Nie każdy wierzy w prawdziwą miłość, która jest w stanie przetrwać wszystko. We współczesnym świecie, pełnym rozwodów, ciężko jest wierzyć w słowa „i nie opuszczę cię aż do śmierci”. Historia ukazana w spektaklu „Przez ścianę” udowadnia, iż dla dwóch kochających się osób, przeszkody nie istnieją.
Sztuka została stworzona przez Leszka Zdunia na podstawie losów Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego, którzy zostali osadzeni w mokotowskim więzieniu w Warszawie za udział w konspiracji antykomunistycznej. Akcja rozgrywa się w 1947 roku. Więźniów dzieliła cienka ściana, przez którą nawiązali kontakt. Poznali się wystukując w nią alfabet Morse’a. Jerzemu groziła kara śmierci. Zmartwiona Wiesława postanowiła podtrzymać mężczyznę na duchu. Streszczała mu książki i opowiadała krzepiące historie przez kilka miesięcy. Wszystko dzięki alfabetu Morse’a! Tym sposobem choćby się zaręczyli. Na mocy amnestii para opuściła więzienie. Pierwszy raz spotkali się po 6 latach, wzięli ślub i przeżyli wspólnie 55 lat. Piękny spektakl ukazując widzom historię prawdziwej miłości, przybliża również tragedię działaczy konspiracyjnych. To wspaniała okazja do zapoznania się z ich codziennymi zmaganiami i koszmarem, jaki przeżywali podczas śledztwa. Sztuka ta pozwala docenić poświęcenie polskich bohaterów w walce o Ojczyznę, w czasach, gdy komuniści próbowali złamać polskich patriotów a w więzieniach dochodziło do tortur psychicznych i fizycznych. Wzruszająca opowieść o Wiesławie i Jerzym wprowadza odbiorców w świat pełen ludzkich cierpień, który jest możliwy do przetrwania, dzięki życiu zgodnie z wartościami i wsparciu drugiego człowieka. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.
Wystawiony zostanie 8 marca w Warszawie, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ulicy Rakowieckiej 37. Konieczna jest rezerwacja bezpłatnych wejściówek. Więcej informacji znajdziecie na stronie IPNu.