MOL wants to get Slovak Slovnaft stations operating in Poland

dailyblitz.de 1 week ago
Zdjęcie: mol-chce-przejsc-slowackie-stacje-slovnaft-dzialajace-w-polsce


Węgierski koncern paliwowy MOL kontynuuje dynamiczną ekspansję na polskim rynku, ogłaszając plan połączenia swoich polskich spółek zależnych – MOL Polska i Slovnaft Polska. Jak podkreśla Richard Austen, prezes MOL Polska, celem tej decyzji jest znaczące wzmocnienie pozycji firmy: „Chcemy być numerem dwa lub trzy na polskim rynku. Nie da się zrealizować tego celu, kupując jedną, dwie stacje miesięcznie” – mówi w rozmowie z „Pulsem Biznesu”.

Ekspansja MOL na polskim rynku

Grupa MOL rozpoczęła intensywną ekspansję w Polsce w 2023 roku, przejmując stacje paliw Grupy Lotos. Pod koniec 2023 roku węgierski koncern posiadał już 481 stacji w kraju, a teraz planuje dalsze zwiększenie swojej obecności. Fuzja MOL Polska z Slovnaft Polska ma przyspieszyć proces konsolidacji i pozwolić firmie skuteczniej konkurować z liderami rynku, takimi jak Orlen czy BP.

Slovnaft Polska: Ponad 25 lat na polskim rynku

Slovnaft, obecny na polskim rynku od ponad ćwierćwiecza, w 2000 roku został włączony do Grupy MOL. Dotychczas firma koncentrowała się na hurtowej sprzedaży paliw, jednocześnie współpracując z sieciami stacji partnerskich, którym dostarczała swoje produkty. w tej chwili Slovnaft zarządza 88 stacjami w Polsce, a ich integracja z MOL Polska wzmocni wspólny potencjał operacyjny.

Dynamiczny rozwój MOL

Grupa MOL jest jednym z kluczowych graczy na rynku paliwowym w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. w tej chwili koncern zarządza siecią blisko 2400 stacji paliw w 10 krajach, a jego działalność opiera się na trzech rafineriach i dwóch zakładach petrochemicznych w ramach zintegrowanego łańcucha dostaw. Na koniec 2023 roku MOL zatrudniał 25 tysięcy pracowników na świecie, a 28,3% akcji koncernu należy do rządu w Budapeszcie.

W Polsce MOL zadebiutował w 1997 roku, natomiast od 2004 roku jego akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Momentem przełomowym było jednak przejęcie części aktywów Grupy Lotos za 610 milionów euro w 2023 roku. W ramach transakcji Orlen kupił od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech i 41 stacji na Słowacji.

Polska: najważniejszy rynek paliwowy

Na koniec 2023 roku w Polsce działało łącznie 7915 stacji paliw, z czego 29% należało do operatorów niezależnych. Największym graczem był Orlen, posiadający 25,6% udziału w rynku. Plany MOL zakładają zdobycie pozycji numer dwa lub trzy, co wymaga znaczących inwestycji i skutecznych działań konsolidacyjnych.

Przyszłość MOL Polska

Fuzja MOL Polska z Slovnaft Polska to krok w kierunku realizacji ambitnej strategii rozwoju węgierskiego koncernu. Jak wskazują eksperci, proces ten może znacząco zmienić układ sił na polskim rynku paliwowym, jednocześnie zwiększając konkurencję między operatorami. Ostateczne rezultaty tych zmian będą zależeć od skuteczności wdrożonych działań oraz reakcji rynku.

Dzięki swojemu międzynarodowemu doświadczeniu i zasobom, Grupa MOL ma solidne podstawy, by zrealizować swoje cele i stać się jednym z liderów branży paliwowej w Polsce.

More here:
MOL chce przejść słowackie stacje Slovnaft działające w Polsce

Read Entire Article