W trakcie pierwszej tury debaty prezydenckiej organizowanej przez Telewizję Republika kandydaci odpowiedzieli na pytania ekspertów. Jednym z kluczowych tematów była kwestia wieku emerytalnego – czy powinien zostać podniesiony, a jeżeli tak, to w jaki sposób zachęcić Polaków do dłuższej aktywności zawodowej?
Braun: Uwolnić gospodarkę od biurokracji
Grzegorz Braun podkreślił, iż polska gospodarka musi zostać uwolniona od nadmiernej biurokracji. Jego zdaniem należy zlikwidować podatki PIT i CIT, a ZUS powinien ulec „wygaszeniu”. Polityk uważa, iż państwo nie powinno zaciągać nowych zobowiązań wobec młodych pokoleń i zmuszać ich do uczestnictwa w „piramidzie finansowej”, jaką – według Brauna – jest obecny system zabezpieczenia społecznego.
Europoseł zaproponował przyjęcie nowej „ustawy Wilczka”, zgodnie z którą „wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone”. Jego zdaniem gospodarka powinna być zdecentralizowana, aby zwiększyć jej efektywność.
Hołownia: Kryzys demograficzny wymaga rozwiązań
Szymon Hołownia stanowczo odrzucił pomysł podwyższenia wieku emerytalnego, ale wskazał, iż Polska stoi przed poważnym wyzwaniem demograficznym. niedługo rynek pracy zacznie odczuwać braki kadrowe, dlatego konieczne są zachęty dla seniorów, aby dłużej pozostawali aktywni zawodowo.
Wśród proponowanych rozwiązań Hołownia wymienił m.in.:
- Możliwość odłożenia 13. emerytury, która zostanie wypłacona po zakończeniu pracy,
- Zwolnienie wynagrodzeń ze składki rentowej dla osób kontynuujących pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Polityk przypomniał również, iż w ostatnich latach zmniejszyła się liczba nowych przepisów, a jakość prawa uległa poprawie. Zapowiedział, iż raport przygotowany przez zespół Rafała Brzoski będzie istotnym głosem w dyskusji o deregulacji.
Mentzen: Deregulacja i zachęty zamiast podwyższania wieku
Sławomir Mentzen z Konfederacji podkreślił, iż deregulacja gospodarki jest konieczna. Zwrócił uwagę, iż w ciągu 20 lat rządów PO-PiS przybyło 400 tys. stron nowych aktów prawnych, a przez nadmierną biurokrację aż 22% pracowników w Polsce zatrudnionych jest w sektorze publicznym.
Choć Mentzen wykluczył podwyższenie wieku emerytalnego, to zaznaczył, iż trzeba wprowadzić system zachęt dla osób chcących pracować dłużej. Jego zdaniem najważniejsze jest uproszczenie przepisów i zmniejszenie obciążeń podatkowych, aby zachęcić seniorów do pozostania na rynku pracy.
Podsumowanie: Co dalej z wiekiem emerytalnym?
Debata pokazała, iż choć kandydaci nie planują podnosić wieku emerytalnego, to widzą potrzebę zachęt dla seniorów oraz reform systemowych. Czy kolejny rząd podejmie działania w tym kierunku? Czas pokaże.
Read more:
Wiek emerytalny w Polsce – Czy czekają nas zmiany? Kandydaci na prezydenta zabierają głos