Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka ogłosiła, iż od 2025 roku edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Decyzja ta spotkała się z silnym sprzeciwem w internecie i wywołała gorącą debatę publiczną.
Ugięcie się pod presją?
Jeszcze kilka dni temu minister Nowacka stanowczo deklarowała, iż edukacja zdrowotna pozostanie obowiązkowa. Jednak pod presją liderów koalicji, takich jak Władysław Kosiniak-Kamysz i Donald Tusk, zmieniła swoje stanowisko. Ich zdaniem przedmiot ten powinien być nieobowiązkowy, aby łatwiej przekonać do Rafała Trzaskowskiego, kandydata na prezydenta, bardziej konserwatywnych wyborców.
Co ciekawe, sam Rafał Trzaskowski w czasie jednej z konferencji prasowych poparł decyzję, twierdząc, iż edukacja zdrowotna w polskich szkołach nie powinna być przymusowa.
Polska zaściankowa czy europejska?
Burzliwa dyskusja rozgorzała na platformach społecznościowych i w mediach. Magdalena Biejat, kandydatka na prezydenta Polski, podkreśliła, iż decyzja ministerstwa to symboliczne cofnięcie się w rozwoju cywilizacyjnym:
„Edukacja zdrowotna to test tego, czy Polska jest europejska czy zaściankowa. Czy idzie do przodu, czy cofa się przed ciemnogrodem. Ja się nie cofam. Zapraszam do współpracy każdego, kto w tej kampanii chce iść do przodu.”
Edukacja zdrowotna to test tego czy Polska jest europejska czy zaściankowa. Czy idzie do przodu czy cofa się przed ciemnogrodem. Ja się nie cofam. Zapraszam do współpracy każdego, kto w tej kampanii chce iść do przodu https://t.co/UCv7mntiTL
— Magda Biejat (@MagdaBiejat) January 16, 2025
Z kolei poseł PiS Michał Dworczyk zarzucił rządzącej koalicji działania podyktowane jedynie kalkulacją wyborczą:
„Presja ma sens, ale uwaga. Brak obowiązku wysyłania dzieci na przedmiot «Edukacja Zdrowotna» to czysto przedwyborcza zagrywka rządu, podyktowana strachem przed rodzicami. Nie można dać się na nią nabrać.”
Głosy ekspertów i polityków
Lekarz Jakub Kosikowski skomentował sytuację jako kolejny przykład braku reform w Polsce z powodu permanentnej kampanii wyborczej:
„Ochrona zdrowia jest permanentnym zakładnikiem sytuacji «w Polsce zawsze są jakieś wybory». Nic nie można wprowadzić, nic zreformować, zamknąć czy połączyć, bo ci drudzy będą krzyczeć skandal. Nie chodzi o przedmiot edukacja zdrowotna, to tylko przykład jak to wszystko nie działa.”
Ochrona zdrowia jest permanentnym zakładnikiem sytuacji „w Polsce zawsze są jakieś wybory”
Nic nie można wprowadzić, nic zreformować, zamknąć czy połączyć bo ci drudzy będą krzyczeć skandal
nie chodzi o przedmiot edukacja zdrowotna, to tylko przykład jak to wszystko nie działa https://t.co/FhCBhWpCGY
— Jakub Kosikowski (@kosik_md) January 16, 2025
Poseł Lewicy Tomasz Trela wyraził oburzenie decyzją ministerstwa, twierdząc, iż takie podejście zagraża przyszłości młodych obywateli:
„Edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa. To bezpieczeństwo i przyszłość naszych młodych obywateli. Koniec i kropka.”
PiS-light i polityczna kalkulacja
Dziennikarz Tomasz Walczak skrytykował obecny rząd za podejmowanie decyzji przypominających politykę PiS, co określił mianem „PiS-light”:
„W 2023 r. ludzie zagłosowali, żeby przepędzić PiS, a ciągle dostają PiS-light. Przy czym co by o PiS nie mówić, to dbał o swój twardy elektorat, a koalicja ciągle wymierza swojemu siarczyste policzki.”
Poseł Anna Maria Żukowska zwróciła uwagę na fakt, iż permanentna kampania wyborcza uniemożliwia prowadzenie długofalowych reform:
„Czekam na ten czas, kiedy wreszcie w Polsce będzie choć jeden rok bez żadnych wyborów, bo po prostu nie da się prawie niczego popychać do przodu będąc w nieustannej kampanii wyborczej.”
Czy decyzja będzie miała konsekwencje?
Pomimo obecnych deklaracji wielu komentatorów wskazuje, iż decyzja może ulec zmianie po wyborach. Poseł Andrzej Śliwka sugeruje, iż po wyborach minister Nowacka może powrócić do forsowania pomysłu obowiązkowej edukacji zdrowotnej:
„Decyzja zapadła po protestach rodziców i presji @NawrockiKn oraz polityków @pisorgpl. Gdyby nie to – przedmiot byłby obowiązkowy. Chociaż po wyborach pewnie minister Nowacka wróci do forsowania tego projektu.”
Podsumowanie
Decyzja o uczynieniu edukacji zdrowotnej przedmiotem nieobowiązkowym pokazuje, jak wielkie znaczenie dla polityki mają kalkulacje wyborcze. Opinie ekspertów, polityków i internautów wskazują na głębszy problem w polskim systemie zarządzania, gdzie długofalowe reformy są często podporządkowywane bieżącym interesom politycznym. Jakie będą ostateczne konsekwencje tej decyzji, pokaże czas.
Read more:
Decyzja Nowackiej w sprawie „edukacji zdrowotnej” wywołała burzę w Internecie