Chiny chcą objąć przywództwo w walce z klimatem. Maski opadają z twarzy

magnapolonia.org 7 hours ago

W związku z ogłoszeniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania się z porozumień paryskich, Chiny pozycjonują się jako światowy lider walki z klimatem i wykorzystują okazję, aby wypełnić pustkę pozostawioną przez Stany Zjednoczone.

Chiny chcą objąć przywództwo w walce z klimatem. Ich przedstawiciel zapowiedział w Davos, iż to Kraj Środka pokieruje koordynacją współpracy klimatycznej. Co ciekawe, zgodnie z umową paryską Pekin nie jest zobowiązany do tak drastycznych działań w zakresie dekarbonizacji gospodarki, jak kraje zachodnie, ponieważ jest zaliczany do państw rozwijających się, a nie rozwiniętych jak np. USA, czy Polska. Może więc dalej emitować ogromne ilości gazów cieplarnianych, napędzając rozwój przemysłowy swojego kraju.

Przemawiając na forum w Davos, wicepremier Chin Ding Xuexiang mówił o determinacji swojego kraju, by osiągnąć szczyt emisji dwutlenku węgla do 2030 roku i zdekarbonizować swoją gospodarkę o 10 lat później niż reszta świata, to jest do 2060 roku. Cele te są zgodne z szerszą strategią Chin dotyczącą „zielonej transformacji”, która integruje postęp środowiskowy, ekonomiczny i technologiczny.

Chińskie firmy rozwijają sektor energii odnawialnej. W 2024 roku w kraju tym zainstalowano ponad połowę światowej mocy słonecznej. W tym roku chińska energia odnawialna ma wygenerować około 3,3 biliona kWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi wzrost o 50 procent w porównaniu z 2020 rokiem. Kraj poczynił też postępy w rozwijaniu gospodarki o obiegu zamkniętym, która koncentruje się na redukcji odpadów, promowaniu recyklingu zasobów i wspieraniu „zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji”.

W ub. roku działało ponad 260 tys. firm dedykowanych recyklingowi tworzyw sztucznych, metali i odpadów elektronicznych. Ich wartość produkcji przekraczała 3,5 biliona juanów (480 miliardów dolarów).

Na forum w Davos Ding mówił również o tym, iż technologie recyklingu pozwalają wyprodukować jedną koszulkę z włókien poliestrowych uzyskanych z ośmiu plastikowych butelek i jedną kurtkę z 28 plastikowych butelek. Ten proces umożliwia recykling ponad 30 miliardów plastikowych butelek rocznie, przynosząc korzyść zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Na początku stycznia władze przekazały dotacje 92 firmom w wysokości 7,5 miliarda juanów na przetwarzanie zużytych produktów elektrycznych i elektronicznych.

Chiński polityk zaznaczył, iż na szczeblu międzynarodowym jego kraj przewodzi wysiłkom na rzecz promowania współpracy klimatycznej i udzielania wsparcia krajom rozwijającym się. Pekin angażuje się, dzieląc się swoją technologią, udzielając pomocy finansowej i prowadząc dialog polityczny. Ta kooperacja rozwija się na kierunku południe-południe np. Chiny pomogły Etiopii i Sri Lance w rozwoju OZE.

– Dążenie Chin do zielonej transformacji jest długoterminowym zobowiązaniem, a nie aktem doraźności – zapewnił Ding. – Bez względu na to, jak rozwinie się międzynarodowy krajobraz, determinacja i działania Chin na rzecz proaktywnej reakcji na zmiany klimatu nie ulegną zmianie – dodał.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Guo Jiakun, wyrażając niezadowolenie z decyzji nowego prezydenta USA, dotyczącego wycofania się z porozumienia paryskiego dot. klimatu zaznaczył, że: „Zmiany klimatu to wspólne wyzwanie, przed którym stoi ludzkość” i „żaden kraj nie może być poza umową”.

NASZ KOMENTARZ: Na naszych oczach maski opadły z twarzy i okazało się, iż za absurdalną i kosztowną walką z klimatem nie stoją tylko teoretyczni zieloni komuniści, ale prawdziwi, oficjalni, z chińskiej KPCh. Znamienne.

Polecamy również: Nachodźca rzucił się z nożem na przedszkolaków

Read Entire Article