Episcopal Conference experts issue Position on sex transition: Restraint in utilizing extremist solutions

pch24.pl 2 months ago

Stanowisko ws. tranzycji płci ogłosił Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. W dokumencie zachęca się do „powściągliwości w stosowaniu radykalnych rozwiązań, które, jak uczy praktyka, nie tylko nie przynoszą spodziewanych rezultatów, ale mogą trwale zdezintegrować oraz okaleczyć człowieka”. Jak zaznaczono, w ostatnich latach rośnie w społeczeństwach odsetek osób, które postrzegają siebie jako transpłciowe. Przypomniano, iż każda osoba, niezależnie od jej skłonności seksualnej i identyfikacji płciowej, musi być w swej godności szanowana i nie może być dyskryminowana.

Zespół Ekspertów KEP zwraca uwagę, iż temat tranzycji płci jest niezwykle aktualny. Toczy się na jego temat dyskusja w wielu środowiskach i coraz więcej osób identyfikuje siebie jako osoby transpłciowe czy – szerzej – poszukuje swojej tożsamości płciowej. Żywo zainteresowani tą problematyką są także członkowie ich rodzin. Wiele pytań na ten temat stawiają także specjaliści świadczący pomoc osobom transpłciowym. Dotyczy to m.in. nauczycieli, pedagogów, psychologów, lekarzy różnych specjalności, seksuologów, psychoterapeutów, a także sędziów rozpatrujących sprawy o ustalenie płci.

W prezentowanym stanowisku Zespół wykorzystuje do opisu rzeczywistości płci zarówno literaturę medyczną, filozoficzną, jak i nauczanie papieża Franciszka odnośnie do ideologii gender.

W dokumencie podkreślono, iż wiele środowisk promuje tranzycję prowadzącą do nieodwracalnej utraty zdolności prokreacyjnych. Kościół postrzega takie działania jako powodujące ciężki uszczerbek na zdrowiu, a przez to niegodziwe. Zwrócono też uwagę na liczne niespójności w budowaniu argumentacji za tranzycją.

Zespół KEP zwraca uwagę, iż trwała dysharmonia, spowodowana przez nieudaną próbę interwencji chirurgicznej oraz hormonalnej, może doprowadzić do trwałego naruszenia zdolności wymaganych w relacjach osobowych, seksualnych i rodzinnych.

„Uświadomiona perspektywa relacji intymnych i rodzinnych powinna zatem skłaniać do powściągliwości w stosowaniu radykalnych rozwiązań, które, jak uczy praktyka, nie tylko nie przynoszą spodziewanych rezultatów, ale mogą trwale zdezintegrować oraz okaleczyć człowieka – ostatecznie pacjent nie będzie mógł podjąć życia seksualnego i posiadać potomstwa” – głosi Stanowisko.

Dokument wskazuje także pewne pozytywne propozycje na przyszłość. Dotyczy to między innymi zrozumienia sytuacji osób mających problemy z odczytaniem swojej identyfikacji płciowej lub określających się jako transpłciowe. Wiele z nich, jak zaznaczono, czuje się „uwięzionych w nie swoim ciele” co sprawia, iż szukają zrozumienia, empatii i akceptacji. Zespół KEP przypomina stanowisko Kościoła, które mówi, iż każda osoba, niezależnie od swojej skłonności seksualnej i identyfikacji płciowej, musi być szanowana w swej godności i otoczona troską tak, aby uniknąć „jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji”, a zwłaszcza wszelkich form agresji i przemocy.

Eksperci Episkopatu opowiadają się za rozwijaniem sieci profesjonalnego poradnictwa psychologicznego i psychiatrycznego, za pomocą którego możliwy byłby kontakt z psychologami, psychoterapeutami i lekarzami różnych specjalności, którzy pragną pomóc w zdiagnozowaniu tożsamościowych problemów szczególnie ludzi młodych.

Ważne jest także organizowanie szczerych debat, które, jak czytamy „z jednej strony pokazywałyby złożoność zagadnienia tranzycji płci, z drugiej poszukiwały godziwych metod pomocy, zgodnych z klasyczną antropologią i na miarę godności osoby ludzkiej”. W opinii Zespołu działania te powinny być skierowane zarówno do osób, które identyfikują się jako transpłciowe lub mają problemy z odczytaniem swojej identyfikacji płciowej, jak i do członków ich rodzin.

Do dokumentu została dołączona bibliografia, w której zawarto opracowania prezentujące różne stanowiska dotyczące seksualności i tranzycji płci, także te, które nie nawiązują do chrześcijańskiego światopoglądu.

W imieniu Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych dokument podpisał przewodniczący Zespołu bp Józef Wróbel SCJ.

KAI

Read Entire Article