Prezentacja Dokumentu Ideowego Środowiska Narodowego

narodowcy.net 1 year ago

W zeszły piątek w Centrum Kształcenia Młodzieży „Kuźnia” odbyła się prezentacja dokumentu ideowego „Z tradycją w przyszłość”. Jest to pozycja ujednolicająca polską myśl narodową i odpowiadająca na współczesne problemy związane z obroną tożsamości oraz niepodległości państwa.

Dostaliśmy Polskę z rąk poprzedników i mamy ją przekazać następcom. Przed Bogiem odpowie każdy z nas osobiście za to, jaką ją oddał: większą czy mniejszą, lepszą czy gorszą, silniejszą czy słabszą – cytat Jana Mosdorfa zawarty w przedmowie książki.

Dokument Ideowy jest wykładnią współczesnej polskiej myśli narodowej, która została zaakceptowana przez wszystkie najważniejsze organizacje nacjonalistyczne w Polsce i stanowi ich wyznacznik kierunku politycznego. Niewątpliwie jest to dzieło będące kamieniem milowym w rozwoju polskiego ruchu narodowego i swoistym „ABC” nacjonalizmu, poruszające najważniejsze kwestie ideowe, koncepcję nacjonalizmu, podejście do państwa, religii, gospodarki czy relacji międzynarodowych. Dokument nie podsuwa gotowych rozwiązań, ale uczy sposobu myślenia, którym należy się kierować.

Dokument „Z tradycją w przyszłość” składa się z ośmiu rozdziałów:

  1. Naród i nacjonalizm
  2. Tożsamość polskiego ruchu narodowego
  3. Chrześcijański fundament polskiej idei narodowej
  4. Idea narodowa wobec dziejów Polski
  5. Państwo
  6. Gospodarka i społeczeństwo
  7. Naród a kultura
  8. Miejsce Polski w świecie

Wśród prelegentów omawiających dokument byli: Marcin Kowalski – prezes Młodzież Wszechpolskiej, Michał Wawer – wiceprezes Ruchu Narodowego, Damian Adamus – prezes Narodowego Instytutu Społecznego i redaktor naczelny Nowego Ładu oraz Piotr Głowacki – były wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej , a w tej chwili prezes Centrum Myśli Gospodarczej.

Dokument zaczynamy od przedstawienia naszej teorii narodu, wykutej w ramach dyskusji... Naród jest wspólnotą naturalną, nie jest bytem konstruktywistycznym, który został sztucznie wykreowany przez ideologów czy intelektualistów w danym momencie historycznym. My uważamy, iż naród jest wspólnotą, która ma dalekie korzenie, jednocześnie ewoluował on w ciągu dziejów. Narody do obecnej formy przeszły drogą ewolucji, wywodzą się z etni, czyli wspólnot etnicznych posiadających wspólną nazwę, mit wspólnego pochodzenia, wspólne wspomnienia i więź z ojczystą ziemią... Co decyduje, iż ktoś jest członkiem danej wspólnoty narodowej? W toku naszych rozważań doszliśmy do wniosku, iż tym decydującym aspektem jest socjalizacja pierwotna, czyli zestaw cech i kodu kulturowego przekazywanego dziecku w pierwszych latach życia. W tym rozdziale piszemy też, iż nie ma czegoś takiego jak jeden nacjonalizm, każdy naród ma swoja oryginalną specyfikę, tak samo nacjonalizmy mają indywidualną tożsamość. Podkreślamy również katolicki wymiar naszego nacjonalizmu, czyli dążenie do interesu naszej wspólnoty narodowej jest ograniczone nauką katolicką. Szanujemy prawo innych narodów do istnienia i niezależnego funkcjonowania – streścił pierwszy rozdział Damian Adamus.

Prezes MW Marcin Kowalski dodał, iż nacjonalizm odrzuca biologiczną koncepcję narodu.

Według naszej koncepcji nie można odziedziczyć narodowości. Oczywiście, naturalnym procesem jest, iż dziecko Polaka będzie Polakiem, ale nie dlatego, iż urodziło się jako dziecko Polaka, tylko dlatego, iż na ogół będzie wychowywane, w te pierwsze najważniejsze dla wszystkich człowieka lata życia spędzi w polskim środowisku i będzie przesiąkało tą polską tożsamością narodową – powiedział prezes Kowalski.

Następnie wiceprezes Ruchu Narodowego omówił piąty rozdział dokumentu traktującego o państwie. Poseł zaznaczył, iż państwo jest ważnym narzędziem w rękach narodu i wymogiem suwerenności, ale jednocześnie ostrzegł przed statolatrią.

Polski Ruch Narodowy ma tę specyfikę, iż narodził się w czasie, kiedy Polacy swojego państwa nie mieli i do dzisiaj polska państwowość nie jest zabezpieczona, dlatego musimy mieć z tyłu głowy, iż w wyniku słabości wewnętrznej i zagrożeń zewnętrznych może nam zostać łatwo odebrana... Ważne w narodowym podejściu do państwa jest to, iż jest one narodowe, czyli takie, w którym naród jest nadrzędny względem państwa i jest jego właścicielem, można powiedzieć, głównym udziałowcem. Państwo jest narzędziem w rękach narodu. Jednocześnie istnienie tego państwa jest czymś bardzo ważnym, ale z drugiej strony nie można uleć podejściu ubóstwiania państwa. Trzeba cały czas zachować w głowie, iż interesy elity rządzącej mogą stać w sprzeczności z interesami narodu – przedstawił piąty rozdział Michał Wawer.

Szósty dział o gospodarce przedstawił Piotr Głowacki.

Kluczową koncepcją rozdziałowi poświęconemu gospodarce jest koncepcja triady trzech wartości, które zakreślają pole tego, jak powinna wyglądać gospodarka. o ile ktoś szuka odpowiedzi w tym rozdziale na temat, czy podatki powinny być progresywne, czy liniowe, czy państwo powinno budować mieszkania, to ich nie znajdzie. Tu jest tylko sposób myślenia i rozstrzygania takich sporów. Taką podstawową wytyczną myślenia o gospodarce są trzy punkty. Jednym z punktów jest etyka, czy też pewna koncepcja sprawiedliwości, ponieważ uważamy, iż gospodarka, ma wytwarzać pewien sprawiedliwy sposób działania społeczeństwa, który umożliwia członkom rozwój moralny. Drugi punkt to polityka, czyli interes narodowy, ponieważ gospodarka powinna służyć sile państwa, potędze państwa, bezpieczeństwu państwa, ponieważ o ile państwo będzie słabe, to upadnie, i wszystkie nasze wizje sprawiedliwego społeczeństwa nie będą realizowane... Trzecia wytyczna to zasady ekonomii, czyli merytoryczne, abstrahujące niejako od wartości spojrzenie na gospodarkę, ponieważ zawsze trzeba twardo stąpać po ziemi. o ile skupimy się tylko na kwestiach sprawiedliwościowych, istnieje zagrożenie, iż będziemy bujać w obłokach i poszukiwać utopii. – podsumował Piotr Głowacki.

Dokument za niedługo będzie miał swoją premierę w wersji elektronicznej i papierowej.

narodowcy.net

Read Entire Article