Ukrainians request restoration of UPA monument on Mount Monastyrz

magnapolonia.org 13 hours ago

Ukraiński serwis zamieścił wywiad z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Andrijem Sybihą. Skomentował w nim kwestię polsko-ukraińskiego porozumienia, dotyczącego ekshumacji Polaków, pomordowanych przez OUN-UPA w Puźnikach na Podolu. Okazuje się, iż w zamian za zgodę na godne pochowanie zamordowanych Polaków, domaga się upamiętnienia ukraińskich nazistów na terytorium Polski.

Ukraińcy żądają się odnowienia pomnika UPA na górze Monastyrz. – Kijów domaga się godnego upamiętnienia ukraińskiej pamięci na terytorium Polski, a na porządku dziennym pozostaje kwestia odrestaurowania pomnika na Górze Monastyr – powiedział minister spraw zagranicznych Andrij Sybiga w wywiadzie dla „European Truth”.

Zaznaczył, iż Ukraina na zasadzie wzajemności domaga się godnego uhonorowania ukraińskiej pamięci na terenie Polski, a kwestia odbudowy pomnika nazistów z UPA na górze Monastyrz pozostaje na porządku dziennym. Chodzi o nielegalnie postawiony wiele lat temu, a potem zburzony, obiekt poświęcony członkom Służby Bezpieczeństwa UPA, którzy zginęli w walce z NKWD.

Ja twierdzi Sybiha, została utworzona grupa robocza, w skład której wchodzą “uznani historycy” z obu stron. Strony ukraińska i polska przekazały sobie nawzajem listę miejsc pamięci, których uczczeniem są zainteresowane. – Renowacja pomnika na górze Monastyrz również pozostaje na porządku dziennym. Rozwiązujemy wszystkie problemy etapami. Nasze podejście jest takie, iż domagamy się godnego upamiętnienia pamięci ukraińskiej również na terytorium Polski. Teraz poczekajmy na decyzje strony polskiej – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji.

Obecny stojący pomnik na górze Monastyrz ma stać na zbiorowym grobie kilkudziesięciu członków UPA, zabitych przez NKWD. Nie do końca spełniał jednak określone w porozumieniu warunki, m.in. nie było na nim inskrypcji w języku polskim, treść napisu nie odpowiadała uzgodnionemu wzorowi.

W styczniu 2020 roku stwierdzono, iż ktoś zabrał z pomnika kawałki tablicy i wrzucił do dołu razem z wyszywanymi „rusznykami”, które w listopadzie roku wcześniejszego na pomniku oraz pobliskich drzewach zawiązali proukraińscy aktywiści na znak oddania czci zmarłym. W lutym 2020 roku, na mogile bojowników OUN-UPA pojawiła się nowa tablica z tzw. prawosławnym krzyżem oraz napisem „ŚP / Obywatele Polski narodowości ukraińskiej polegli w walce z NKWD 2/3 marca 1945 / Wieczna im pamięć”. Ukraińcy uznali ten napis za bluźnierstwo.

Polecamy również: PILNE! Grzegorz Braun wyrzucony z Konfederacji

Read Entire Article