25-letnia Fatima Hassouna, która przez 18 miesięcy dokumentowała pacyfikację getta w Gazie i była choćby bohaterką filmu dokumentalnego, zginęła wraz z 10 członkami swojej rodziny. Atak na jej mieszkanie przeprowadziło żydowskie wojsko.
Żydzi zamordowali reporterkę, która dokumentowała ich zbrodnie. Fatima Hassouna wiedziała, iż śmierć zawsze czyha u jej drzwi. Podczas gdy spędzała czas dokumentując naloty, burzenie domów, niekończące się przesiedlenia i śmierć 11 członków swojej rodziny, wszystko, czego żądała, to, aby nie pozwolono jej odejść cicho. „Jeśli mam umrzeć, chcę głośnej śmierci, by świat o niej usłyszał” – napisała jakiś czas temu w swoich mediach społecznościowych.
„Nie chcę być tylko wiadomością dnia ani numerem w grupie, chcę śmierci, którą usłyszy świat, która pozostanie w pamięci i stanie się ponadczasowym obrazem, którego nie da się pochować” – dodała.
W środę 16 kwietnia br., zaledwie kilka dni przed swoim ślubem, 25-letnia kobieta zginęła w izraelskim ataku lotniczym. Bomba uderzyła bezpośrednio w jej dom w północnej części getta w Gazie. Zginęło również dziesięciu członków jej rodziny, w tym jej ciężarna siostra.
Żydonazistowskie wojsko poinformowało, iż był to celowy atak na „członka Hamasu odpowiedzialnego za ataki na izraelskich żołnierzy i cywilów”.
Co ciekawe, na 24 godziny przed śmiercią Fatimy ogłoszono, iż na francuskim festiwalu filmów niezależnych odbywającym się równolegle ze słynnym festiwalem w Cannes, zostanie zaprezentowany film dokumentalny skupiający się na jej życiu w Gazie od początku pacyfikacji.
Film pt. „Połóż swoją duszę na dłoni i idź”, nakręcony został przez irańskiego reżysera Sepideha Farsiego. Opowiada historię cierpienia w Gazie i codziennego życia Palestyńczyków. Skłąda się z kilku rozmów wideo pomiędzy Hassouną i Farsi. Jak opisał to Farsi, Hassouna stała się „moimi oczami w Gazie… płonącymi i pełnymi życia. Filmowałem jej śmiech, łzy, nadzieje i depresję”.
– Była taka lekka, tak utalentowana. Kiedy obejrzysz film, zrozumiesz. Rozmawiałem z nią kilka godzin przed śmiercią, żeby powiedzieć jej, iż film jest w Cannes i żeby ją zaprosić na jego emisję – powiedział Farsi. Reżyser, który mieszka we Francji powiedział, iż obawia się, iż Hassouna była celem ataku ze względu na swoją szeroko komentowaną pracę fotoreporterki i niedawno nagłośniony udział w filmie dokumentalnym.
Gaza jest najbardziej śmiercionośnym konfliktem dla dziennikarzy, z ponad 170 zabitymi od 2023 roku, chociaż niektóre szacunki mówią choćby o 206. Dziennikarze z Gazy zareagowali z żalem i gniewem na wiadomość, iż izraelski atak lotniczy odebrał im Hassounę, tak jak się tego obawiała. – Dokumentowała masakry pośród bombardowań i strzelanin, uwieczniając na fotografiach ból i krzyki ludzi – powiedział Anas al-Shareef, reporter Al Jazeery.
NASZ KOMENTARZ: Zniszczenie dowodów zbrodni oraz zlikwidowanie osób, które je gromadziły, są najważniejsze w tuszowaniu ludobójstwa, dokonywanego na Palestyńczykach przez żydowskich nazistów. Chodzi o całkowite zastraszenie dziennikarzy, by potem sprzedawać światu wersję o dobrych żydach i złych muzułmanach. Oskarżenie pod adresem Fatimy Hassouny, iż jej mieszkanie było lokum terrorystów, to standardowa praktyka żydowskich zbrodniarzy.
Polecamy również: Odwołano konferencję dotyczącą dzieł sztuki, zrabowanych przez Niemców