Prokuratorzy protestują! Krajowa Rada Prokuratorów obsadzona członkami upolitycznionego stowarzyszenia

wprawo.pl 1 year ago

Minister Sprawiedliwości, a zarazem Prokurator Generalny Adam Bodnar przeprowadził czystki w Krajowej Radzie Prokuratorów. 15 grudnia 2023 roku odsunął dotychczasowych śledczych ze składu KRP. W ich miejsce powołał nowych członków, powiązanych m.in. z upolitycznionym stowarzyszeniem „Lex Super Omnia”. Dziś także odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym (TRANSMISJA).

W odpowiedzi na decyzję Bodnara, prokuratorzy Prokuratury Krajowej podjęli specjalną uchwałę, w której podkreślono bezprawność decyzji ministra sprawiedliwości.

Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej wyraża sprzeciw „wobec działań podejmowanych przez Prokuratora Generalnego” odnoszących się do zmiany składu Krajowej Rady Prokuratorów w trakcie trwającej kadencji – głosi czwartkowa (28.12.2023 r.) uchwała opublikowana na stronie Prokuratury Krajowej. – Ustawodawca nie przewidział możliwości odwołania członka Rady wchodzącego w jej skład na podstawie powołania. Prawo o prokuraturze przewiduje jedynie – w odniesieniu do takiego członka Rady – kompetencję pozytywną Prokuratora Generalnego, jaką jest powołanie. (…) Mając powyższe na względzie Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej stwierdza, iż odwołania ww. Prokuratorów Prokuratury Krajowej nie wywołały skutków prawnych, tj. nie zostali oni skutecznie odwołani ze składu Rady albowiem wskazana przez PG podstawa prawna nie odnosi się do członków Rady, którzy są powoływani w jej skład.

Krajowa Rada Prokuratorów zgodnie z ustawą stoi na straży niezależności prokuratorów. Ponadto m.in. wyraża opinię w sprawach podejmowanych z własnej inicjatywy lub przedstawionych przez PG, a w szczególności dotyczących: projektów legislacyjnych dotyczących prokuratury oraz projektów wytycznych PG; stanu i rozwoju kadry prokuratorskiej oraz kierunków szkolenia prokuratorów; kierunków działań w celu doskonalenia kwalifikacji zawodowych prokuratorów oraz poziomu ich pracy; kandydatów na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. KRP składa się z 22 członków – Prokuratora Krajowego, przedstawicieli PK, przedstawiciela IPN, przedstawicieli wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach regionalnych oraz pięciu prokuratorów powołanych przez Prokuratora Generalnego. Dotychczas tymi pięcioma prokuratorami powołanymi przez PG byli: Czesław Kłak, Grzegorz Ocieczek, Michał Ostrowski, Beata Sobieraj-Skonieczna i Adam Zbieranek.

Przeczytaj także:

K. Baliński: Operacja “Dancyg” i Operacja “Gaśnica”

Read Entire Article