Feminist demonstrations in Rome. The author of "Tygodnik Powszechny" writes about women's priesthood

pch24.pl 3 months ago

Feministyczne protesty w Rzymie i nadzieja na kapłaństwo kobiet – o tym pisze w Tygodniku Powszechnym Zuzanna Radzik. „Katolickie pismo społeczno-kulturalne” wyraża jej piórem oczekiwanie na większą „partycypację kobiet” w procesach synodalnych w Kościele.

Zuzanna Radzik od wielu lat angażuje się w katolickim ruchu feministycznym. Jak wyznała w felietonie opublikowanym w tym tygodniu w Tygodniku Powszechnym, dziesięć lat temu uczestniczyła w odbywającym się w Londynie spotkaniu Women’s Ordination Worldwide.

To organizacja zainicjowana w Austrii w 1968 roku, dziś o charakterze ekumenicznym. Działa na rzecz wyświęcania kobiet we wszystkich denominacjach chrześcijańskich. Skupia między innymi katoliczki, które – niezgodnie z przepisami prawa kanonicznego i w świetle nauki Kościoła zupełnie nieskutecznie – otrzymały pozór sakramentu święceń. W organizacji działają też kobiety, które uważają, iż mają powołanie do kapłaństwa, jakkolwiek z powodu pragnienia przestrzegania prawa kanonicznego nie starają się o pozorne święcenia.

Autorka felietonu przekonuje, iż w ciągu tych dziesięciu lat zaszło wiele zmian. Wtedy nie mogła opublikować tekstu na temat tej organizacji; dzisiaj pisze o tych sprawach swobodnie.

Radzik była w Rzymie w czasie pierwszych dni Synodu o Synodalności wraz z grupą Tekla, która zabiega o wprowadzenie w Kościele ordynacji kobiet. „Nie mam już żadnych oporów. Przemawiam, planuję happeningi, włączam się w akcje innych organizacji, również tych wprost będących za kapłaństwem kobiet. Przyjechałam jako katolicka działaczka feministyczna, nie dziennikarka. Jest też jedenaście uczestniczek z Polski” – napisała w Tygodniku Powszechnym. „Pękam z dumy, iż tyle nas się zebrało” – dodała.

Katolicka feministka uważa, iż działania jej środowiska natrafiają na liczne opory. Wraz ze swoimi koleżankami otrzymała zgodę na przemarsz ulicami Rzymu, do Watykanu. Policja wyznaczyła jednak długą trasę, która – w ocenie Radzik – miała odciągnąć feministki jak najdalej od samego Watykanu. „Patriarchat państwowy wspierający patriarchat kościelny. I tylko dziwi, iż tyle trudu poświęca się temu, żeby kilkadziesiąt kobiet nie mogło pokrzyczeć przez pół godziny pod kongregacją, jakie postulaty przynoszą z różnych części świata. Watykan odgrodzony kordonem sanitarnym od wrogich myśli, kobiecych pragnień i powołań” – stwierdziła.

Radzik wskazała, iż w roku 2018 była w Rzymie z protestem, domagając się włączenia kobiet w procesy synodalne. To się rzeczywiście stało: w tym roku na Synodzie o Synodalności są również świeckie kobiety – i to z prawem do głosu. Synod przez cały czas jest „w przeważającej części złożony z biskupów i księży”, zauważa wprawdzie gorzko Radzik, ale docenia zmianę. Zuzanna Radzik oczekuje jednak więcej – i jak pisze, właśnie dlatego była w Rzymie, żeby brać udział w demonstracjach. „Czas na inny Kościół: włączający, z adekwatną reprezentacją kobiet” – napisała.

Źródło: tygodnikpowszechny.pl

Pach

Paweł Chmielewski: Diakonat kobiet. Problem wiecznie (nie)rozstrzygnięty

Diakonat kobiet jest „wolą Boga”. Kard. Grech zapowiada zmianę

Kard. Hollerich: Kapłaństwo kobiet? Działajmy ostrożnie. Dziś opór byłby za duży

Franciszek mówi „nie” sakramentalnemu diakonatowi kobiet. Rozważa jednak inną zmianę

Read Entire Article