"Polish School - Deconstruction and Foundations of Reconstruction". crucial Educational Conference in the Sejm

pch24.pl 3 months ago

W Dniu Edukacji Narodowej ponad 150 nauczycieli, dyrektorów placówek oświatowych, rodziców, działaczy związków zawodowych i organizacji pozarządowych wzięło udział w odbywającej się w sali kolumnowej Sejmu RP całodniowej konferencji oświatowej „Polska szkoła – dekonstrukcja i fundamenty odbudowy”, którą patronatem objął wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Bosak, a zorganizowało Stowarzyszenie „Nauczyciele dla Wolności” we współpracy z Koalicją na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.

Zobacz zapis wideo konferencji na stronach Sejmu

List do uczestników skierował prof. Adam Waśko, doradca Prezydenta RP, Przewodniczący Rady do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP, w którym podkreślił, „że krytyczna ocena błędów popełnionych w oświacie na przestrzeni minionych 25 lat jest konieczna”. Zaznaczył też, iż chodzi również „o planowe niszczenie powszechnie akceptowanego modelu edukacji pod pretekstem różnego rodzaju usprawnień i dostosowań”, zwracając uwagę na to, iż „że przyszła odbudowa polskiej szkoły nie będzie możliwa bez aktywnego udziału elit nauczycielskich. […] wszystkich ludzi uczących przy tablicy, którzy czynią to z nauczycielskiego powołania”.

Jolanta Dobrzyńska, ekspert oświatowy, członek wspomnianej Rady i Bartosz Kopczyński, publicysta i analityk systemów społecznych z Towarzystwa Wiedzy Społecznej omówili szeroki kontekst obserwowanych zmian w oświacie. Dobrzyńska, diagnozując stan polskiej szkoły, oceniła ją jako szkołę post-prawdy, post-normy, post-wiedzy. Kopczyński stwierdził, iż „Szkoła ma być już nie dla ludzi, ale na odwrót – ludzie dla szkoły” i cytując dokumenty unijne dodał: „Człowiek będzie wiedział tylko to, co wyznaczy mu system, i ani słowa więcej, i tylko w tym celu, aby być użytecznym dla systemu. Umiejętności podstawowe na poziomie podstawowym”. Wystosował też apel do opozycji: „aby zechciała się dowiedzieć, co się dzieje, i podjęła wszelkie działania, aby to powstrzymać – prawne, medialne, społeczne. Należy wywierać presję na obecną opozycję, aby zabrała głos w tej sprawie, a gdy wrócicie do władzy – aby natychmiast cofnęła to, co już wprowadzono”.

Hanna Dobrowolska, ekspert oświatowy z Ruchu Ochrony Szkoły poprowadziła panel, w którym wzięły udział nauczycielki i matki ze Stowarzyszenia „Nauczyciele dla Wolności”: Sylwia Kloc, Grażyna Lubszczyk, Katarzyna Marek. Zwróciły one uwagę na zagrożenie cyfryzacją, niemożność skutecznej pracy w dużych klasach z dużą liczbą obcokrajowców niemówiących po polsku, z kilkoma dziećmi z orzeczeniami, często bez pomocy nauczyciela wspierającego. Omówione zostały skandaliczne cięcia w podstawach programowych i skutki braku prac domowych. Panelistki wyraziły też obawę przed zapowiadanym przedmiotem edukacja zdrowotna ze względu na przewidywaną seksualizację dzieci w oderwaniu od kontekstu małżeństwa i rodziny oraz bez poszanowania konstytucyjnego pierwszeństwa rodziców w wychowaniu dzieci.

Został również krytycznie oceniony projekt tzw. profilu absolwenta, który przez prezesa Stowarzyszenia Pedagogów NATAN dr. Zbigniewa Barcińskiego został określony jako antyrozwojowy, antypolski, antykatolicki, antyeuropejski, egocentryczny i antyrodzinny. Agnieszka Marianowicz-Szczygieł z Instytutu „Ona i On” omówiła kwestę różnorodności, dyskryminacji, szacunku w kontekście LGBTQ+.

W ostatniej części konferencji dr Artur Górecki, rektor Collegium Intermarium, stwierdził, iż „zmiany, które są w tej chwili wdrażane w oświacie są niebezpieczne i skrajnie destrukcyjne, bo skierowane przeciwko rzeczywistemu dobru człowieka”. Zwrócił uwagę, iż ład w edukacji może zostać przywrócony wyłącznie w oparciu o klasyczne wartości, odniesienia metafizyczne i teologiczne, a także kulturowe, z którymi dzisiaj podejmuje się programową walkę. Istotne jest określenie, kim jest człowiek, a nie „na jakiego człowieka jest dzisiaj zapotrzebowanie”.

Mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, zwrócił uwagę, iż poprzez żadne referendum ani w żadnej ratyfikowanej umowie Polska nie zrzekła się suwerenności w obszarze edukacji, ale kolejne rządy poprzez dziesiątki działań faktycznych, przyjmowanych międzynarodowych zaleceń standardów, szkoleń, finansowania pozwalały coraz bardziej ingerować w polski system oświaty i sprawiły, iż polska nie jest suwerenna w obszarze edukacji. Mecenas mówił o zasadzie pomocniczości, podkreślając pierwszeństwo rodziców w wychowaniu dzieci i konieczność różnorodności placówek oświatowych, które mogą oni wybrać. W kontekście planowanego obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna zachęcał do nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Podczas dyskusji głos zabrał m.in. Waldemar Jakubowski, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, mówiąc, iż wina za obecny stan polskiej szkoły spada na całą elitę nie tylko polityczną, ale i społeczną Polski. Mówił, iż funkcjonujemy w chaosie poznawczym i organizacyjnym, żałując, iż nigdy nie powstała prawdziwa strategia rozwoju edukacji. Skrytykował również projekt profilu absolwenta. Mówił o niszczeniu instytutów badawczych i Europejskim Obszarze Edukacyjnym.

Na koniec Agnieszka Pawlik-Regulska, prezes Stowarzyszenia „Nauczyciele dla Wolności” zaapelowała, aby szkoła przestała być areną walki politycznej różnych ugrupowań politycznych, twierdząc, iż to, co może pomóc polskiej szkole wyjść z kryzysu, to jej odpolitycznienie oraz zapewnienie stabilizacji i spokoju, a także rzeczywiste podniesienie autorytetu nauczyciela.

Jednocześnie podczas Konferencji przeprowadzono tzw. Lokalne konsultacje Profilu absolwenta i absolwentki, by przedstawić MEN i Instytutowi Badan Edukacyjnych stanowisko w tej kwestii szerokiego gremium zgromadzonego w Sali Kolumnowej. Uczestnicy wypełnili identyczne formularze z tymi, jakie tu polecamy:

Uwaga na „Profil absolwenta MEN”. Sprzeciw wobec lewicowego formatowania ucznia jest konieczny!

Dyskutujemy wszakże nie „o profilu” i jego założeniach proponowanym przez MEN, ale „z profilem” pojmowanym jako formatowanie młodego człowieka według ideologicznych założeń.

Nie „profilowanie” ucznia, a prowadzenie go ścieżką kształcenia i indywidualnego rozwoju ku dojrzałości winno być zadaniem polskiej szkoły.

Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły

www.ratujmyszkole.pl

Uwaga na „Profil absolwenta MEN”. Sprzeciw wobec lewicowego formatowania ucznia jest konieczny!

Read Entire Article