"Kalisz wanted to oblige Marciniak". PKW prepares a consequence to Domański regarding subsidies for PiS

dailyblitz.de 1 day ago

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) po ostatnim posiedzeniu ogłosiła decyzję w sprawie wypłaty subwencji dla Prawa i Sprawiedliwości. najważniejsze postanowienie dotyczy przygotowania wyjaśnień dla ministra finansów Andrzeja Domańskiego, w odpowiedzi na jego pismo dotyczące uchwały z 30 grudnia.

Wyjaśnienia Bez Wykładni Uchwały

Członkowie PKW zgodzili się, iż odpowiedź na pismo ministra finansów jest konieczna. Podkreślili jednak, iż nie będzie to odbywało się w trybie wykładni uchwały, ponieważ taka procedura nie jest przewidziana w Kodeksie wyborczym. W związku z tym wyjaśnienia mają przyjąć formę odrębnych dokumentów przygotowanych przez dwóch członków Komisji: Ryszarda Balickiego i Arkadiusza Pikulika. Obaj zostali zobowiązani do przedstawienia gotowych dokumentów do 23 stycznia.

Kontrowersje podczas Obrad

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Marek Mikołajczyk opisał kulisy czwartkowego posiedzenia PKW. Jak podkreślił, były one pełne dyskusji na temat zakresu kompetencji Komisji. „Ryszard Kalisz chciał uchwałą zobowiązać przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka do przesłania ministrowi finansów pisma o z góry określonej treści. Treść ta miała sugerować, iż grudniowa uchwała PKW nie wywołuje skutków prawnych. W tej sprawie doszło do debaty na temat interpretacji art. 158 § 6 Kodeksu wyborczego, który stanowi, „przewodniczący PKW wykonuje czynności zlecone przez Komisję”” – relacjonował Mikołajczyk.

W sporze rozstrzygającym zabrał głos mec. Maciej Kliś, który argumentował, iż przepis ten powinien być interpretowany w sposób racjonalny. „W przeciwnym razie moglibyśmy zobowiązać przewodniczącego PKW do „skoczenia po piwo do pobliskiej Żabki”” – podsumował w humorystycznym tonie Kliś.

Pismo Ministra Finansów do PKW

Minister finansów Andrzej Domański w swoim piśmie skierowanym do PKW argumentował, iż obowiązek wyjaśniania wątpliwości dotyczących rozstrzygnięć władzy publicznej wynika z fundamentalnych zasad prawnych. Na swoim profilu w serwisie X napisał: „Dziś skierowałem pismo do PKW, w którym wskazałem przepisy Konstytucji, Kodeksu wyborczego i innych ustaw, które świadczą o tym, iż obowiązek wyjaśniania wątpliwości dotyczących rozstrzygnięć władzy publicznej jest oczywistą częścią naszego porządku prawnego oraz działań administracji publicznej, w tym także PKW”.

W piśmie Domański odwołał się do zasady zaufania do państwa i pewności prawa (art. 2 Konstytucji RP), rzetelności i sprawności działania władz publicznych (preambuła Konstytucji), zasady legalizmu (art. 7 Konstytucji), a także współpracy organów administracji przy realizacji zadań publicznych. Wskazał również przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o partiach politycznych.

Kontrowersyjna Uchwała z 30 Grudnia

Domański w swoim piśmie zaznaczył, iż podstawa faktyczna jego wniosku wynika z „oczywistej sprzeczności wewnętrznej obejmującej § 1 i § 2 Uchwały”. Jak argumentuje, skutkiem tej sprzeczności jest obiektywny brak możliwości jej wykonania.

Co Dalej?

Decyzja PKW o przygotowaniu wyjaśnień dla ministra finansów może mieć najważniejsze znaczenie dla rozwiązania sporu dotyczącego subwencji dla Prawa i Sprawiedliwości. Wyjaśnienia te mogą pomóc w określeniu, jakie dalsze kroki będą konieczne w tej sprawie. Wszystko wskazuje na to, iż kwestia subwencji pozostanie na czele politycznej agendy w najbliższych tygodniach.

Czy wyjaśnienia PKW zadowolą szefa resortu finansów i pomogą w rozwianiu wątpliwości prawnych? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli poczekać do publikacji dokumentów przygotowanych przez Balickiego i Pikulika.

Read more:
„Kalisz chciał zobowiązać Marciniaka”. PKW przygotowuje odpowiedź dla Domańskiego w sprawie subwencji dla PiS

Read Entire Article