Obchodzenie Halloween w krajach protestanckich jest częścią tradycji. W większości dużych supermarketów w Szkocji można zobaczyć dekoracje z duchami i szkieletami. Wśród młodych ludzi wieczór ten jest postrzegany jako okazja do dobrej zabawy. W Polsce przez cały czas budzi kontrowersje ze względu na elementy okultystyczne. Ale czy to tylko element reklamowy, czy trudna rzeczywistość, której nie należy ignorować?
Przypuszczam, iż nie tylko moim zdaniem, ale także innych osób przeżywających żałobę po stracie bliskiej osoby, jakakolwiek próba naśmiewania się ze śmierci staje się czymś trudnym do zaakceptowania. Wydaje się, iż żyjemy w czasach ciemności, ale dlaczego ta ciemność miałaby nad nami panować?
Jan Paweł II obdarzony był niezwykłym talentem afirmacji życia opartego na prawdzie Ewangelii. Przekonywał o tym w swoich dokumentach, takich jak Evangelium Vitae i wielu innych. Znamy jego wypowiedzi na temat obrony godności człowieka i poszanowania życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Choć współczesne trendy nam mówią, iż świat się zmienia i trzeba nadążać za duchem czasu, jeżeli przyjrzymy się uważnie, zobaczymy nieustanną walkę o wartości nauczane przez papieża Jana Pawła II.
Eutanazja jest dozwolona w wielu krajach Europy. W Szkocji obowiązujące przepisy zabraniają eutanazji i wspomaganego samobójstwa. Jednak w zeszłym roku rozpoczęła się debata, nad tym czy nieuleczalnie chorym, którym pozostało 6 miesięcy życia lub mniej, należy pozwolić na dobrowolne skrócenie swojego życia. w tej chwili istnieje duże ryzyko zmiany obowiązujących przepisów. Sir Keir Starmer „osobiście zobowiązał się” wobec Dame Esther Rantzen, iż pozwoli obecnemu rządowi Wielkiej Brytanii na rozważenie projektu ustawy zezwalającej na wspomagane samobójstwo.
Według dr Gillian Wright, lekarza opieki paliatywnej: „Głównym niebezpieczeństwem samobójstwa wspomaganego jest to, iż społeczeństwo dewaluuje życie jednostki, ponieważ jest ona chora, niepełnosprawna, zdezorientowana lub jej wkład w społeczeństwo jest postrzegany jako minimalny."
Rzucając wyzwanie obecnemu projektowi ustawy, sojusz ludzi i organizacji, tworząc kampanię „Care Not Killing”, stanał w obronie praw człowieka i próbujcą wpłynąć na opinię publiczną. Celem kampanii jest m.in. upewnienie się ze istniejące przepisy zakazujące eutanazji i wspomaganego samobójstwa nie zostaną osłabione ani uchylone. Dla kampanii równie ważna jest promocja opieki paliatywnej wraz z jej doskonaleniem i zwiększaniem zasobów w obecnym systemie opieki zdrowotnej.
Wydaje się, iż we współczesnym świecie brakuje refleksji nad przemijaniem, a temat śmierci staje się niewygodny. Ojciec Święty Jan Pawel II nazwał eutanazję fałszywym miłosierdziem i uznał ją za wypaczenie, bo prawdziwe współczucie zachęca do solidarności z cudzym bólem, a nie do zabijania człowieka. W„Tryptyku rzymskim” tak pisał: „I tak przechodzą pokolenia. Nadzy przychodzą na świat i nadzy wracają do ziemi, z której zostali wzięci”. Papież dodawał: „Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens, ma sens!''
https://www.carenotkilling.org.uk/about/