Konfederacja zaprezentowała projekt embarga na ukraińskie produkty

narodowcy.net 11 months ago

We wtorek odbyła się konferencja prasowa Konfederacji, podczas której Krzysztof Bosak, Anna Bryłka i Ewa Zajączkowska-Hernik przedstawili projekt rozporządzenia, które wprowadzałoby embargo na ukraińskie produkty, takie jak zboże, cukier mięso oraz alkohol i tytoń.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Bosak, Anna Bryłka i Ewa Zajączkowska-Hernik przedstawili projekt embarga na ukraińskie produkty. Przedstawiono rozporządzenie, które zdaniem polityków polski rząd powinien przyjąć po to, żeby rozwiązać kryzys w branży rolnej. Wicemarszałek stwierdził, iż obecny kryzys w branży spożywczo-rolnej trwa już długo i jest następstwem uderzenia w polski sektor rolny przez Brukselę. Uderzenie nastąpiło przez złamanie podstawowej obietnicy udzielonej przez Unię Europejską, a mianowicie obietnicy przejęcia polityki rolnej i handlowej przez Brukselę i stabilizowania rynków rolnych. Krzysztof Bosak podkreślił, iż Unia Europejska bez żadnych analiz i kalkulacji otworzyła rynek europejski na zalew produktów z Ukrainy, powodując tym samym głęboki kryzys trwający już drugi rok w polskiej gospodarce rolnej.

Eurokraci nie mają absolutnie nic do zaproponowania polskim rolnikom. A polskim politykom mówią: zastosujcie rozwiązanie polityczne. Kiedy to mówią mają na myśli: wygaście protesty przekupując protestujących. Ale dlaczego to my, jako polscy podatnicy, mamy uczestniczyć w korumpowaniu kolejnej branży po to, żeby ją zlikwidować? Już na polecenie Brukseli zrobiono to z górnikami. Czy teraz mamy to samo robić z rolnikami? Nie ma na to naszej zgody.

Rolą nas, jako polskich polityków, jest ujmować się za swoimi ludźmi. A nasi ludzie są w tej chwili na granicy! Tam protestują, tam walczą o swoje przetrwanie, tam walczą o przetrwanie polskiej produkcji żywności, o polskie bezpieczeństwo żywnościowe, o stabilność polskiego rynku, o jakość produktów, która jest dostępna w branży rolnej. Bowiem przepisy związane ze zdrowiem, które obowiązują w Unii Europejskiej, nie obowiązują na Ukrainie. Stosowane są tam w ogromnych ilościach substancje, które od lat ’90-tych w Unii nie są dozwolone. I teraz, kiedy minister Siekierski czy minister Kołodziejczak, czy inni rządowi oficjele mówią, iż nic się nie da, to my mówimy: Kłamiecie! Da się! – Krzysztof Bosak podczas wtorkowej konferencji prasowej.

O projekcie rozporządzenia zakazujący importu towarów rolnych z Ukrainy polski rynek opowiedziała więcej Anna Bryłka. Stwierdziła, iż proponowane rozporządzenie jest niezgodne z prawem UE, tak samo jak niezgodne z prawem Unii jest rozporządzenie teraz obowiązujące, z 15 września 2023 roku, które wprowadza zakaz importu tylko czterech towarów. Anna Bryłka podkreśliła, iż w ostatnich dniach rolnicy dodatkowo ujawnili szereg nieprawidłowości związanych z importem towarów rolno-spożywczych. Przede wszystkim brak kontroli jakości.

Wyraźnie w wynikach raportu kontroli NIK czytamy, iż zredukowanie kontroli jakości wjeżdżających towarów rolnych z Ukrainy było na polecenie ministra rolnictwa! Kolejny element nieprawidłowości: wykorzystywanie zboża i rzepaku na cele inne niż określone w zgłoszeniu celnym. Również do takich nieprawidłowości dochodzi! I przede wszystkim to, na co cały czas powołuje się i poprzedni rząd, i obecny, czyli tranzyt. Nie ma czegoś takiego jak tranzyt, to też wynika jasno z badań przeprowadzonych przez NIK, tzn. między marcem, a kwietniem 2022 roku i marcem 2023 roku do Polski wjechało 4 miliony ton zbóż, z czego tranzytem objętych było tylko i wyłącznie 700 tysięcy ton, no i również naszą opinię w tej sprawie podziela Komisja Europejska, która jasno powiedziała, iż eksport z Ukrainy przez Polskę jest zupełnie nieopłacalny!

Ta pomoc, bo partia rządząca mówi, iż trzeba pomagać – poprzednia i obecna – pomagać Ukrainie. Ta pomoc nie trafia do Ukrainy, ta pomoc trafia do agroholdingów ukraińskich z międzynarodowym kapitałem, które pomimo wojny po prostu notują gigantyczne dochody. W styczniu Komisja Europejska, i to jest oszustwo wobec rolników, w styczniu Komisja Europejska przedstawiła kolejny projekt rozporządzenia w sprawie bezcłowego handlu między Unią Europejską, a Ukrainą, do czerwca 2025 roku. Jest to nic więcej niż oszustwo polskich rolników i europejskich rolników. Dlaczego? Dlatego, iż znalazły się tam limity ograniczające import tylko dla trzech towarów: cukru, mięsa drobiowego i jaj. Tylko, iż limity zostały ustalone na latach referencyjnych 2022-2023, kiedy ten import z Ukrainy był najwyższy! I tak, przed wojną kontyngent na import cukru to było 20 tysięcy ton, w 2023 roku do całej Unii Europejskiej wjechało 470 tysięcy ton cukru, a limit ustanowiony na podstawie tej propozycji rozporządzenia to będzie 320 tysięcy ton! Czyli 16-krotnie więcej niż przed wojną. To jest jedno wielkie oszustwo - Anna Bryłka podczas konferencji prasowej.

Poniżej prezentujemy proponowany przez Konfederację projekt rozporządzenia oraz załącznik z wykazem produktów do objęcia embargiem:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII
1
z dnia …….. 2024 r.
w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o
administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą (Dz. U. z 2019 r. poz. 1606) zarządza się,
co następuje:
§ 1. Ustanawia się zakaz przywozu pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na
terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych wymienionych w załączniku do
rozporządzenia.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia…… 2024 r.

WYKAZ PRODUKTÓW ROLNYCH OBJĘTYCH ZAKAZEM PRZYWOZU Z UKRAINY
NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Produkty rolne podzielone na następujące sektory wymienione w odpowiednich
częściach załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr
1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków
produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr
234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671,
z późn. zm.1)):
1) zboża, część I;
2) cukier, część III;
3) susz paszowy, część IV;
4) nasiona, część V;
5) chmiel, część VI;
6) len i konopie, część VIII;
7) owoce i warzywa, część IX;
8) produkty z przetworzonych owoców i warzyw, część X;
9) wina, część XII;
10) tytoń, część XIV
11) wołowina i cielęcina, część XV;
12) mleko i przetwory mleczne, część XVI;
13) wieprzowina, część XVII;
14) baranina i kozina, część XVIII;
15) jaja, część XIX;
16) mięso drobiowe, część XX;
17) alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, część XXI;
18) produkty pszczele, część XXII;
19) pozostałe produkty, część XXIV.

Narodowcy.net/konfederacja.pl

Read Entire Article