Jan Dobraczyński died 31 years ago

myslpolska.info 4 weeks ago
31 lat temu zmarł w wieku 84 lat Jan Dobraczyński. Jeden z tych, których nazywam swoimi wzorami. Wybitny polski pisarz i ceniony publicysta. Dziennikarz prasy narodowo-demokratycznej – „Prosto z Mostu” i „Myśli Narodowej”. Członek Stronnictwa Narodowego. Uczestnik kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, generał brygady, poseł na Sejm PRL I i IX kadencji.
Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 i Powstania Warszawskiego. Walczył w kampanii wrześniowej służąc w 2 Pułku Strzelców Konnych. W czasie okupacji hitlerowskiej przebywał w Warszawie, od 1941 pracował w Wydziale Opieki Społecznej Zarządu Miejskiego. Od grudnia 1939 był współredaktorem pisma „Walka”, organu prasowego NOW i Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego (którego był członkiem) oraz dodatku do „Walki” „Żołnierz Wielkiej Polski”. „Walkę” założył w grudniu 1939 razem ze Stanisławem Piaseckim. Inne czasopisma, które redagował w czasie okupacji, to „Sprawy Narodu” – jako kierownik działu kulturalnego w latach 1943–1944, „Głos Ojczyzny” – pismo skierowane do Polaków wywiezionych do Niemiec. Współpracował też z czasopismami „Prawda” i „Prawda Młodych” (1942–1944). Był współpracownikiem Żegoty. Dzięki jego determinacji uratowano ok. 700 żydowskich dzieci. Jako oficer NOW i AK brał udział w powstaniu warszawskim, początkowo jako oficer sztabu Grupy „Północ” na Starym Mieście – kierował wtedy oddziałem Biura Informacji i Propagandy (BiP) Armii Krajowej. Po likwidacji Grupy „Północ” od 6 września kierował BiP-em na Mokotowie. Redagował też „Komunikat informacyjny” BiP. Po kapitulacji przebywał w niemieckich obozach jenieckich w Bergen-Belsen, a następnie w Gross-born i Sandbostel.

Jan Dobraczyński jest autorem znakomitej i poszukiwanej na rynku powieści o Romanie Dmowskim „Spadające liście”. Akcja powieści zaczyna się późnym latem 1938 roku, kiedy do przebywającego w Małych Łąkach (Drozdowo) Prezesa (Romana Dmowskiego) przybywa przedstawiciel władz Obozu (Stronnictwa Narodowego) senator Wacław Krzycki i przedstawiciel eminencji (kard. Krakowskiego). Dobraczyński kreśli po mistrzowsku atmosferę ostatnich lat II Rzeczypospolitej widzianą oczami twórcy Narodowej Demokracji. Często cofamy się z autorem powieści do przeszłości, jest to bowiem czas podsumować wielkiego dzieła, jakim było życie Dmowskiego.

Kilka egzemplarzy pozostało dostępnych w sklepie „Myśli Polskiej”

łj

Read Entire Article