Podwójny wzrost minimalnego wynagrodzenia niekoniecznie skutkuje wzrostem zapisu dotyczącego minimalnej pensji. Pracodawca ma możliwość proponowania pensji niższej od minimalnego wynagrodzenia miesięcznego, jednakże tylko w określonych sytuacjach. Jakich? Sprawdź!
Obniżenie wynagrodzenia pracowników zgodnie z prawem
Przepisy prawne pozwalają na zachowanie niezmienionego podstawowego wynagrodzenia określonego w umowie o płacę, pomimo dwukrotnego wzrostu minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Pracodawca może tego dokonać bez naruszania prawa, pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków.
Kiedy pensja może być niższa od minimalnego wynagrodzenia?
Pracodawca może ustalić pensję poniżej poziomu minimalnego krajowego, jeżeli różnicę tę rekompensują różnorodne dodatki lub premie. W takim przypadku pensja ta traktowana jest jako wynagrodzenie za pracę, które musi być co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia krajowego, a nie jako podstawowe wynagrodzenie określone w umowie o pracę.
Co wskazuje Instrukcja PIP?
Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy można znaleźć poradę prawną dotyczącą wynagrodzenia za pracę, zawierającą następujące informacje:
„Przepisy prawa pracy nie określają sposobu ustalania wynagrodzenia za pracę, ani nie wyliczają wszystkich składników, które mogą się do niego zaliczać, dlatego też pracodawcy mają swobodę w zakresie systemu wynagradzania, jaki wprowadzą dla swoich pracowników”.
Co nie jest uznawane za część wynagrodzenia?
To nie oznacza jednak, iż wszystkie dodatki i premie mogą być traktowane w ten sam sposób. Istnieją dodatki, nagrody, które rzeczywiście podnoszą poziom zarobków i nie mogą stanowić uzupełnienia do minimalnego wynagrodzenia miesięcznego – raczej wskazują, o ile powyżej minimalnej płacy musimy zarobić. Co jest tutaj istotne?
Nie są zaliczane do wynagrodzenia za pracę:
- Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe;
- Nagroda jubileuszowa;
- Odprawa z tytułu przejścia na emeryturę lub otrzymana renta z powodu niezdolności do pracy;
- Dodatek za długi staż pracy;
- Dodatek za pracę w nocy.
Składniki wynagrodzenia – minimalny poziom
Wszystkie elementy wynagrodzenia, z wyjątkiem tych wcześniej wymienionych, muszą wynosić przynajmniej tyle, ile wynosi obowiązujące minimalne wynagrodzenie. jeżeli są niższe, pracodawca łamie przepisy prawa.
Przypominamy! Od stycznia 2024 minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł brutto. Od lipca 2024 będzie to już 4300 zł brutto.
Drogi czytelniku przypominamy, iż wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, iż jest już w sytuacji bez wyjścia.
UWAGA! Prezentowany artykuł należy traktować jako wskazówkę, podpowiedź, nie zaś jako receptę, jak rozwiązać własny problem. Opinia prawna nie ma mocy wiążącej dla urzędów, sądów, dlatego zalecamy sprawy prawne konsultować bezpośrednio z prawnikiem. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnej analizy.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
579-636-527
kontakt@legaartis.pl
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: kontakt@legaartis.pl