się do usunięcia z Kuby broni nuklearnej i "ofensywnej". Sowieci utrzymywali ograniczoną obecność na Kubie do końca zimnej wojny, w tym stację zbierania danych wywiadowczych w Lourdes, pod Hawaną, oraz okazjonalne wizyty morskie i lotnicze, podczas gdy Stany Zjednoczone utrzymywały solidny nadzór nad Kubą z baz na południowej Florydzie.

Chińska sieć wojskowo-wywiadowcza rośnie na Kubie


Latem 2023 roku Kuba wskoczyła na pierwsze strony gazet z nagłym, zaskakującym komunikatem prasowym o obecności chińskich szpiegów w tym kraju. Po doniesieniach medialnych pierwszą reakcją Pentagonu było zaprzeczenie temu tematowi.

Następnie agencja Associated Press poinformowała, iż był anonimowy urzędnik administracji Bidena, który potwierdził, iż zaczęło się to w 2019 roku, co było sprytnym sposobem na przerzucenie odpowiedzialności na prezydenta Donalda Trumpa.

Berg zwrócił uwagę, iż ówczesny rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby "zmienił kurs i przyznał się do chińskich baz szpiegowskich na Kubie, ale upierał się, iż ich obecność istniała od 2019 r. za pierwszej administracji Trumpa, co sugeruje, iż administracja Bidena "odziedziczyła" wyzwanie.

"Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się doniesienia, iż Chiny dążą do budowy wojskowej bazy szkoleniowej na Kubie" – dodał.

Kirby najwyraźniej przegapił wizytę generała Chi Haotiana w 1999 roku. W lipcu 2024 r. The Wall Street Journal opublikował dodatkowe zdjęcia i poinformował, iż ślad chińskiego wojska i wywiadu stał się jeszcze większy, niż początkowo podawano.

Obecność chińskiego reżimu na Kubie to tylko jeden z elementów chińskiej inwigilacji wokół Florydy. Chiny eksploatują platformy wiertnicze gazowe i naftowe, które mogą mieć możliwości zbierania danych wywiadowczych w Zatoce Amerykańskiej (wcześniej znanej jako Zatoka Meksykańska) po zachodniej stronie Florydy.

Gen. Glen VanHerck, były dowódca Północnego Dowództwa USA, przed epizodem z chińskim balonem szpiegowskim zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo związane z obecnością chińskiej infrastruktury na Bahamach, zaledwie 50 mil na prawo od Florydy.

Kuba otrzymuje obietnice chińskiego wsparcia


Przywódca Chin Xi Jinping spotkał się z prezydentem Kuby Miguelem Díazem-Canelem Bermúdezem w Moskwie 9 maja podczas obchodów 80. rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego w II wojnie światowej.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiedziało o spotkaniu: "Chiny są gotowe do współpracy z Kubą w celu dalszego wzmacniania ich żelaznej przyjaźni, budowania bliższej społeczności chińsko-kubańskiej ze wspólną przyszłością oraz dawania przykładu solidarności i współpracy między krajami socjalistycznymi oraz szczerej interakcji między krajami rozwijającymi się".

Ponadto sojusz BRICS – Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki – powitał Kubę w organizacji 1 stycznia 2025 r., mówiąc, że członkostwo tego karaibskiego kraju pozwoli mu stać się "istotnym graczem na arenie międzynarodowej". Pekin dominuje w polityce i planach BRICS.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) rozwinęła sojusz z Rosją, Koreą Północną, Iranem, Wenezuelą i Republiką Południowej Afryki w swojej strategii "bez ograniczeń", aby zmierzyć się ze Stanami Zjednoczonymi i wydaje się, iż Kuba wchodzi do tego ugrupowania państw komunistycznych i totalitarnych.

CCP przyciąga kraje Ameryki Łacińskiejofertą finansową


Po zawarciu amerykańsko-chińskiego rozejmu celnego, 13 maja w Pekinie odbyło się forum ze Wspólnotą Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Obecni byli lewicowi przywódcy Ameryki Łacińskiej, tacy jak prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, prezydent Chile Gabriel Boric i prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

KPCh wykorzystała Inicjatywę Pasa i Szlaku i rozszerzyła linię kredytową w wysokości 9,2 miliarda dolarów dla państw Ameryki Łacińskiej uczestniczących w spotkaniu, z bardzo ważnym zastrzeżeniem: walutą użytą w linii kredytowej będzie chiński juan.

Posunięcie, które wykluczyło globalne waluty rezerwowe, takie jak dolar amerykański, miało na celu promowanie juana, podczas gdy Chiny pogłębiają swoje więzi w obu Amerykach. Ze wszystkich możliwości oferowanych w obu Amerykach, Kuba oferuje Chinom największy zwrot z inwestycji. Niewielka odległość od Stanów Zjednoczonych od Kuby pozwala KPCh na bycie kluczowym punktem obserwacyjnym wywiadu i sposobem na stworzenie przeciwwagi dla światowego wsparcia dla Tajwanu.

Być może na Kubie nie ma jeszcze rakiet, a przynajmniej nie zostały one zidentyfikowane, ale rozwija się kolejny kryzys kubański. Jak napisano w artykule w Foreign Affairs: "Trump przerwie trzy dekady »łagodnego zaniedbywania« amerykańskiego skupienia się na obu Amerykach, a Kuba jest prawdopodobnie jednym z punktów wyjścia.

* * *

Poglądy wyrażone w tym artykule są opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy The Epoch Times lub ZeroHedge.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Read Entire Article