Extraordinary Pan-Slavic Council

wiernipolsce1.wordpress.com 4 days ago

w perspektywie XIII Sobór Wszechsłowiański

W sobotę 5 kwietnia 2025 r. na Słowiańskim Dworze Stowarzyszenia „Slavica” w Sali Księcia Pribiny , w miejscowości Aleksince, niedaleko miasta Nitra na Słowacji, miał miejsce Nadzwyczajny Sobór Wszechsłowiański.

Słowiański dwór został zbudowany przez stowarzyszenie SLAVICA, którego prezesem jest słowacki patriota i Słowianin z ciała i duszy Milosz Zverina, który jest także Sekretarzem generalny Komitetu Wszechsłowiańskiego. Słowiański Dwór jest wyjątkowym obiektem tego typu nie tylko na Słowacji, ale i w całym świecie słowiańskim. Przed wejściem na salę konferencyjną, delegaci i goście przechodzili obok pomnika ofiar ludobójstwa Słowian. To jest pierwszy i niestety jak dotąd jedyny taki pomnik na świecie wzniesiony z inicjatywy Soboru Wszechsłowiańskiego, który odbył się w w ramach Wszechsłowiańskiego Etnograficznego festiwalu „SŁOWIAŃSKA PRAGA” 2018”, na którym ustanowiono 22 czerwca Dniem pamięci ofiar ludobójstwa Słowian.


Przed salą Księcia Pribiny przyciąga uwagę popiersie Aleksandra Siergiejewicza Puszkina. Gospodarz Słowiańskiego Dworu Milosz Zverina powiedział nam, iż w tym roku zostanie tu umieszczona tablica pamiątkowa ku czci znanego czeskiego artysty, autora słynnej „Epopei słowiańskiej” Alfonsa Muchy. Pan Zverina pochwalił się, iż wnuk artysty John Omond Mucha, który jest założyciel Fundacji Muchy przyjedzie z Londynu, aby odsłonić osobiście tablicę pamiątkową. W Słowiańskim Dworze można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy.

Nadzwyczajny Sobór Wszechsłowiański rozpoczął się od odśpiewania słowiańskiego hymnu „Hej Słowianie”.

W swoim przemówieniu otwierającym Milosz Zverina powitał wszystkich delegatów i gości,

w pierwszej kolejności zastępcę przewodniczącego Komitetu Centralnego Czeskiego Związku Bojowników o Wolność Emila Kulfanka, który przewodził swojej delegacji, przewodniczącego Komitetu Centralnego Związku Bojowników Słowaków – Antyfaszystów Wiliama Longauera, przedstawiciela Forum Europejskiego ds. Dialogu i Współpracy Międzynarodowej Lubomira Szweca, członka Międzynarodowy Komitetu Rusofilów Josefa Dolnika i innych. W jego przemówieniu znalazły się słowa powitania wygłoszone przez weterana i jednego z założycieli międzynarodowy ruchu słowiańskiego Nikołaja Iwanowicza Kikieszewa, który nie mógł przyjechać z powodu sankcji nałożonych na Federację Rosyjską, przewodniczącą zdelegalizowanej Postępowej Socjalistycznej Partii Ukrainy Natalię Michajłowną Witrenko i sekretarza partii Władimira Romanowicza Marczenkę, znajdujących się w sytuacji zabronionej prawem. List z pozdrowieniami dla Soboru wysłał sekretarz generalny Wszechserbskiego Ruchu Słowiańskiego Ranko Gojkovic. Miroslav Tadić, który poważnie zachorował, pozdrowił zebranych z Zagrzebia, Chorwacja.

