Information Service – signals noticed 16.05.2025

myslpolska.info 3 hours ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 16.05. 2025

Polska. Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) poinformował, iż zidentyfikował reklamy polityczne na platformie Facebook, które mogą być finansowane z zagranicy. W komunikacie rządowej jednostki wskazano, iż może to stanowić ingerencję w kampanię wyborczą. Reklamy te uderzały w Sławomira Mentzena i Karola Nawrockiego, promowały zaś Rafała Trzaskowskiego.

Polska. Za publikowanymi w internecie reklamami, politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi jego konkurentów stoi pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja – pisze Businessinsider. Fundacja Akcja Demokracja w przeszłości atakowała „Myśl Polską”.

Polska. Prezes Akcji Demokracja Jakub Kocjan kilka dni temu rozmawiał z wicepremierem oraz ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim o bezpiecznym przeprowadzeniu wyborów. Do niedawna był asystentem posłanki KO, a w 2020 roku otrzymał nagrodę od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Redaktor Tomasz Jankowski z Wbrew Cenzurze napisał: „Zagraniczna ingerencja w wybory” to jednak nie Rosjanie, tylko Amerykanie za pośrednictwem Akcji Demokracja za 420 000 złotych. Przypominam, iż to ta sama Akcja Demokracja, która dwa tygodnie temu publikowała apel o cenzurowanie naszego kanału, który środki czerpie tylko od własnych widzów i tylko wg ich woli i zapewniam, iż nie w takiej kwocie”. O sprawie informują Kresy,pl

Polska. Krzysztof Mulawa z Konfederacji stwierdził: „Złodziej krzyczy: „Łapać złodzieja”. NASK w ostatnim komunikacie wprowadzał opinię publiczną w błąd. Wtedy, kiedy mówili, iż ta kampania dotyczy finansowania z zagranicy i dotyczy pana Trzaskowskiego, pana Nawrockiego i pana Mentzena, NASK zapomniał powiedzieć kluczowej kwestii – iż beneficjentem tej kampanii, na którą wydane zostało 400 000 złotych, był pan Trzaskowski, a kandydatami oczernianymi za setki tysięcy złotych w ostatnim etapie kampanii wyborczej był m.in. nasz kandydat Sławomir Mentzen.

Polska. Na kanale YouTube Jarosława Augustyniaka „Jarosław szuka kłopotów” będzie wyemitowany wywiad z kandydatem z ramienia Ruchu Dobrobytu i Pokoju na urząd prezydenta Polski Maciejem Maciakiem.

Polska. Do Polski przed samymi wyborami prezydenckimi przeleciał Alexander Soros. Syn Georga Sorosa zapowiedział „Open Society będzie przez cały czas wspierać ludzi i organizacje, które pracują na rzecz utrzymania silnej demokracji„. O sprawie poinformował Tygodnik Solidarność. W 2013 roku napisał „Wspaniale było w tym tygodniu wrócić do Warszawy i spotkać się z charyzmatycznym Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim„. Na platformie X z łatwością można odnaleźć jego zdjecia z Rafałem Trzaskowskim i Radosławem Sikorskim. Alexander Soros jest amerykańskim inwestorem finansującym liczne progresywne inicjatywy w różnych krajach. Jest jednym z pięciorga dzieci miliardera George’a Sorosa, przewodniczy Radzie Dyrektorów Open Society Foundations i zasiada w komitecie inwestycyjnym Soros Fund Management. Został również nazwany jednym z Młodych Globalnych Liderów 2018 roku przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Polska. Odbywa się coroczna Konferencja IMPACT w Poznaniu. Wśród uczestników znajdują się b. prezydent USA Barack Obama, Michel Obama, b. sekretarz NATO Jens Stoltenberg, b. Sekretarz Stanu USA John Kerry, Alexander Soros, Anne Elizabeth Applebaum-Sikorska, Francis Fukuyamama, Anna Lembke, Ashlee Vance, Radosław Sikorski, Sebastian Kulczyk, Olga Tokarczuk, Jan Krzysztof Bielecki, Krzysztof Gawkowski i Rafał Trzaskowski. Na Kongresie dosadnie zabrzmiały słowa szefa MON Polski Władysława Kosiniaka-Kamysza: „Utracenie przez Ukrainę prozachodnich aspiracji to byłby najgorszy scenariusz”. Dodał również: „Do tego nie możemy dopuścić. Musimy Ukrainę przyciągać do Europy”. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego jest określany przez zagranicznych gości najbardziej prukraińskim politykiem w Polsce.

