Czy można ogłosić upadłość po zamknięciu biznesu?

dailyblitz.de 1 year ago
Zdjęcie: czy-mozna-oglosic-upadlosc-po-zamknieciu-biznesu?


Nawet po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną istnieje możliwość ogłoszenia jej upadłości. Możliwość złożenia stosownego wniosku ma wierzyciel i może on skorzystać ze swojego uprawnienia w ciągu roku od zamknięcia biznesu przez dłużnika.

Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę nie zawsze oznacza rozwiązania problemu jego zadłużenia. Co prawda, zamykając biznes, powinno się spłacić zadłużenie z nim związane, jednak nie zawsze tak się dzieje. Wówczas wierzyciel może rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości wobec osoby fizycznej, która zaprzestała prowadzenie działalności gospodarczej. Prawo upadłościowe daje taką możliwość. Jak z niej skorzystać?

Upadłość osoby fizycznej po zakończeniu prowadzenia przez nią działalności

W art. 8 Prawa upadłościowego daje możliwość ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która nie prowadzi już działalności gospodarczej. Jednak może do tego dojść jedynie w ciągu roku od dnia wykreślenia jej z adekwatnego rejestru, a więc w praktyce z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Postępowanie w takich sprawach toczy się według przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej. Co istotne – analogiczne zasady te odnoszą się także do ogłaszania upadłości byłych wspólników osobowych spółek handlowych. W takich przypadkach roczny termin na ogłoszenie upadłości liczy się od wykreślenia wspólnika z Krajowego Rejestru Sądowego.

Poza tym należy pamiętać, iż wniosek o ogłoszenie upadłości byłego przedsiębiorcy lub byłego wspólnika osoby spółki handlowej może złożyć jedynie jego wierzyciel osobisty. o ile więc to sam były przedsiębiorca (były wspólnik) chce ogłosić swoją upadłość, to musi sięgnąć po procedurę upadłości konsumenckiej. Może z niej skorzystać adekwatnie już następnego dnia po załatwieniu formalności związanych z zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej. To z kolei często otwiera pytanie o tryb postępowania. Upadłość konsumencka może zostać przeprowadzona na dwa sposoby.

Dwa tryby upadłości konsumenckiej

Zgodnie z Prawem upadłościowym – w wyjątkowych okolicznościach, określonych w art. 491(1) par. 2 – upadłość konsumencka może się toczyć tak, jak upadłość przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie stosuje się, gdy jest to uzasadnione:

  • znacznym rozmiarem majątku dłużnika;
  • znaczną liczbą wierzycieli;
  • innymi uzasadnionymi przewidywaniami co do zwiększonego stopnia skomplikowania postępowania.

Często w przypadku upadłości byłych przedsiębiorców, zwłaszcza, gdy jest ona ogłaszana stosunkowo niedługo po zakończeniu prowadzenia przez nich działalności gospodarczych, zachodzi jedna z tych przesłanek. To uprawnia, ale nie obliguje, sąd do prowadzenia upadłości konsumenckiej na zasadach ogólnych. Taka decyzja sądu podlega zaskarżeniu.

Upadłość przedsiębiorcy, który nie wpisał się do rejestru

Niektórzy przedsiębiorcy – pomimo tego, iż prowadzą działalność gospodarczą w warunkach, które ich do tego obligują – nie wpisują się do adekwatnego rejestru. Nie oznacza to, iż przez to nie można ogłosić ich upadłości. Wręcz przeciwnie. Ustawodawca w art. 9 Prawa upadłościowego przyznał wierzycielowi prawo do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, która faktycznie prowadziła działalność gospodarczą, choćby wówczas, gdy nie dopełniła obowiązku jej zgłoszenia we adekwatnym rejestrze, o ile od dnia zaprzestania prowadzenia działalności nie upłynął rok.

Na gruncie art. 9 Prawa upadłościowego zawsze spore znaczenie ma adekwatnie wykazanie, iż osoba fizyczna faktycznie prowadziła działalność gospodarczą. Można tu skorzystać ze wszelkich środków dowodowych – od zeznań świadków, aż po zamieszczone przez przedsiębiorcę ogłoszenia o świadczonych usługach. Przy czym wierzyciel powinien przedstawić te dowody we wniosku o ogłoszenie upadłości, a ich wiarygodność zawsze zostanie oceniona przez sąd.


Przypominamy, iż nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.

Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.

Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności, oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.

Forma współpracy:

  • Indywidualne zlecenia jednorazowe
  • Doraźna obsługa prawna
  • Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
  • porady prawne
  • sporządzanie pism procesowych
  • pozwy
  • odpowiedzi na pozwy
  • sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
  • apelacje
  • wnioski
  • doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
  • rejestrowanie spółek w KRS
  • pozwy
  • doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i adekwatnej oraz umówienie notariusza)
  • zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
  • umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
  • redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
  • przygotowanie umów oraz ich wzorów
  • negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
  • porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
  • przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo

Potrzebujesz pomocy prawnej a może stałej obsługi dla twojej firmy? Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

579-636-527

kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

From
Czy można ogłosić upadłość po zamknięciu biznesu?:

Read Entire Article