20 marca na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się wykład prof. Petera Singera, filozofa znanego z radykalnych i moralnie wątpliwych poglądów. Jego teorie dotyczące praw zwierząt, aborcji postnatalnej oraz etyki życia i śmierci budzą ogromne kontrowersje i zasługują na zdecydowany sprzeciw środowiska akademickiego oraz społeczeństwa.
Kim jest Peter Singer?
Peter Singer to australijski filozof, który, jak podają do informacji publicznej wszelakie media, w swoich pracach utylitarystycznych stawia „dobro ogółu ponad jednostkowe prawa” i „godność człowieka”. Jego książka Animal Liberation (1975) stała się manifestem ruchu na rzecz praw zwierząt, jednak jego poglądy na temat życia ludzkiego i etyki moralnej przekraczają granice etyki i zdrowego rozsądku.
Najbardziej niepokojące poglądy Singera
Australijski profesor stawia prawa zwierząt ponad godność człowieka. Singer porównuje cierpienie zwierząt do cierpienia ludzi i uważa, iż traktowanie zwierząt jako źródła pożywienia czy eksperymentów jest moralnie naganne. Jego ekstremistyczne podejście podważa jednak wyjątkowość i wartość życia ludzkiego, co stanowi niebezpieczny fundament ideologii antyludzkiej. W wywiadzie dla niemieckiego magazynu Der Spiegel z 2001 roku Singer stwierdził, iż kontakty seksualne między ludźmi a zwierzętami mogą być akceptowalne, o ile nie powodują cierpienia zwierzęcia. Takie wypowiedzi są nie tylko oburzające, ale również stanowią zagrożenie dla podstawowych norm etycznych i prawa.
Co więcej, w swojej książce Practical Ethics Singer argumentuje, iż noworodki, szczególnie te z wadami genetycznymi, nie posiadają jeszcze świadomości, a więc ich życie może być zakończone, jeżeli jest to „w najlepszym interesie” dziecka lub rodziców. Singer opowiada się za prawem do eutanazji oraz aborcji, argumentując, iż wartość życia nie wynika jedynie z faktu bycia istotą ludzką, ale z posiadania samoświadomości i umiejętności odczuwania cierpienia. Twierdzi, iż życie noworodka lub osoby w stanie wegetatywnym może mieć mniejszą wartość moralną niż życie zdrowego zwierzęcia. To skrajnie niemoralne stanowisko jest jawnym atakiem na prawo do życia najsłabszych i bezbronnych.
Australijski profesor to świetny manipulator i dobrze wie, jak ocieplić swój wizerunek pomimo radykalnych poglądów. Singer twierdzi, iż osoby zamożne mają obowiązek przekazywania znacznej części swojego dochodu na walkę z globalnym ubóstwem. Choć idea pomocy jest szlachetna, jego radykalny utylitaryzm opiera się na moralnym szantażu i odbiera ludziom prawo do wolności decyzji.
Dlaczego powinniśmy się sprzeciwić?
Zaproszenie Petera Singera na Uniwersytet Łódzki jest aktem legitymizowania jego skandalicznych poglądów, które podważają godność ludzkiego życia i promują idee sprzeczne z podstawowymi wartościami etycznymi. Człowiek, który nie ma żadnego poszanowania wobec życia najmłodszych nie ma prawa występować publicznie na wydziale nauk pedagogicznych. Nie możemy milczeć wobec filozofa, który usprawiedliwia zabijanie noworodków i akceptuje dewiacyjne zachowania.
Apelujemy do społeczności akademickiej, studentów oraz wszystkich, którym leży na sercu ochrona godności ludzkiego życia, aby wyrazili swój sprzeciw wobec tego wykładu. Nie pozwólmy, by kontrowersyjne i niemoralne idee zyskały akceptację pod płaszczykiem wolności akademickiej. Wykład odbędzie się 20 marca o godzinie 13:00 na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Zjednoczmy się, by pokazać, iż wartości moralne i szacunek dla życia ludzkiego są ważniejsze niż radykalna filozofia utylitarna.