Polska. Na granicy polsko-białoruskiej odnotowano blisko 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemcy wielokrotnie atakowali funkcjonariuszy kamieniami. Służby informują również o szkodach materialnych.

Polska. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia jednej z firm działających w Katowicach. Okazało się, iż pracodawca zatrudnił nielegalnie 169 osób. W większości byli to Kolumbijczycy.

Polska. „Dziennik” informuje, iż podpalenie Centrum Handlowego Marywilska 44 w Warszawie i sklepu IKEA w Wilnie koordynował zwerbowany przez Rosjan Ukrainiec Ołeksandr Warywoda. Politolog dr Józef Sokołowski napisał „Co jakiś czas słyszę, iż aktów sabotażu dokonują w Polsce Ukraińcy mający działać na rzecz Rosji. Zresztą dotyczy to nie tylko Polski, ale również Niemiec, Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii czy Szwajcarii. Świadczy to o jednym. Otworzenie szeroko granic dla Ukraińców okazało się porażką. Jakie będą tego konsekwencje zdawał sobie sprawę chyba każdy myślący człowiek”.

Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio skomentował proces mediacji w rozmowach nt. zakończenia wojny na Ukrainie. Powiedział: „Nie zamierzamy już gonić za tym po całym świecie i uczestniczyć w spotkaniach, które nie będą produktywne”.

Rosja. Prezydent Władimir Putin odwołał gen. Olega Salukowa z funkcji dowódcy rosyjskich Wojsk Lądowych. Generał, który odbierał niedawną defiladę wojskową w Dniu Zwycięstwa został skierowany do Rady Bezpieczeństwa.

Ukraina. Ukraińskie służby graniczne zatrzymały generała Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w stanie spoczynku, który chciał uciec z kraju. 54-letni Leonid Piata został zatrzymany na przejściu granicznym z Węgrami. Próbował przekroczyć granicę i opuścić kraj, jednak przedstawione dokumenty wzbudziły wątpliwości pograniczników. Na miejsce przybyli funkcjonariusze SBU, którzy potwierdzili, iż mężczyzna jest oficerem tych służb w stanie spoczynku.

Wielka Brytania. Brytyjska policja zatrzymała 21-letniego Ukraińca Romana Ławrynowycza, w związku z serią podpaleń obiektów powiązanych z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Premier Starmer odniósł się do sprawy dzień przed opublikowaniem informacji przez policję. Jak zaznaczył, „podpalenie obiektów związanych z moją osobą to atak na nas wszystkich, na demokrację i wartości, które reprezentujemy”.

Niemcy/Szwajcaria. Zatrzymano trzech Ukraińców, którzy mieli przeprowadzić w Niemczech akty sabotażu. Według prokuratury działali na zlecenie Federacji Rosyjskiej. Zatrzymani w weekend w Kolonii i Konstancji Ukraińcy zostali już aresztowani. Trzeci ujęty w szwajcarskiej Turgowii stanie przed sądem aresztowym, gdy zostanie przywieziony do Niemiec.

Węgry. Szef MSZ Węgier Peter Szijarto stwierdził, iż szef MSZ Polski Radosław Sikorski „nienawidzi Węgier”. Szijarto stwierdził: „Dziś minister spraw zagranicznych Polski, jeden z najbardziej prowojennych polityków w Europie, „sorosistowski”, nienawidzący Węgier, hungarofobiczny polityk, niczym papuga powtórzył na posiedzeniu Rady NATO wszystkie te oskarżenia, które w ostatnich dniach i tygodniach słyszeliśmy” Dodał również, iż „mamy do czynienia z kampanią oczerniającą wymierzoną przeciwko Węgrom”.

