Obchody 81 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych

narodowcy.net 1 year ago

W dniu 20 września 2023 roku w Warszawie odbyły się społeczne ogólnopolskie uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych. Organizatorem wydarzenia był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Partnerami byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wołyń, Garnizon Warszawa, Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego oraz Młodzież Wszechpolska.

Uroczystości 81 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych rozpoczęły się w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej konferencją zatytułowaną „Aktualność idei Narodowych Sił Zbrojnych”, którą otworzył poseł na Sejm RP Michał Urbaniak. Współorganizatorem konferencji był Parlamentarny Zespół ds. Debaty Publicznej. Podczas konferencji głos zabrali:

  • prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek,
  • poseł na Sejm RP Michał Urbaniak,
  • prezes Okręgu Białystok Związku Żołnierzy NSZ Mieczysław Korzeniewski,
  • członek Rady Historycznej przy Związku Żołnierzy NSZ Michał Gruszczyński.
My jako organizacja jesteśmy zobowiązani przez założycieli Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, czyli żołnierzy, weteranów walk o niepodległość Polski do kontynuacji tradycji Narodowych Sił Zbrojnych. Dlaczego uważamy, iż ta tradycja jest warta propagowania jak najszerzej w polskim społeczeństwie? Dlaczego ta tradycja i te ideały powinny być wzorami dla współczesnego społeczeństwa i ludzi, którzy tworzą współczesne państwo polskie? Otóż Narodowe Siły Zbrojne wyróżniało to, iż była to formacja niezależna na trzech poziomach. Niezależna ideologicznie, finansowo i politycznie. I my jako Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych trzymamy się tej zasady, żeby być niezależni i żeby móc realizować interes narodowo-polski. Wychodzimy z założenia, iż aby móc skutecznie dbać o interes narodowo-polski, musimy sami być niezależni od obcych wpływów, tak jak niezależne były Narodowe Siły Zbrojne. Na czym polegała ich suwerenność ideologiczna? Otóż Narodowe Siły Zbrojne opierały się na ideologii polskiego obozu narodowego, którego najważniejszymi założycielami byli: Roman Dmowski, Jan Ludwik Popławski i Zygmunt Balicki. Była to ideologia rodzima, powstała tutaj, na ziemiach polskich, ukształtowana przez naszych przodków. Nie była to ideologia, która opierała się na obcych wpływach ideologicznych, która naśladowała obce nurty ideologiczne czy polityczne, czy to ze wschodu, czy z zachodu. Ona powstała tutaj, na tych ziemiach i odpowiadała interesom narodowym polskim – tym potrzebom, które mieli nasi przodkowie, którzy mieszkali na tej ziemi przed nami - Karol Wołek prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ.

„Otóż NSZ wyróżniało to, iż była to formacja niezależna na trzech poziomach. Niezależna ideologicznie, finansowo i politycznie. I my jako ZŻNSZ trzymamy się tej zasady, żeby być niezależni i żeby móc realizować interes narodowo-polski.” - prezes ZG ZŻNSZ Karol Wołek pic.twitter.com/AnsMW89das

— NARODOWE SIŁY ZBROJNE (@zz__nsz) September 29, 2023

Po wystąpieniach uczestnicy uroczystości udali się do Katedry Polowej Wojska Polskiego na uroczystą mszę świętą w intencji poległych i zmarłych żołnierzy NSZ. Mszy świętej przewodniczył bp dr Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej. Mszę koncelebrowali: ks. Robert Figura – kapelan Okręgu Białystok ZŻNSZ i ks. Andrzej Mikucki – kapelan Okręgu Łomża ZŻNSZ. Płomienne kazanie wygłosił ks. płk w st. spocz. January Wątroba. Po mszy rozpoczęła się „Defilada żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 81. rocznicę powstania NSZ i AK”. Wzięli w niej udział ostatni blisko 100-letni kombatanci Polskiego Państwa Podziemnego z NSZ i AK, którzy przejechali trasę przemarszu na dwóch historycznych jeepach oraz ponad 30 umundurowanych rekonstruktorów z Grup Rekonstrukcji Historycznych, 23 poczty sztandarowe, 800 uczniów klas mundurowych z Lubelszczyzny, Kujaw, Małopolski, Mazowsza, Podlasia, Śląska, Pomorza Zachodniego i Wielkopolski oraz pozostali uczestnicy uroczystości. Uczestnicy przeszli od Katedry Polowej Wojska Polskiego, przez ulice Miodową i Karkowskie Przedmieście do Grobu Nieznanego Żołnierza.

