Spanish association calls on European Catholics to respond coherently to secularization

pch24.pl 3 months ago

Katolickie Stowarzyszenie Propagandystów (ACdP) z Hiszpanii, organizator Kongresu Katolików i Życia Publicznego, wzywa wiernych z całej Europy do spójnego działania w czasach kryzysu i większego zaangażowania politycznego. W listopadzie odbędzie się XXVI edycja kongresu w Madrycie. Z tej okazji przygotowano manifest zatytułowany „Quo vadis? Myślenie i działanie w czasach niepewności”.

Autorzy odezwy podkreślili, iż „im większa jest utrata trwałych odniesień, tym większy panuje nieporządek polityczny i społeczny”. Odnosi się to zarówno do „ukrywania wszystkiego, co wyraża transcendencję człowieka”, jak i do budowania społeczeństwa, które żyje „jakby Boga nie było”.

W obliczu kryzysu katolicy powinni podwoić wysiłki w obronie fundamentów wiary, by nie ulec relatywizmowi moralnemu; przyjąć postawę, która „nie jest ćwiczeniem z fundamentalizmu, ale wręcz przeciwnie – oznacza bycie w awangardzie głównej debaty na temat przyszłości naszych społeczeństw”.

W manifeście zwrócono uwagę na próby narzucenia „nowego społeczeństwa, nieporządku społecznego”, nad którym nigdy nie głosowano ani którego zasady nigdy nie wyjaśniono. Autorzy tekstu ostrzegają przed „wciągnięciem w stronę zaciekłego indywidualizmu”. Jednocześnie zachęcają do otwartego zajmowania stanowiska w wielu kwestiach politycznych w oparciu o nauczanie społeczne Kościoła.

Uznają nawet, iż zaangażowanie na polu polityki w oparciu o społeczne nauczanie Kościoła, „najwyższej formy miłosierdzia”, musi polegać na „wygłoszeniu i wyartykułowaniu strategii” działania w obliczu „powagi sytuacji w związku z atakowaniem podstaw naszej cywilizacji u samych korzeni”.

„Rola katolików hiszpańskich i europejskich w tej dziedzinie jest niezbędna i decydująca. jeżeli my tego nie wypromujemy, nikt tego nie zrobi” – czytamy w manifeście.

ACdP przyznaje, iż chce zaangażować różne grupy katolików, ruchy katolickie w działalność polityczną, wskazując na niezwykle trudny moment historyczny. Mieliby się oni zjednoczyć i zająć jednoznaczne stanowisko w wielu kwestiach politycznych i społecznych, jednocześnie opracowując strategię działania, by bronić wartości katolickich w życiu publicznym.

Stowarzyszenie ACdP zostało utworzone w 1909 roku przez jezuitę Ángela Ayalę w odpowiedzi na falę sekularyzmu, jaka zaczęła ogarniać Hiszpanię, gdzie podobnie jak w III Republice Francuskiej próbowano wyplenić katolicyzm ze społeczeństwa. Przywódcą stowarzyszenia został Ángel Herrera.

Stowarzyszenie posiada przede wszystkim media, poprzez które stara się utrzymać wpływ katolicyzmu w społeczeństwie. Realizuje również projekty społeczne i utworzyło instytucje edukacyjne.

Obecnie główną działalność prowadzi za pośrednictwem uniwersytetów i szkół CEU. Członkowie Stowarzyszenia działają także indywidualnie w różnych obszarach społecznych.

Do dzieł ACdP należy: Fundación Universitaria San Pablo CEU, która jest właścicielem CEU San Pablo, CEU Cardenal Herrera Universities and University CEU Fernando III oraz Fundación Abat Oliba CEU, która jest właścicielem Abad Oliva CEU University.

Źródła: catholicnewsagency.com, ceuuniversities.com

AS

Read Entire Article