Jakiej Polski chcą Polacy ? W przeddzień 20 rocznicy akcesji Polski do UE.

wiernipolsce1.wordpress.com 8 months ago
Zdjęcie: KPS_ksiązka


Jakiej Polski chcą Polacy ? W przeddzień 20 rocznicy akcesji Polski do UE.

Sądząc po ilości zgłoszonych komitetów wyborczych w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego ( tych komitetów jest 40 *), to Polacy są bardzo rozpolitykowanym i aktywnym społeczeństwem. Szkoda tylko, iż tak naiwnym politycznie, zmanipulowanym i bez własnej wizji długookresowej.

Nie wiadomo jaka będzie frekwencja wyborcza (dużo zależy od tego, czy pogoda będzie sprzyjać grillowaniu i piciu piwa, czy nie?), ale można się spodziewać aktywności wyborczej 35-45% euroentuzjastów.

Szczególnie w gronie liderów 40 zgłoszonych komitetów wyborczych są i tacy, którzy werbalnie i hasłowo są przeciwnikami UE, a choćby opowiadają się za POLEXITEM. Ale oczywiście są to jedynie słowa nie obleczone w żaden konkretny program polityczny oparty o rzetelny bilans kosztów i korzyści z tytułu13-letniego okresu stowarzyszenia, a następnie już 20-letniej przynależności do Polski do UE (https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcesja_Polski_do_Unii_Europejskiej).

W kontestujących obecność Polski w UE środowiskach tzw. „ antyunijnych partii i ruchów politycznych” – aspirujących jednakże do posiadania swoich przedstawicieli, a choćby liderów w czysto dekoracyjnym, pseudodemokratycznym i pseudodecyzyjnym gremium o eufemistycznej nazwie Parlament Europejski – nie znajdziemy jednocześnie żadnego kompleksowego programu przyszłej Polski o hipotetycznym statusie „poza UE”, czyli efektywnym polexicie.

Trudno o lepszą okoliczność, – bo w zbliżającą się 20 rocznicę akcesji Polski do UE, którą ze względu na przebieg politycznego i społeczno-gospodarczego procesu wiodącego do zaplanowanego poza Polską celu, właściwiej byłoby nazwać aneksją – aby przypomnieć, iż właśnie 20 lat temu powołana została inicjatywa ponadpartyjnego, ogólnonarodowego ruchu społecznego o nazwie Kongres Polski Suwerennej ( KPS). Pierwsze sesja KPS odbyła się w Rzgowie pod Łodzią 6 marca 2004 r.(**) Efektem pierwszej sesji Kongresu Polski Suwerennej był zbiór referatów i dokumentów programowych, które zostały zebrane w pierwszy tom i wydane dzięki wsparciu Józefa Białka właściciela wydawnictwa WEKTORY („Kongres Polski Suwerennej”, t.I, (pod red. Józefa Wysockiego, Wrocław 2004).

Ważnym aktem, choć w ówczesnych warunkach jedynie symbolicznym, było złożenie na ręce marszałka Sejmu, jako oficjalny dokument sejmowy, a wcześniej odczytanie przez posła na Sejm IV kadencji Zdzisława Jankowskiego ( wówczas LPR), na 73 posiedzeniu Sejmu RP, w nocy z 20 na 21 kwietnia 2004 r. – Oświadczenia ogólnonarodowego, ponadpartyjnego ruchu obywatelskiego Kongres Polski Suwerennej ( https://orka2.sejm.gov.pl/Debata4.nsf/main/6FDB798C). Wspomniany dokument posiada szczególnie w tej chwili dużą wagę polityczną. Dlatego warto przytoczyć jego treść:

4 kadencja, 73 posiedzenie, 5 dzień (20.04.2004)


Oświadczenia.

