„Jeśli marksizm w swojej historii doznawał jakichś klęsk, to zawsze na drodze stawało mu katolickie chrześcijaństwo” – podkreślał Krzysztof Karoń w licznych wystąpieniach poświęconych rewolucji kulturalnej, jakiej od lat doświadczają Polska, Europa i świat. W drugą rocznicę śmierci wybitnego znawcy ideologii neo-marksistowskiej i jej najgroźniejszego „dziecka”, jakim jest anty-kultura Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi organizuje w Warszawie wyjątkową konferencję pt. „Jak przełamać anty-kulturę”.
W roku 2024, podczas pierwszej edycji konferencji na temat anty-kultury, prelegenci starali się wyjaśnić, czym naprawdę jest zjawisko, badaniu którego swoje życie poświęcił Krzysztof Karoń oraz wskazać ostateczny cel rewolucji kulturalnej, która każdego kolejnego dnia zatacza coraz szersze kręgi.
– Anty-kultura to absurd, w którym odnajdujemy ślady największego absurdu, jaki dokonał się w dziejach świata, to znaczy buntu anioła światłości – Lucyfera, który znał największe Dobro, który znał Boga, a mimo wszystko powiedział mu „Nie będę służył” i się zbuntował. Tym samym Lucyfer dokonał jednego z największych absurdów, na jakie byt rozumny może sobie pozwolić: odrzucił największe Dobro, odrzucił absolutną Miłość i spadł na samo dno piekieł – podkreślił Arkadiusz Stelmach, wiceprezes SKCh.
– Teolodzy katoliccy uczą nas, iż zły duch jest targany dwoma sprzecznymi pragnieniami. Z jednej strony w swojej pysze chce on być taki jak Bóg, ale z drugiej strony w swojej rozpaczy chciałby nie istnieć. To jest jeden wielki absurd i wszystkie dzieci tego złego ducha, które poprzez dzieje nieustannie się ujawniają i próbują z Panem Bogiem walczyć i przeciągać nas – ludzi – na swoją stronę, abyśmy do szeregów piekielnych przystąpili, budują coraz to nowe oblicza absurdu, a tymi obliczami absurdu są kolejne rewolucje, jakie przetaczają się od upadku średniowiecza do naszych czasów – dodał prelegent.
Stelmach podkreślił, iż biorąc to wszystko pod uwagę anty-kultura to efekt diabelskiego podszeptu, który prowadzi do tego, aby człowieka „zgubić na wieczność”. – Szatan nienawidzi wszystkiego, co godziwe, co prawdziwe, co dobre, co piękne i próbuje te wszelkie ślady Bożego oblicza w świecie zniszczyć, zdeprawować i podeptać. Wiemy, iż poprzez patrzenie na świat, poprzez patrzenia na dzieła Boże odnajdujemy w tym świecie oblicze samego Boga. jeżeli człowiek jest dobrze uformowany i współpracuje z Łaską Bożą, to również tworzy dzieła, jakie mogą prowadzić nas do samego Absolutu, do Pana Boga – wyjaśnił.
Wiceprezes SKCh przypomniał również nauczanie Świętego Benedykta, którego z dzisiejszej perspektywy powinno się nazywać nie tylko Ojcem Kościoła, ale ojcem walki z anty-kulturą, o czym świadczy jego wezwanie, aby „we wszystkim, co człowiek robi Pan Bóg był uwielbiony”.– To jest fundament kultury chrześcijańskiej i katolickiej, wielkiej cywilizacji łacińskiej! jeżeli będziemy działać tak, aby we wszystkim Bóg był uwielbiony, to powstają cudowne wykwity cywilizacji chrześcijańskiej: katedry, szpitale, uniwersytety, wielka nauka, wielka myśl, wielka kultura, wielka muzyka etc. – podkreślił Arkadiusz Stelmach.