W swoim przemówieniu powitalnym Milosz Zverina stwierdził, iż zostaliśmy zmuszeni do zwołania Nadzwyczajny Sobór Wszechsłowiański, gdyż w wyniku sztucznie wywołanej
pandemii COVID-19 i wprowadzenia bezsensownych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej nie udało się zwołać kolejnego Wszechsłowiańskiego Soboru, a wybrane 10-lat temu organy Komitetu Wszechsłowiańskiego utraciły swoją legitymację. „Nie spodziewaliśmy się dużej frekwencji na dzisiejszym spotkaniu, ale wyniosła ona 52%. „Niestety, biorą w nim udział tylko Słowianie zachodni” – powiedział Milosz Zverina. Na starostę Soboru wybrano weterana ruchu słowiańskiego, profesora Adama Jana Karpińskiego z Gdańska, członka Polskiego Komitetu Słowiańskiego i członka komisji rewizyjnej Komitetu Wszechsłowiańskiego. Rada wybrała również pięcioosobową radę roboczą.

Uczestnicy Nadzwyczajnego Soboru Wszechsłowiańskiego uczcili pamięć 11 zmarłych

Członkowie ruchu słowiańskiego powstają. Podczas Minuty Ciszy na ekranie wyświetlały się portrety i informacje o każdym z nich. Opuścili nas:

Josef Nalepka (Czechy i Słowacja), Boleslaw Tejkowski (Polska), Jindřiška Dimitrova (Bułgaria), Marek Głogoczowski (Polska), Aleksiej Grigorowicz (RF), Oleg Gudymo (RF), Jovan Perunovich (Serbia), Vil Nikołajewicz Romaszczenko (Ukraina), Kim Aleksiejewicz Smirnow (RF), Jole Stanisic (Czarna Góra i RF), Stoil Ferdov Milanov (Bułgaria), Nina Timofiejewna Czajka (Białoruś).

Historyczne korzenie zjednoczenia Słowian i główne kierunki działalności Wszechsłowiańskiego Komitetu na najbliższy okres do następnego zwykłego XIII Soboru Wszechsłowiańskiego

Przewodniczący Komitetu Wszechsłowiańskiego Zdenek Opatrżil w swoim wystąpieniu głównym podkreślił, iż pomimo różnych zmian geopolitycznych na świecie nasze cele się nie zmieniają, pozostają takie same przez wieki a mianowicie: zjednoczenie narodów słowiańskich, utworzenie silnego związku, czyli Wspólnoty Narodów Słowiańskich. Podkreślił, iż pomysł ten ma już 400 lat, ale wciąż nie doczekał się realizacji. Zwrócił uwagę na ryzyko, jakie to stwarza dla narodów słowiańskich. Ogłoszono, iż rada naukowa Wszechsłowiańskiego Komitetu opracowała Strategię budowy Wspólnoty Narodów Słowiańskich. Ten dokument jest tak ważny, iż musi być omówiony na następnym XIII Soborze Wszechsłowiańskim.

Przewodniczący Komitetu Wszechsłowiańskiego zacytował prezydenta Czechosłowacji dr. Edwarda Benesza: który podkreślił, iż „nigdy nie wolno nam oderwać się od Wschodu, tj. od Związku Radzieckiego i Polski…”. Politycy wszystkich państw słowiańskich muszą to sobie uświadomić. i oczywiście wielu przedstawicieli ruchu słowiańskiego.

Wyraźnie dał do zrozumienia, iż martwi go obecny kierunek rosyjskiej polityki zagranicznej, która definiuje Federację Rosyjską wyłącznie jako państwo wielonarodowe, zapominając, iż Rosja jest również państwem o najbardziej liczną populacją słowiańską. Dlatego zwrócił się do polityków rosyjskich z następującymi słowami:

„Nie możemy pozwolić Rosji na porzucenie nierosyjskich słowiańskich narodów tylko dlatego, iż teraz rządzą nimi rusofobowie, którzy są zaprzedani Zachodowi i są zdrajcami własnego narodu. Niestety, w tej chwili Rosja nie jest zdolna do odegrania roli przywódcy narodów słowiańskich. I musimy to sobie uświadomić!

Nie tylko my, ale i Zachód doskonale rozumie, iż Rosja jest naszym wielkim oparciem, a jeżeli ona osłabnie, nie będzie w stanie wypełnić swojej misji, a inne słowiańskie narody staną się łatwym łupem dla Zachodu”.

