W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy, Komisja Europejska (KE) planuje wprowadzić środki nadzwyczajne w niektórych obszarach Polski. Jak poinformowała rzeczniczka KE, Eva Hrnczirzova, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Polsce potwierdzono 53 ogniska ptasiej grypy w województwach mazowieckim i wielkopolskim, a w całym kraju łącznie 73.
Obszary wysokiego ryzyka to województwa kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie, w których występuje duże zagęszczenie zakładów drobiarskich. W tych obszarach KE planuje wprowadzić środki nadzwyczajne, które mogą obejmować zakaz sprzedaży drobiu z dotkniętych obszarów.
Ptasia grypa to choroba, która może mieć wysoką patogeniczność i może rozprzestrzeniać się gwałtownie wśród drobiu. W związku z tym, KE podkreśla, iż konieczne jest przyjęcie dodatkowych środków nadzwyczajnych w Polsce, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.
Władze państw członkowskich muszą natychmiast wdrożyć środki mające na celu wyeliminowanie choroby w zakażonym zakładzie, w tym ubój wszystkich ptaków, bezpieczną utylizację martwych ptaków i czyszczenie i dezynfekcję. Ponadto należy ustanowić strefę zamkniętą o promieniu co najmniej 10 km wokół dotkniętego zakładu, a dodatkowe środki kontroli należy zastosować w zakładach w tej strefie, w których trzymane są ptaki.
Środki te są utrzymywane przez co najmniej 30 dni po wyeliminowaniu wirusa z zakażonego zakładu. KE planuje przyjąć środki nadzwyczajne w przyszłym tygodniu, które będą dotyczyć obszarów w Polsce, w których występuje duże zagęszczenie zakładów drobiarskich.
Wpływ na gospodarkę może być znaczący, ponieważ zakaz sprzedaży drobiu z dotkniętych obszarów może dotknąć wielu producentów i eksporterów mięsa drobiowego. W 2020 roku, eksport mięsa drobiowego z Polski wyniósł 1,3 mld euro, co stanowiło 11% całości eksportu żywności z Polski.
Ptasia grypa może również mieć wpływ na zdrowie publiczne, ponieważ może być przenoszona na ludzi przez kontakt z zakażonymi ptakami. W związku z tym, KE podkreśla, iż konieczne jest podjęcie dodatkowych środków nadzwyczajnych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.
Dane liczbowe potwierdzają, iż ptasia grypa jest poważnym problemem w Polsce. W 2020 roku, w Polsce potwierdzono 123 ogniska ptasiej grypy, co stanowiło 25% całości ognisk w Unii Europejskiej. W związku z tym, KE planuje przyjąć środki nadzwyczajne, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.
Wnioski z analizy danych są.clearne: ptasia grypa jest poważnym problemem w Polsce, a środki nadzwyczajne są konieczne, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. KE planuje przyjąć środki nadzwyczajne w przyszłym tygodniu, które będą dotyczyć obszarów w Polsce, w których występuje duże zagęszczenie zakładów drobiarskich.
Continued here:
Ptasia Grypa: Ostrzeżenie dla Polski