Foot and Mouth illness close Polish Border: Crisis Management Teams Established

dailyblitz.de 2 days ago
Zdjęcie: pryszczyca-tuz-przy-polskiej-granicy.-powolano-zespoly-zarzadzania-kryzysowego


Polskie służby weterynaryjne podjęły zdecydowane działania w odpowiedzi na wykrycie ogniska pryszczycy w Niemczech. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wdrożeniu rygorystycznych kontroli transportów zwierząt wjeżdżających na terytorium Polski. Działania te są zgodne z międzynarodowymi standardami ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa łańcucha żywieniowego.

„Oprócz kontroli transportów zwierząt wrażliwych na chorobę wjeżdżających na terytorium Polski, wdrożone zostały procedury informacyjno-komunikacyjne dotyczące zagrożenia w stosunku do hodowców świń i przeżuwaczy, przemysłu mięsnego oraz lekarzy wolnej praktyki w Polsce,” zaznaczyła Inspekcja w komunikacie.

Niemcy wprowadzają ograniczenia

10 stycznia niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o pierwszym od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych w gminie Hoppegarten, w odległości zaledwie 70 km od polskiej granicy. W odpowiedzi na zagrożenie, władze Brandenburgii wprowadziły zakaz przemieszczania zwierząt przez 72 godziny oraz wyznaczyły obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony (3 km od ogniska) oraz zagrożony (10 km od ogniska). W promieniu 1 km wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych zostały uśmiercone, a służby rozpoczęły dochodzenie epidemiologiczne.

Polska zaostrza kontrole

Polska natychmiast zareagowała na zagrożenie. 11 stycznia 2025 r. w Głównym Inspektoracie Weterynarii zwołano sztab kryzysowy, a w Szczecinie, Zielonej Górze i Wrocławiu uruchomiono wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego. Do akcji zaangażowano Policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, Krajową Administrację Skarbową oraz Inspekcję Weterynaryjną. Postawiono w stan gotowości laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, by monitorować potencjalne przypadki choroby.

Pryszczyca: zagrożenie dla rolnictwa

Pryszczyca jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która dotyka zwierzęta parzystokopytne, takie jak bydło, świnie, owce i kozy. Choroba powoduje poważne straty ekonomiczne, ponieważ wymaga likwidacji zakażonych stad, co ma bezpośredni wpływ na hodowców oraz przemysł mięsny. Dlatego tak istotne są szybkie i skuteczne działania prewencyjne.

Reakcja Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zakazała importu bydła, trzody chlewnej, owiec oraz różnych rodzajów mięsa i nabiału z Niemiec po wykryciu ogniska pryszczycy. „Rząd zrobi wszystko, co konieczne, by chronić rolników w naszym kraju przed ryzykiem stwarzanym przez pryszczycę,” powiedział brytyjski wiceminister ds. bezpieczeństwa żywności Daniel Zeichner.

Współpraca międzynarodowa

Polskie służby weterynaryjne intensywnie współpracują z niemieckimi organami oraz Komisją Europejską w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się choroby. najważniejsze jest utrzymanie sprawnego przepływu informacji oraz realizacja procedur zgodnych z europejskimi regulacjami.

Co dalej?

Podjęte przez Polskę kroki mają na celu ochronę krajowego rolnictwa oraz przemysłu mięsnego przed skutkami ewentualnego wybuchu pryszczycy. Wdrażanie rygorystycznych środków kontroli oraz kooperacja z międzynarodowymi partnerami pozostają najważniejsze dla zapewnienia bezpieczeństwa biologicznego w kraju.

Jak hodowcy mogą się przygotować?

Hodowcy powinni monitorować stan zdrowia swoich zwierząt i niezwłocznie informować weterynarzy o wszelkich podejrzanych objawach. Zaleca się również ograniczenie kontaktu zwierząt z osobami z zewnątrz oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Continued here:
Pryszczyca tuż przy polskiej granicy. Powołano zespoły zarządzania kryzysowego

Read Entire Article