Turcja. Rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy na temat wojny ruszą dzisiaj – podał niezależny rosyjski portal Meduza. Według ukraińskich mediów przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski, spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Zakończył swoją wizytę w Ankarze i wyruszył do Tirany, gdzie ma wziąć udział w Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Negocjator ze strony Rosji Władimir Miedinski stwierdził: „Rosja postrzega rozmowy z Ukrainą w Stambule jako kontynuację procesu pokojowego z 2022 roku„. Rosyjski negocjator, oraz doradca prezydenta Rosji Władimira Putina dodał, iż celem bezpośrednich rozmów jest „ustanowienie długotrwałego pokoju” i „usunięcie podstawowych przyczyn konfliktu”. la Kijowa warunki, które podczas rozmów pokojowych w 2022 roku zaproponowali Rosjanie, były nie do przyjęcia i oznaczałyby kapitulację – ocenił Reuters. Tzw. Komunikat Stambulski, czyli projekt dokumentu na temat możliwych sposobów zakończenia wojny, przewidywał zgodzenie się przez Kijów na stały status neutralny w zamian za międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa od pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Rosji i USA) oraz innych krajów, w tym Białorusi, Kanady, Niemiec, Izraela, Polski i Turcji. Wysłannik prezydenta Donalda Trumpa Steve Witkoff uważa, iż „dokument z rozmów w Turcji w 2022 roku mógłby stanowić podstawę dla realnego uregulowania konfliktu na Ukrainie„.

Chiny. Rzecznik MON Chin Jiang Bin zadeklarował gotowość do „poszerzenia pragmatycznej współpracy” z armią rosyjską. Resort przedstawił to stanowisko po niedawnej wizycie przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie z okazji świętowanego w Dnia Zwycięstwa, czyli rocznicy zakończenia II wojny światowej. Szef MON-u Chin powiedział: „Chińska armia jest gotowa współpracować ze stroną rosyjską, aby przez cały czas pogłębiać wzajemne zaufanie (na poziomie) strategicznym, zintensyfikować komunikację strategiczną i rozszerzać pragmatyczną współpracę”.

Indie. Szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar oświadczył, iż jego kraj nie wróci do realizacji traktatu o podziale wody z rzeki Indus, dopóki Pakistan nie przestanie wspierać ugrupowań uznawanych przez Delhi za terrorystyczne. Islamabad odrzuca te oskarżenia i podkreśla, iż są nieuprawnione.

Pakistan. Premier Pakistanu Shehbaz Sharif oświadczył, iż jest gotów przystąpić do rozmów pokojowych z Indiami. Premier oświadczył: „Jeśli terroryzm ma się skończyć w regionie, usiądźmy i porozmawiajmy”.

Autonomia Palestyńska. Jeden z liderów zbrojnego oporu Palestyny Basem Naim powiedział: „Hamas jest gotowy oddać władzę w Strefie Gazy i prowadzi bezpośrednie rozmowy z USA. Warunkiem wstępnym wszelkich porozumień jest jednak przywrócenie dostaw pomocy humanitarnej”.

Izrael. Prasa w Tel-Awiwie pisze o rosnących napięciach między władzami Izraela a USA, które naciskają na szybkie zawieszenie broni. Hamas uwolnił ostatniego żyjącego zakładnika z amerykańskim obywatelstwem Edana Alexandra, przedstawiając to jako gest dobrej woli wobec Donalda Trumpa. Według mediów uwolnienie Alexandra zostało uzgodnione między USA a Hamasem przez pośredników, bez udziału władz Izraela. Basem Naim przekazał, iż Hamas prowadzi bezpośrednie negocjacje z USA o zakończeniu wojny. Waszyngton wcześniej zaprzeczał tego typu doniesieniom.

Izrael. Do 103 wzrosła liczba osób zabitych w ostatnich izraelskich atakach na Strefę Gazy.

Egipt. AlMasria Universal Airlines, jedna z największych prywatnych egipskich linii lotniczych, w nadchodzącym sezonie wakacyjnym ograniczy o jedną trzecią loty między Rosją a popularnymi kurortami, Szarm el-Szejk i Hurghadą.

łj, pp, mg

Read Entire Article