Parliamentary elections: KO is the leader, PiS loses support

dailyblitz.de 4 hours ago
Zdjęcie: wybory-parlamentarne:-ko-liderem,-pis-traci-poparcie


Ostatnie sondaże wyborcze przeprowadzone przez United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazują, iż Koalicja Obywatelska (KO) może odetchnąć z ulgą. Według najnowszych danych, 32 proc. ankietowanych zagłosowałoby na KO, co oznacza wzrost o 2,8 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim badaniem. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które dotąd było liderem, traci poparcie i uzyskałoby 30,3 proc. głosów, co stanowi spadek o 2,1 punktu procentowego.

Konfederacja zajęła trzecie miejsce w sondażu, z wynikiem 12,8 proc. głosów, co oznacza spadek o 0,7 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim badaniem. Trzecia Droga uzyskała wynik 8,4 proc., co wskazuje na spadek poparcia o 0,6 punktu procentowego. Lewica zyskała 8,2 proc., co oznacza wzrost o 0,8 punktu procentowego. Partia Razem znalazła się na ostatnim miejscu, z wynikiem 0,5 proc., co stanowi spadek o 1,6 punktu procentowego.

Warto zauważyć, iż 7,8 proc. respondentów nie wie, na kogo oddałoby swój głos w wyborach, co oznacza wzrost o 2,3 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim badaniem. Przy założeniu, iż wyniki sondażu przełożyłyby się bezpośrednio na wybory parlamentarne, a mandaty byłyby przydzielane metodą D’Hondta, KO przypadałoby 175 mandatów, PiS uzyskałby 165 mandatów, Konfederacja zdobyłaby 58 mandatów, Trzecia Droga – 31, a Lewica – 30. Partia Razem nie uzyskałaby żadnego mandatu, ponieważ nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Próg wyborczy jest minimalnym procentowym progiem poparcia, jaki każdy biorący udział w wyborach do Sejmu RP komitet wyborczy musi osiągnąć, by wziąć udział w podziale mandatów. Komitety wyborcze muszą zyskać co najmniej 5 proc. ważnie oddanych głosów w skali kraju, a komitety koalicyjne 8 proc. Metoda D’Hondta jest systemem przeliczania głosów na mandaty stosowanym w systemach wyborczych opartych na ordynacji proporcjonalnej.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-26 stycznia 2025 roku metodą CATI i CAWI na próbie 1000 osób. Błąd oszacowania wynosi około 3 proc., co oznacza, iż rzeczywiste poparcie dla danej partii lub opinii może różnić się o maksymalnie ok. 3 punkty procentowe od wyniku podanego w sondażu. Próg ufności wynosi 0,95, co oznacza, iż z 95 proc. pewnością wyniki sondażu mieszczą się w podanym przedziale błędu.

Continued here:
Wybory parlamentarne: KO liderem, PiS traci poparcie

Read Entire Article