Poinformował również, iż rada naukowa Komitetu Wszechsłowiańskiego pracuje nad doktryną euroslawizmu, która zaczyna powodować pewne zamieszanie w naszych szeregach. Na koniec dosłownie stwierdził: „Tak, my Słowianie, znów, jak w okresie faszyzmu hitlerowskiego, znajdujemy się w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Ponieważ utrata Rosji jako państwa z największą populacją słowiańską, co jest ogromnym oparciem dla wszystkich narodów słowiańskich będzie dla nas oznaczać ostateczną zagładę.”

Tymczasowa doktryna euroslawizmu jest dla nas czymś w rodzaju koła ratunkowego dla tonących. To może być nasza ostatnia szansa!

Delegaci otrzymali sprawozdanie z działalności Komitetu Wszechsłowiańskiego od 2014 r. na piśmie. Następnie przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Komitetu Wszechsłowiańskiego Anna Pliungina przedstawiła sprawozdanie Komisji Rewizyjnej dotyczące wyników finansowych Komitetu Wszechsłowiańskiego w ciągu ostatnich 10 lat.

Zmiana Statutu Komitetu Wszechsłowiańskiego

Po niej głos zabrał jeden ze współautorów Statutu Komitetu Wszechsłowiańskiego, Wacław Exner. Oświadczył, iż zmiany w Statucie wynikały zasadniczo z powodu dwóch faktów, których nie przewidywaliśmy dziesięć lat temu, dlatego też było to konieczne włączyć je teraz do Statutu:

1. Ochrona przed osobami naruszającymi solidarność słowiańską i stosunki międzyludzkie

, a jednocześnie wymaganie wysokiej moralności, patriotyzmu i słowiańskich uczuć członków, a zwłaszcza liderów Komitetu Wszechsłowiańskiego;

2. Ochrona statusu prawnego Komitetu Wszechsłowiańskiego przed groźbą faszyzacji ze strony struktur europejskich i związanych z nimi sankcjami oraz represjami wszelkiego rodzaju.

Wybory do organów WSK

Po dyskusji, podczas której wprowadzono pewne drobne zmiany, dokonano zmian w złożonych dokumentach, odbyły się wybory członków Prezydium Komitetu Wszechsłowiańskiego.

Wybrano Prezydium składające się z 21 członków, czyli o 6 więcej niż w poprzedniej kadencji. Wybrani członkowie reprezentują 12 krajów, w których działają organizacje słowiańskie.

W przerwie członkowie nowo wybranych organów zebrali się na pierwszym spotkaniu w celu przeprowadzenia wyborów.

Przewodniczącym Wszechsłowiańskiego Komitetu został Zdenek Opatrżil (Czechy), dotychczas pierwszy zastępcą przewodniczącego Związku Wszechsłowiańskiego, obecny przewodniczący Komitetu Wszechsłowiańskiego). Wacław Exner (Czechy) został wybrany na pierwszego zastępcę przewodniczącego, weteran ruchu słowiańskiego, członek rady naukowej Wszechsłowiańskiego Komitetu). Wiceprzewodniczącymi Komitetu Wszechsłowiańskiego zostali wybrani również Ranko Gojkovic (Serbia), Sekretarz Generalny Wszechserbskiego Ruchu Słowiańskiej, obecny wiceprzewodniczący Komitetu Wszechsłowiańskiego), Władimir Juriewicz Sadkow (Federacja Rosyjska), członek Prezydium Związku Wszechsłowiańskiego , obecny wiceprzewodniczący Komitetu Wszechsłowiańskiego). Nowy wiceprzewodniczącym został wybrany Paweł Ziemiński (Polska), członek Polskiego Komitetu Słowiańskiego i Związku Wszechsłowiańskiego). Sekretarzem Generalnym Wszechsłowiańskiego Komitetu został wybrany Milosz Zverina (Słowacja), przewodniczący stowarzyszenia „Slavica”, członek prezydium Związku Wszechsłowiańskiego, obecny Sekretarz Generalny Komitetu Wszechsłowiańskiego).

