Benedict XVI on Jews

wprawo.pl 1 week ago

Kiedy ma miejsce ostateczne rozwiązanie kwestii palestyńskiej, kobieta studiująca medycynę w Warszawie za krytykę Żydów wyrzucana jest za studiów, w całej Europie realizowane są antyżydowskie demonstracje, warto sobie przypomnieć co nauczał na temat Żydów i judaizmu Benedykt XVI.

Przypomnienie sobie nauczania naszego niemieckiego papieża w kwestii żydowskiej umożliwia, wydana przez wydawnictwo AA praca księdza profesora Waldemara Chrostowskiego „Żydzi i judaizm w nauczaniu Benedykta XVI”. W pracy tej wybitny biblista i znawca tematyki judaistycznej zebrał wszystkie oficjalne wypowiedzi Benedykta XVI dotyczące relacji chrześcijaństwa i judaizmu (z czasu gdy kardynał Ratzinger był papieżem).

Jak można się dowiedzieć z opublikowanego w „Collectanea Theologica 76/2” artykułu „Żydzi i judaizm w nauczaniu Benedykta XVI” autorstwa księdza profesora Waldemara Chrostowskiego papieżowi dalekie było „traktowanie nazizmu jako kontynuacji bądź zwyczajnego następstwa dawnych antyżydowskich postaw chrześcijan i nauczania chrześcijańskiego, jak chce tego wielu żydowskich i – niestety – pewna część chrześcijańskich uczestników dialogu”.

Benedykt XVI uważał, iż w dialogu między judaizmem a chrześcijaństwem „uczciwość wymaga, aby […] nie pomijać milczeniem ani nie pomniejszać dzielących nas różnic: musimy się wzajemnie szanować i kochać także w tym, co nas od siebie odróżnia ze względu na nasze najgłębsze przekonania religijne”. Zdaniem księdza profesora Chrostowskiego „prawdziwym sukcesem jest natomiast zbliżenie, które respektuje to, w czym się różnimy”. „Tym lepiej można wykorzystać wszystko, co nas łączy, wtedy, gdy będziemy znali i respektowali to, co nas dzieli. Model dialogu, jaki nakreśla Benedykt XVI, jest przejrzysty: punktem wyjścia i warunkiem powodzenia obustronnych kontaktów jest wzajemny szacunek dla tożsamości partnerów”.

W swoim artykule o nauczaniu Benedykta XVI na temat Żydów ksiądz profesor Chrostowski zwrócił uwagę na uprzywilejowane traktowanie Żydów „w krajach zamieszkiwanych przez większość chrześcijańską” i to, iż Żydzi dominujący w Izraelu na zasadzie wzajemności powinni chronić praw „chrześcijan w Ziemi Świętej, na terenie Izraela Autonomii Palestyńskiej, gdzie Żydzi stanowią większość i to od nich w rozstrzygający sposób zależy kształt relacji wzajemnych”.

Zdaniem księdza Chrostowskiego trzeba „zwrócić uwagę na słuszny postulat poszanowania „praw mniejszości religijnych, także chrześcijan, w takim samym stopniu, w jakim wyznawcy judaizmu żądają analogicznych praw dla siebie. Łączy się to z zabezpieczeniem integralności i statusu miejsc świętych”.

Przeczytaj i poznaj prawdę hierarchii kościelnej w Polsce i Watykanie

„Moja walka o prawdę. Wyznania byłego księdza”, Jacek Międlar

Przeczytaj także:

„Starsi bracia w wierze” to bezczelne przekłamanie słów Jana Pawła II. Tłumaczy znany profesor

Seanse już odbyły się w ponad 40 miastach! OSTATNIE SEANSE 1. odcinka filmu Jacka Międlara o ukraińskim ludobójstwie na Polakach

Read Entire Article