Wiadomo, iż Najświętsza Maryja Panna jest archetypem wszystkich matek. A dziecko niekiedy może odczuć Jej matczyną dobroć symbolicznie – za pośrednictwem pobożności własnej rodziny. Wzrastanie w atmosferze miłości stwarza dla dziecka okazję do porównania doświadczanego życia w rodzinie z wyobrażonym życiem bez rodziny, co skutkuje ostatecznym wnioskiem: Nie ma to jak rodzina!
Nawet na miarę własnego młodego wieku dziecko dostrzega, iż w żadnych innych warunkach nie doświadczyłoby takiej miłości i czułości, jakie streszczają się w słowach: dobra rodzina.
O ile jednak rodzina oznacza grupę ludzi, o tyle jest słowo, które oznacza jedną osobę będącą najpełniejszą jej kwintesencją, mianowicie słowo: matka. Dobra matka stanowi uosobienie miłości i czułości.
I nie inaczej jak właśnie poprzez kontakt z matką dziecko zaczyna pojmować, czym jest dobroć, troska i poświęcenie. Zaczyna dostrzegać, iż przebywanie z nim nigdy matki nie męczy ani nie nudzi. Albowiem prawdziwej matki zajmowanie się dzieckiem, obserwowanie wszelkich przejawów jego aktywności, trzymanie go w ramionach czy bycie zasypywaną przezeń stosem pytań i pozornie niepoważnych problemów nigdy nie męczy i nie nudzi. Przeciwnie – stanowi euforia jej życia.
Człowiek, który w dzieciństwie doświadczył euforii posiadania dobrej matki – pomimo późniejszego poznania trudnych czy wręcz okrutnych realiów życia – zachowa rajskie wspomnienia. A te pomogą mu trwać w nadziei na Niebiański Raj, gdzie czeka na nas z otwartymi ramionami Najświętsza Matka.
Plinio Corręa de Oliveira
Tekst ukazał się w 104. numerze magazynu „Polonia Christiana” (maj-czerwiec 2025)
Aby zamówić numer skontaktuj się z nami pod numerem: tel: +48 12 423 44 23