Tusk has destroyed another Polish company. It's about aircraft production

magnapolonia.org 1 week ago

Podkarpacki producent ultralekkich samolotów Ekolot likwiduje działalność po 30 latach funkcjonowania na rynku. Jej szef obwinia za to działania rządu Tuska. – Można to nazwać sabotażem gospodarczym – powiedział portalowi Interia.pl.

Tusk zniszczył kolejną polską firmę. Ekolot został założony w 1995 roku w Krośnie na Podkarpaciu. Był jedyną firmą w naszym kraju, która seryjnie produkowała ultralekkie samoloty o masie nieprzekraczającej 600 kg. Miał zbyt na swoje produkty nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a choćby na innych kontynentach. Tymczasem pod koniec marca Henryk Słowik, założyciel Ekolotu, skierował list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym domagał się zaprzestania niszczenia jego firmy cłami.

“Autor wyjaśnił w nim, iż nie może dłużej prowadzić firmy ze względu na działania państwowych instytucji: Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. Pierwszej wytknął, iż zbyt długo czeka, aż uzyska od niej certyfikację modelu samolotu. Drugiej, iż na sprowadzany z Chin materiał używany do produkcji nałożyła aż 125-procentowe cło antydumpingowe, mające chronić przed nieuczciwą rywalizacją cenową” – relacjonuje Interia.

Słowik zaznaczył, iż sprowadzany przez firmę materiał z Chin nie jest dostępny w Unii Europejskiej. Po długim czasie urzędnicy zmienili interpretację przepisów, uznając, iż materiał podlega cłom antydumpingowym. Mimo wcześniejszej prośby o pomoc skierowanej do Kancelarii Premiera, Słowik twierdzi, iż nie otrzymał wsparcia.

Jego zdaniem, działania Krajowej Administracji Skarbowej można nazwać “sabotażem gospodarczym”. “Co państwu z tego, iż doprowadza do bankructwa firmę i ona się zamyka? Samego ZUS-u płaciłem 500 tysięcy złotych. Jestem Polakiem, chcę tu pracować, Ekolot to rodzima firma, nie ma takiej drugiej w kraju w tej branży. Wyprodukowaliśmy przez te lata prawie 300 samolotów” – podkreślił Słowik.

Właściciel skarżył się również na Urząd Lotnictwa Cywilnego. Firma Ekolot zaprojektowała samolot Topaz 600, którego masa startowa wynosi 600 kg (łącznie z paliwem i pasażerami). Słowik twierdzi, iż po rozmowach z ULC był przekonany, iż proces certyfikacji Topaza 600 przebiegnie gwałtownie i sprawnie. Na tej podstawie przyjął pierwsze zamówienia, wyprodukował samoloty, jednak mimo upływu kilku miesięcy, nie jest w stanie ich sprzedać klientom, gdyż decyzja wciąż nie nadeszła.

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) stwierdził, iż w liście otwartym Henryka Słowika znajduje się wiele nieścisłości i nieprawdziwych informacji. Argumentuje, iż wyniki prób wytrzymałościowych wskazały na konieczność wzmocnienia jednego z głównych elementów konstrukcyjnych samolotu. Rzeczniczka ULC, Marta Chylińska, zapewnia, iż certyfikacja jest na etapie końcowym, a proces przebiega bez błędów.

Urząd podaje również, iż certyfikacja samolotu Topaz o masie startowej 472 kg trwała trzy lata i dwa miesiące. Z kolei certyfikacja ultralekkiego samolotu WT9 Dynamic LSA przez Agencję UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zajęła blisko siedem lat. Certyfikat dla Topaza miał zostać wręczony 4 kwietnia, jednak firma Ekolot wstrzymała produkcję przed tą datą. W grę wchodzi ogłoszenie upadłości.

NASZ KOMENTARZ: Wyborcy Tuska bez wątpienia się właśnie uśmiechają. Kilkaset kolejnych osób zostanie bez pracy na znienawidzonym przez nich Podkarpaciu. Co więcej, wreszcie produkcja małych maszyn będzie mogła znów ruszyć w Niemczech, już bez zbędnej konkurencji.

Polecamy również: Lewacy zaatakowali Teslę. Ciężko ranili kobietę w ciąży

Read Entire Article