Francja rozpoczyna wprowadzanie zakazu wynajmu budynków o niskiej efektywności energetycznej. Polska również stoi przed podobnym zagrożeniem, jeżeli przestrzega dyrektywy EPBD.
„Do 2028 roku aż 5,2 miliona francuskich domów z najniższymi ocenami efektywności energetycznej nie będzie już kwalifikować się do wynajmu. Polskę czekają podobne zmiany” – pisze Piotr Maciążek, dziennikarz serwisu „Strefa Inwestorów”.
Francuskie władze przekraczają obecne wymagania Unii Europejskiej poprzez swoje ograniczenia. Podkreślają, iż ich celem jest osiągnięcie „zielonej”, zeroemisyjnej Europy, dlatego konieczne jest wykluczenie z najmu mieszkań o niskiej efektywności energetycznej.
Właściciele nieruchomości zostali objęci nowymi, surowymi przepisami, narzuconymi przez rząd prezydenta Emmanuela Macrona, które nakładają wymogi dotyczące efektywności energetycznej na domy i mieszkania, mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii. w tej chwili regulacje obejmują budynki o klasyfikacji energetycznej F i G. Władze proponują także tzw. zachęty, czyli dofinansowanie koniecznych remontów z budżetu.
Jednakże, jak zauważa Maciążek, plany Brukseli zakładają wprowadzenie drakońskich przepisów dla całej Unii Europejskiej, w tym Polski. Państwa członkowskie mają obowiązek wdrażać dyrektywę dotyczącą charakterystyki budynków (EPBD). Rzecznik prasowy Ministra Klimatu i Środowiska, Hubert Różyk, już zapowiedział „środki administracyjne” w przypadku niewykonania remontów zgodnie z unijnymi przepisami.
Nowe budynki tylko zeroemisyjne
„W Polsce jest około 6,3 mln domów. Z tego około 2 miliony z tych domów jest w złym stanie technicznym. Ponad 1,7 mln z nich nie ma żadnej izolacji cieplnej. Ponad 347 tys. domów ma natomiast niewystarczającą izolację biorąc pod uwagę parametry proponowane przez UE” – czytamy w tekście Piotra Maciążeka.
„Jednym z najbardziej radykalnych aspektów planowanej dyrektywy jest również nakładanie obowiązku budowy nowych budynków zeroemisyjnych od 2028 roku. To oznacza, iż nowo powstające budynki mieszkalne będą musiały być w pełni zdekarbonizowane, co z kolei przyspieszy rozwój technologii przyjaznych środowisku, takich jak źródła energii odnawialnej i zaawansowane technologie izolacyjne” – pisze Maciążek w swoim artykule.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: kontakt@legaartis.pl