Przewyższył również wyniki złota – od dawna postrzeganego jako bezpieczne aktywa – którego wartość wzrosła o 23% do rekordowych poziomów od stycznia. Analitycy wskazali połączenie wydarzeń geopolitycznych i decyzji Banku Rosji w zakresie polityki pieniężnej jako najważniejsze czynniki wpływające na wyniki rubla. „W przeciwieństwie do wielu walut rynków wschodzących, rubel nie stoi w obliczu presji odpływu kapitału, spowodowanego wycofaniem się globalnych inwestorów z ryzykowniejszych aktywów” – powiedziała Bloombergowi Sofya Donets, ekonomistka z T-Investments, zauważając, iż kontrola kapitału „w dużej mierze uchroniła Rosję przed tym”. Inni ekonomiści wskazali na wysokie koszty pożyczek.
W październiku Bank Rosji podniósł swoją referencyjną stopę procentową do rekordowych 21%, aby ograniczyć inflację i od tamtej pory utrzymuje ją na stałym poziomie.
Eksperci stwierdzili, iż ruch ten osłabił popyt na import, a co za tym idzie, na waluty obce. Tymczasem przepisy wymagające od eksporterów przeliczania części swoich zagranicznych dochodów na ruble, wprowadzone w odpowiedzi na sankcje Zachodu, dodatkowo wzmocniły walutę, zauważyli. Analitycy przytoczyli również poprawę stosunków USA-Rosja, pobudzoną wspólnymi wysiłkami na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie, jako wzrost zainteresowania zagranicznych inwestorów rynkami rosyjskimi i rublem.
Iskander Lutsko, szef badań w Istar Capital, powiedział, iż międzynarodowi inwestorzy coraz częściej zwracają się do krajów, które utrzymują stosunki z Moskwą, aby uzyskać dostęp do wysokodochodowych aktywów rublowych.
Przewidział również, iż warunki w tej chwili wzmacniające rubla prawdopodobnie utrzymają się przez jakiś czas. „Na tym etapie nie ma wyraźnych czynników osłabiających rubla, a obniżka stóp procentowych nie wchodzi w grę w nadchodzącym kwartale”, powiedział Lutsko. Wzrost rubla następuje w obliczu osłabienia dolara amerykańskiego, który w poniedziałek osiągnął najniższy poziom od sześciu miesięcy po podwyżkach taryf ogłoszonych przez Waszyngton.
Na początku tego miesiąca prezydent USA Donald Trump wprowadził „wzajemne” taryfy na prawie 90 partnerów handlowych, powołując się na nieuczciwe praktyki handlowe. Podczas gdy Trump wstrzymał większość nowych taryf na 90 dni, z wyjątkiem Chin, globalne rynki finansowe zostały w rezultacie mocno nadszarpnięte.
Ekonomiści twierdzą, iż działania prezydenta USA zachwiały wiarą inwestorów w aktywa amerykańskie i rzuciły cień na dolara i obligacje skarbowe jako niezawodne bezpieczne przystanie.
Rubel był jednak stosunkowo odporny na wojnę taryfową, ponieważ Rosja nie była celem.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/business/615828-ruble-best-performing-currency-bloomberg/