Wybrano także komisję kontrolną składającą się z tych samych członków: Anna Pliungina (Ukraina), przewodniczący i członkowie Adam Jan Karpiński (Polska) i Michaił Tiasko (Rusin).

Proklamacja 9 Maja Dniem Pamięci Chwały Wojennej Słowian

Sekretarz generalny Komitetu Wszechsłowiańskiego Milosz Zverina złożył wniosek w imieniu społecznego stowarzyszenia SLAVICA, aby ogłosić 9 maja DNIEM PAMIĘCI O CHWALE WOJSKOWEJ SŁOWIAN. W tym wniosku wymienił wiele zwycięstw militarnych Słowian, takich jak:

zwycięstwo Aleksandra Wielkiego, wojny z Imperium Rzymskim, zwycięskie kampanie króla Wielkich Moraw Świętopełka I Wielkiego, zwycięstwo księcia Światosława
nad Imperium Chazarskim, bitwy czeskich Przemyślidów, Aleksandra Newskiego ze Szwedami i Niemcami, zwycięstwo Dymitra Dońskiego nad Tatarami, tzw. Złotej Ordy, zwycięstwo zjednoczonych wojsk słowiańskich pod dowództwem króla polskiego Władysława Jagiełły w bitwie z Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem i zwycięskie wojny husyckie z armiami krzyżowców, wielkie zwycięstwo wojsk polskiego króla Jana III Sobieskiego w bitwie z Turkami pod Wiedniem, bitwy Serbii i Bułgarii z Imperium Osmańskim, zwycięskie bitwy Suworowa i Kutuzowa i wreszcie zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w 1945 r., które przypada na 9 maja.

Propozycja została złożona w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą zwycięstwa w II wojnie światowej.

Rada Wszechsłowiańska przyjęła tę propozycję i w swojej uchwale zaleciła słowiańskim i patriotycznym stowarzyszeniom i wspólnotom oraz stowarzyszeniom słowiańskich mniejszości narodowych we wszystkich krajach organizować w tym celu ważne wydarzenia upamiętniające Dzień Pamięci i godne świętowanie Dnia chwały wojennej Słowian.

Apel Rady Wszechsłowiańskiego Soboru do Słowian i wszystkim, którzy wspierają pokój, współpracę i wzajemne korzystne współistnienie narodów(*)

Jest to nazwa obszernego dokumentu, który rada zatwierdziła swoją uchwałą.

Słowiańska Lipa Wolności

W trakcie prac Nadzwyczajnego Wszechsłowiańskiego Soboru była posadzona Słowiańska Lipa wolności.

Nadzwyczajny Wszechsłowiański Sobór zatwierdził także przyjęcie nowych osób do grona członków Komitetu Wszechsłowiańskiego.

Prace Nadzwyczajnej Soboru Słowiańskiego zakończyły się odśpiewaniem hymnu „Hej Słowianie”.

Głównym zadaniem nowo wybranego Komitetu Wszechsłowiańskiego jest przygotowanie kolejnego XIII Wszechsłowiańskiego Soboru, który zjednoczy trzy międzynarodowe organizacje słowiańskie, stworzy skuteczniejszą strukturę międzynarodowego ruchu słowiańskiego, omówi i zatwierdzi Strategię utworzenia Wspólnoty Narodów Słowiańskie, a w krajach słowiańskich kontynuować prace naukowe mające na celu kształtowanie współczesnej slawistyki i tworzenie ośrodków slawistyki w celu wzmacnianie współpracy między narodami w dziedzinie etnografii, folkloru, literatury i kultury itp.
————-

(*) Tekst „Apelu Rady Wszechsłowiańskiego Soboru do Słowian i wszystkim, którzy wspierają pokój, współpracę i wzajemne korzystne współistnienie narodów” zostanie opublikowany oddzielnie.

Read Entire Article