Konsulowie oszacowali ilu Polaków w może zostać deportowanych z USA

dailyblitz.de 4 hours ago
Zdjęcie: konsulowie-oszacowali-ilu-polakow-w-moze-zostac-deportowanych-z-usa


Walka z nielegalną imigracją to jeden z kluczowych punktów polityki Donalda Trumpa. Jego administracja zapowiedziała zdecydowane działania wobec wszystkich osób przebywających na terytorium Stanów Zjednoczonych bez legalnego statusu. W obliczu tych deklaracji pojawiają się pytania o skalę deportacji oraz liczbę Polaków, których może dotknąć ten proces.

Polskie władze w stanie gotowości

Biały Dom oficjalnie potwierdził, iż deportacjom będą podlegać nie tylko osoby, które popełniły poważne przestępstwa, ale wszyscy nielegalni imigranci – w tym również Polacy. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w Brukseli, iż polskie konsulaty w USA zostały postawione w stan wyższej gotowości. Polskie władze mają monitorować proces deportacji, by sprawdzić, czy liczba wydaleń Polaków nie przekroczy dotychczasowych norm.

– Nasi konsulowie szacują, iż może to być do 30 tys. osób na terenie całych Stanów Zjednoczonych – stwierdziła wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys.

Rzeczywista liczba deportowanych Polaków może być niższa

Pomimo początkowych szacunków wskazujących na możliwość deportacji choćby 30 tys. Polaków, dane przedstawione przez U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) sugerują, iż finalnie liczba ta może być znacznie niższa. w tej chwili na liście osób przeznaczonych do deportacji widnieje dokładnie 2303 Polaków. To osoby, wobec których sędzia imigracyjny wydał „ostateczny nakaz deportacji”.

Służby imigracyjne zatrzymują średnio po tysiąc nielegalnych imigrantów dziennie, jednak jak dotąd brak doniesień medialnych o zatrzymaniach obywateli polskich. Dla porównania, na liście ICE znajdują się także: 571 Niemców, 402 Francuzów, 259 Litwinów oraz 294 Węgrów.

Guantanamo – nowy ośrodek dla nielegalnych imigrantów?

Zaraz po objęciu urzędu prezydenta USA, Donald Trump podjął stanowcze kroki w realizacji swojej polityki imigracyjnej. 20 stycznia, tuż po zaprzysiężeniu, podpisał kilkanaście rozporządzeń, w tym ogłoszenie stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem, zawieszenie prawa do azylu oraz zmianę zasad nabywania obywatelstwa przez urodzenie na terenie USA.

W ramach tych działań prezydent podpisał również rozporządzenie o budowie nowego ośrodka detencyjnego dla migrantów-przestępców w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie. Ośrodek ma pomieścić 30 tys. osób i będzie przeznaczony dla osób uznanych za nielegalnych imigrantów oraz tych, którzy złamali prawo na terenie USA.

Co dalej z Polakami przebywającymi nielegalnie w USA?

Chociaż liczba Polaków na liście do deportacji jest stosunkowo niewielka w porównaniu do innych grup narodowościowych, sytuacja pozostaje dynamiczna. Władze RP zapewniają, iż będą monitorować sprawę oraz wspierać obywateli, którzy znajdą się w trudnej sytuacji.

Dla osób zagrożonych deportacją najważniejsze może być skonsultowanie się z prawnikiem imigracyjnym i podjęcie kroków w celu legalizacji swojego statusu. Tymczasem polskie konsulaty pozostają w stanie gotowości, aby reagować na ewentualne zgłoszenia i interweniować w imieniu swoich obywateli.

Z uwagi na intensyfikację działań deportacyjnych w USA, warto śledzić dalsze informacje w tej sprawie i sprawdzić dostępne możliwości ochrony prawnej dla polskich imigrantów.

Continued here:
Konsulowie oszacowali ilu Polaków w może zostać deportowanych z USA

Read Entire Article