Niesiołowski wraca do polityki, bo “nacjonalizm w Polsce podnosi parszywy łeb”

dzienniknarodowy.pl 1 week ago

Stefan Niesiołowski ponownie dołączył do Platformy Obywatelskiej.

Podczas konferencji prasowej podkreślił znaczenie walki o utrzymanie demokracji i wolności.

„To dla mnie wielki zaszczyt, iż mogę jako członek PO walczyć o to, by nie utracić tego wielkiego skarbu, jakim jest wolność i demokracja odzyskana po ośmiu koszmarnych latach” – powiedział.

Przestrzegł przed triumfalizmem, cytując Wojciecha Młynarskiego: „Bardzo źle kończą ci, co się za pewnie poczuli”. Podkreślił, iż „nacjonalizm w Polsce podnosi parszywy łeb”, wskazując na obecność partii głoszących hasła, które jego zdaniem nie powinny mieć miejsca w przestrzeni publicznej.

Stefan Niesiołowski pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach patriotycznych. Jego dziadek, Bronisław Łabędzki, został zesłany na Syberię w 1905 roku za organizację strajku szkolnego. Jego wuj, Tadeusz Łabędzki, był przedwojennym działaczem Młodzieży Wszechpolskiej i zginął w 1946 roku podczas przesłuchania prowadzonego przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Stefan Niesiołowski u progu III RP współtworzył ugrupowanie mające być kolejnym wcieleniem endecji: Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe i od początku zasiadał w jego kierownictwie. W sejmie kontraktowym, razem z Markiem Jurkiem i Janem Łopuszańskim, aktywnie kształtował charakter partii. W 2001 roku zdecydował się opuścić ugrupowanie i krótko związany był z Przymierzem Prawicy. Dwa lata później, w 2003 roku, wraz ze Zbigniewem Romaszewskim i Janem Rulewskim współtworzył Suwerenność-Praca-Sprawiedliwość.

W 2005 roku, jako kandydat bezpartyjny, zdobył mandat senatora z okręgu łódzkiego z rekomendacji Platformy Obywatelskiej. Partia wysunęła jego kandydaturę na wicemarszałka Senatu, ale propozycja ta została odrzucona w tajnym głosowaniu.

W 2007 roku ponownie został posłem. Uzyskał znów mandat poselski w 2011 roku oraz w 2015 roku. We wrześniu 2016 roku odszedł z PO i współtworzył koło poselskie oraz stowarzyszenie Europejscy Demokraci, które później połączyło się z Unią Europejskich Demokratów. W 2017 roku dołączył do zarządu krajowego UED, a następnie w 2018 roku do federacyjnego klubu PSL-UED, który w 2019 przekształcił się w PSL-Koalicję Polską. Był również członkiem Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W 2019 roku prokuratura oskarżyła go o korupcję w latach 2013–2015, zarzucając przyjmowanie i żądanie korzyści materialnych oraz osobistych od przedsiębiorców. Niesiołowski zrezygnował z immunitetu i zaprzeczył stawianym mu zarzutom. Nie startował w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, ogłaszając zakończenie kariery politycznej. W czerwcu 2022 roku Sąd Rejonowy w Łodzi uniewinnił go, a we wrześniu 2023 Sąd Okręgowy podtrzymał to orzeczenie, kończąc postępowanie w sprawie.

Trudno ocenić, co spowodowało, iż wzgardził rodzinnymi tradycjami i własnymi, pierwszymi wyborami politycznymi.

Read Entire Article