W Uroczystości 81-lecia NSZ i Defiladzie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 81. rocznicę powstania NSZ i AK licznie uczestniczyli uczniowie klas mundurowych z Lubelszczyzny, Kujaw, Małopolski, Mazowsza, Podlasia, Śląska, Pomorza Zachodniego i Wielkopolski ???????????????????? pic.twitter.com/48wpynWrzi

— Fundacja im. Kazimierza Wielkiego (@FWielkiego) September 28, 2023

Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci oraz Warszawiacy. Podczas upamiętnienia minister Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Bono Poloniae” szczególnie zasłużonych w upowszechnianiu wiedzy o Narodowych Siłach Zbrojnych i krzewieniu postaw patriotycznych.
81 lat temu powstała formacja, która słusznie zdiagnozowała, iż Polska w czasie wojny miała dwóch wrogów: niemiecką III Rzeszę i sowiecką Rosję. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych uważali, iż trzeba walczyć o Niepodległość Polski z taką samą mocą i siłą przeciwko Niemcom, jak i przeciwko sowietom. Za tę słuszną diagnozę żołnierze NSZ płacili ogromną cenę. W okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej, a potem przez dziesięciolecia, w okresie zniewolenia komunistycznego, choćby po 89 roku, niektóre środowiska odsądzały żołnierzy NSZ od czci i wiary oraz przypisując Im czyny, których nigdy nie popełnili. Propaganda komunistyczna uczyniła wiele aby zohydzić Was w oczach obywateli Rzeczpospolitej, ale to się nie udało, ani komunistom, ani ich pogrobowcom. Jesteście wzorem dla młodych ludzi, dla stojących tu żołnierzy. Jesteście naszą Dumą Narodową! Waszą ideę Polski – dumnej, wielkiej i zawsze Niepodległej poniesiemy w przyszłość – to jest nasze zobowiązanie. W ostatnich latach udało się przywrócić do krwioobiegu pamięci narodowej, to co stało się w Holiszowie. Udało się tam odsłonić tablice upamiętniającą wyzwolenie obozu przez Brygadę Świętokrzyską NSZ Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podczas ????????????ogólnopolskich Uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych???????????? odbyła się ceremonia wręczenia medali „Pro Bono Poloniae” oraz medalu pamiątkowego „Obrońcy Ojczyzny 1939−1945”, nadanych przez szefa @Kombatanci Ministra @JanKasprzyk.

Fot. UdSKiOR, Anna Bajun. pic.twitter.com/Z3LMKSpjOL

— NARODOWE SIŁY ZBROJNE (@zz__nsz) September 27, 2023

Ostatnią częścią obchodów 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych były uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu narodowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, po którym nastąpiła zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przemówił prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek, który przybliżył uczestnikom historię i ideę Narodowych Sił Zbrojnych – drugiej co do liczebności formacji wojskowej Polskiego Państwa Podziemnego. Po przemowie nastąpiła uroczysta ceremonia wręczenia medali „Pro Bono Poloniae” oraz medalu pamiątkowego „Obrońcy Ojczyzny 1939−1945”, nadanych przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka. Medalem „Pro Bono Poloniae” zostali wyróżnieni żołnierze NSZ: kpt. Wincenty Białecki i ppor. Jadwiga Ramotowska. Są to kombatanci wyróżniający się upowszechnianiem wiedzy o historii walk o niepodległość RP i krzewieniem postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju.

Po sygnale „Śpij Kolego” rozpoczęła się ceremonia składania wieńców i zniczy na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz dokonano wpisów do księgi pamiątkowej. Ostatnim punktem uroczystości było odprowadzenie wojskowej asysty honorowej oraz defilada 23 pocztów sztandarowych, Grup Rekonstrukcji Historycznych i pododdziałów uczniów klas mundurowych przed kombatantami NSZ i AK, którzy odebrali defiladę. W sumie 800 umundurowanych rekonstruktorów i uczniów klas mundurowych przedefilowało przed kombatantami Polskiego Państwa Podziemnego z NSZ i AK.

narodowcy.net/nsz.com.pl/kombatanci.gov.pl

Read Entire Article