Z kolei Tomasz Antoni Żak, który również zabierał głos podczas pierwszej edycji konferencji poświęconej anty-kulturze, wezwał do konkretnego działania. Jego zdaniem jeżeli strona katolicka i konserwatywna (zawsze w tej kolejności) ma wygrać z anty-kulturowym przeciwnikiem, to nie zrobi tego poprzez trwające od lat „doktoryzowanie się ze zła”, tylko przez podejmowanie realnych inicjatyw, ciężkiej pracy i stanowczych odpowiedzi na fałszywą rzeczywistość kreowaną przez wyznawców anty-kultury.
Według twórcy „Teatru Nie Teraz” jesteśmy w sytuacji, w której powinniśmy zastanawiać się jak powinna wyglądać prawdziwa kontrrewolucja kulturowa. Mało tego! Musimy głośno wyartykułować, co to w ogóle znaczy kontrrewolucja kulturowa! – Proszę zwrócić uwagę, jak kultura jest definiowana w przekazach przeróżnych portali internetowych po tzw. prawej stronie sceny politycznej i kulturowej. Jak kultura jest tam definiowana? Tam choćby nie ma tego maleńkiego klawisza, który nosiłby nazwę „Kultura”. Zamiast niego jest klawisz „Rozrywka”. Czyli my tak naprawdę zaczynamy gadać językiem wroga! Gdzie jest nasza kultura? Jak już choćby ktoś o kulturze mówi w „naszych mediach”, to o czym mówi? O kolejnej książce historycznej, która się ukazała, a nie o tym, co kreatywnie budujemy dzisiaj, aby rozumieć przeszłość, i aby tą przeszłością dać siłę przyszłości – ubolewał.
– Jeżeli chcemy cokolwiek zmienić w rzeczywistości, która nas osacza i niszczy, to możemy to zrobić przez uczucia. Tylko uczucia ubrane w określone kody kulturowe, znaki artystyczne dają nam na to szansę. Wszyscy bowiem się odwołujemy – wyjaśnił reżyser, po czym dodał, iż antykultura i jej przedstawiciele oraz wyznawcy ukradli nam niemal wszystkie znaki i kody kulturowe, którymi przez wieki się posługiwaliśmy. – Oni operują językiem, który nam ukradli, a my się poddajemy – alarmował.
– My dzisiaj mamy przed sobą tylko jedno zadanie. Nawiązując do śp. Krzysztofa Karonia: kiedyś po jednej bardzo długiej rozmowie z nim doszliśmy obaj do jednego wniosku. Pan Krzysztof powiedział: „Ja jestem od teorii, ale pan jest od praktyki. o ile połączymy te dwie rzeczy, to dopiero mamy szansę na wygraną” – podsumował Tomasz Antoni Żak.
I właśnie praktycznej stronie walki z anty-kulturą będzie poświęcona konferencja w drugą rocznicę śmierci Krzysztofa Karonia.
Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje na temat konferencji „Jak przełamać antykulturę?” organizowanej w drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia.
UWAGA! Rejestracja uczestników konferencji odbywa się za pośrednictwem strony https://antykultura2025.wiarainauka.pl/
Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń!
Termin:
10 maja (sobota) 2025 roku
w godzinach 10.00-20.00
Miejsce:
Hotel Gromada
Centrum w Warszawie
ul. Plac Powstańców Warszawy 2.
Prelegenci:
dr Piotr Bernatowicz
prof. Mirosław Szumiło
Ks. prof. Tadeusz Guz
prof. Jacek Janowski
Wojciech Konikiewicz
Bartosz Kopczyński
Krystian Kratiuk
dr Filip Ludwin
Michał Lutrzykowski
Tadeusz Płużański
Dariusz Rozwadowski
Sławomir Skiba
prof. Ryszard Zajączkowski
Robert Zawadzki
Jakub Zgierski
Rafał Ziemkiewicz
Stanisław Żuławski
Prowadzący panele dyskusyjne:
Paweł Chmielewski
Łukasz Karpiel
Mariusz Paszko
Michał Pytel
Monika Rutke