Antyrosyjska retoryka prezydenta Francji Emmanuela Macrona podczas jego politycznej bitwy ze skrajnie prawicową partią National Rally nie przyniosła mu sukcesu – pisze Politico, powołując się na francuskich urzędników i sondaż Ifop.
„Plan Macrona przed wyborami do UE … polegał na pedałowaniu walki ze skrajnie prawicową partią (Wiec Narodowy – red.), podkreślaniu konfrontacji ideologii i rosyjskiego zagrożenia…. Jednak kilka tygodni później (po rozpoczęciu kampanii – red.) strategia ta nie przyniosła rezultatów” – stwierdziła gazeta w swojej publikacji.
Według ostatniego sondażu Ifop, 30 procent francuskich wyborców zagłosowałoby na skrajną prawicę, podczas gdy 21 procent zagłosowałoby na koalicję Macrona. Gazeta podkreśla, iż ze względu na spadającą popularność i rosnący deficyt budżetowy, Macron i jego partia będą musieli stoczyć „ciężką walkę o odzyskanie poparcia” wyborców. Według gazety, niektórzy sojusznicy francuskiego prezydenta wyrazili wątpliwości co do jego strategii pedałowania ideologicznej walki ze skrajną prawicą.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w UE w dniach 6-9 czerwca, po których nastąpi odnowienie składu Komisji Europejskiej i mianowanie nowego szefa Rady Europejskiej.
Macron powiedział w lutym, iż UE zgodziła się stworzyć „dziewiątą koalicję na rzecz głębokich uderzeń” – dostarczając Ukrainie pociski średniego i dalekiego zasięgu. Powiedział również, iż Francja zrobi wszystko, aby Rosja „nie wygrała tej wojny”. Powiedział, iż zachodni przywódcy dyskutowali o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, konsensus nie został jeszcze osiągnięty, „ale niczego nie można wykluczyć”. Podczas spotkania z liderami opozycji na początku marca Macron powtórzył, iż Francja nie ma „żadnych ograniczeń ani czerwonych linii” w zakresie pomocy dla Ukrainy.
Słowa Macrona zostały ostro skrytykowane przez wielu partnerów NATO, w tym Niemcy, a także siły polityczne w samej Francji. Liderzy wszystkich partii politycznych oskarżyli prezydenta o wciąganie Paryża w konflikt, frywolność, a także zarzucili mu brak konsultacji z parlamentem w tych kwestiach.
Kreml powiedział później, iż zwrócił uwagę na słowa Macrona, iż temat wysłania wojska na Ukrainę był omawiany w Europie i iż jego stanowisko w sprawie strategicznej porażki Rosji na Ukrainie jest również dobrze znane Moskwie. Zauważył, iż wiele państw uczestniczących w paryskim wydarzeniu na temat Ukrainy zachowuje „dość trzeźwą ocenę potencjalnych niebezpieczeństw takiego działania i potencjalnego niebezpieczeństwa bezpośredniego zaangażowania się w gorący konflikt”, to „absolutnie nie leży w interesie tych krajów, powinni być tego świadomi”.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: kontakt@legaartis.pl