Poseł Zdzisław Jankowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Oświadczenie składane w imieniu wyborców zrzeszonych w ogólnonarodowym ponadpartyjnym ruchu obywatelskim o nazwie Kongres Polski Suwerennej, zainicjowanym na podstawie art. 12 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w trosce o dobro wspólne, jakim jest Rzeczpospolita Polska (art. 1 Konstytucji RP), w trosce o jednolitość państwa (art. 3 Konstytucji RP), w trosce o prawa i bezpieczeństwo obywateli (art. 5 Konstytucji RP), w trosce o tożsamość i trwanie narodu polskiego (art. 6 Konstytucji RP) oraz uznającym zasadę suwerenności i zwierzchnictwa narodu za podstawową zasadę ustrojową, o czym mówi art. 4 Konstytucji RP; za taką uznał ją Senat w uchwale z dnia 16 kwietnia 1998 r. o ciągłości prawnej między II i III Rzecząpospolitą Polską.

My, członkowie Kongresu Polski Suwerennej, której pierwsza sesja odbyła się w Rzgowie koło Łodzi w dniu 6 marca 2004 r., a druga sesja w Warszawie w dniu 17 kwietnia 2004 r., oświadczamy, co następuje.

Referendum przeprowadzone w dniach 7 i 8 czerwca 2003 r., a dotyczące przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, dotyczyło akceptacji warunków sformułowanych w traktacie nicejskim oraz w akcie dołączonym do traktatu nicejskiego, stanowiącym jego integralną część. Po referendum traktat ten został jednostronnie zmieniony, został ustanowiony zupełnie nowy tryb funkcjonowania Unii Europejskiej, a także warunki uczestnictwa Polski w jej strukturach. W przygotowanym projekcie konstytucji dla Unii Europejskiej ustanawia się zupełnie nową strukturę instytucjonalną Unii Europejskiej i nadaje jej się osobowość prawną. Postanowienia przytoczonego projektu konstytucji dla Unii Europejskiej odbierają państwu polskiemu najistotniejsze atrybuty suwerenności, to jest prawo do samostanowienia, do prowadzenia samodzielnej polityki zagranicznej, do posiadania własnej waluty i armii. Nie było to przedmiotem głosowania w referendum oraz jest niezgodne z postanowieniem obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej najwyższe prawo w Polsce.

Wobec powyższego wzywamy posłów, senatorów, prezydenta i rząd polski do uchwalenia moratorium na przyłączenie Polski do Unii Europejskiej. Uchwalenie moratorium jest konieczne do ostatecznego określenia struktury i statutu Unii Europejskiej. Uchwalenie moratorium jest również konieczne ze względu na zamiar zaskarżenia traktatu akcesyjnego do Trybunału Konstytucyjnego w związku z jego niezgodnością z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a także ze względu na zamiar zaskarżenia traktatu akcesyjnego do trybunału międzynarodowego.

Przestrzegamy jednocześnie sprawujących władzę w Polsce, iż zgodnie z art. 129 Kodeksu karnego ten, kto będąc upoważnionym do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub z zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze więzienia od roku do lat 10.

Treść oświadczenia podpisał w imieniu Kongresu Polski Suwerennej przedstawiciel koordynatora doktora Pawła Ziemińskiego.

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu tej osoby, którą wymieniłem, kieruję oświadczenie o treści, którą wygłosiłem, do pana marszałka, do pana prezydenta i do pana premiera.”

————
Dorobek programowy Kongresu Polski Suwerennej czeka w tej chwili nie tylko na kontynuowanie w nowych europejskich warunkach politycznych i społeczno-gospodarczych oraz kształtującego się na naszych oczach nowego układu geopolitycznego.

Jak każdy dorobek programowy wymaga on nie tylko aktualizacji, ale przede wszystkim kadr świadomych i aktywnych Polaków, którzy adekwatnie pojmują swoje polskie obowiązki oraz odrzucają globalne plany i scenariusze dehumanizacji świata.

PZ

——-

(*) https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/komitety

(**) Wiosną 2004 r., jeszcze przed formalną akcesją Polski do UE w dniu 1 maja 2004 r., odbyły się jeszcze dwie kolejne sesje Kongresu Polski Suwerennej: w Warszawie ( 17.04.2004 r.) i w Skierniewicach (pod koniec kwietnia 2004 r.). Istniejący dorobek programowy tych sesji czeka na opublikowanie. Wiele ówczesnych tez programowych legło następnie u podstaw powołania w listopadzie 2009 r. stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej.

Read Entire Article